Święto z atrakcjami dla każdego
Działo się na ul. Lawendowej: pokazy szycia ręcznego i obróbki skóry w Pracowni Rymarstwa A&W Sitko, fotograficzne portrety w stylu retro w wykonaniu Gosi Trzaskoś, warsztaty plastyczne dla dzieci, degustacja domowego makaronu, do tego "Lawendowe Koncerty Balkonowe", czyli arie barokowe w wykonaniu sopranisty Mirosława Małeckiego na balkonie Salonu Fryzjerskiego Miro's Love i inne koncerty: chóru św. Mikołaja oraz Emila Miszka & The L8 Collective.
Warto było zajrzeć na tę kameralną gdańską ulicę i dołączyć do wspólnego świętowania.
Nikt się nie nudził na 3. Pikniku Nauki Fahrenheita
Gdzie znajduje się ul. Lawendowa?
Najprościej mówiąc - znajdziecie ją “na tyłach” kościoła św. Mikołaja i hali targowej. Krzyżuje się z ul. Świętojańską i Straganiarską, a także Podwalem Staromiejskim.
Nie zawsze ładnie tu pachniało
Nazwa “ulica Lawendowa”, której używano już w XVIII wieku, była ironiczna. Nawiązywała do panującego na niej wówczas okropnego smrodu - woni ścieków i nieczystości, a także brudu. Nie rosła tu lawenda, trudno było znaleźć tu przyjemną dla oka i nosa roślinność.
W październiku ubiegłego roku ul. Lawendowa po raz pierwszy obchodziła swoje święto, i pachniała jak przystało na bohaterkę uroczystości - odkrywała swoje dzieje i ujawniała współczesne tajemnice. W tym roku lawenda w Gdańsku zakwitła już w maju. Lokalna inicjatywa przedsiębiorców i mieszkańców, m.in. nieformalnej grupy Lawendowa OdNowa, zaowocowała niecodziennymi atrakcjami.
Wielki Rodzinny Festyn na Oruni po raz 24
Organizatorami Święta Ul. Lawendowej byli: Miasto Gdańsk, Rada Dzielnicy Śródmieście, Menadżer Śródmieścia Gdańsk oraz wspomniana grupa Lawendowa OdNowa.