• Start
  • Wiadomości
  • Otwórz oczy - spędź kulturalny weekend: muzyka, literatura, film, sztuka zaangażowana 

Otwórz oczy - spędź kulturalny weekend: muzyka, literatura, film, sztuka zaangażowana

Co nas czeka w weekend? Nowa wystawa - prac młodej artystki Róży Litwy w GGM1 i zaangażowany społecznie projekt Filipa Ignatowicza, ale też koncert carillonowy i koncert poświęcony Janowi Pawłowi II w Katedrze Oliwskiej. Do tego spotkanie z filozofem Piotrem Augustyniakiem i festiwal filmów animowanych z całego świata Animafest 2021. Szkoda siedzieć w domu!
15.10.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Filip Ignatowicz - wernisaż jego wystawy już dziś, 15 października, godz. 18 w Łaźni
Filip Ignatowicz - wernisaż jego wystawy już dziś, 15 października, godz. 18, w LKW Gallery, ul. Szopy
mat. CSW Łaźnia


PIĄTEK, 15 PAŹDZIERNIKA

CSW Łaźnia. “TRANSIT-POLEX. Human transport system” - Filip Ignatowicz

“TRANSIT-POLEX. Human transport system” to wystawa site-specific wpisana w przestrzeń LKW Gallery i nawiązująca wprost do jej pierwotnej funkcji – czyli TIRa z przyczepą, kontenerem morskim do transportu międzynarodowego. W przypadku tego projektu kontekst, do którego odsyła nas artysta, to nielegalny przerzut ludzi w brutalnych warunkach: przemycanych jak kontrabanda, eksportowanych/importowanych jak towary. W ostatnich czasach zbyt często trafiamy na informacje o takich procederach i ich tragicznych skutkach.

Jednak, mimo przytłaczającego tematu, narracja prezentowanej pracy opowiadana jest konsumpcyjnym językiem, przypominającym ofertę wycieczkową czy rozkład jazdy. TIR, a w zasadzie jego przyczepa, staje się tutaj środkiem transportu ludzi przez granicę, a jednocześnie ironicznym quasi biurem podróży. Integralną częścią działania artystycznego jest akcja związana z możliwością nabycia przez publiczność biletu na ten specyficzny rodzaj transportu. Jednak dochód z tej sprzedaży nie zasili budżetu fikcyjnej firmy TRANSIT-POLEX, a pomoże NGO-som i fundacjom charytatywnym, walczącym o ludzką godność na wschodniej granicy naszego kraju, w obliczu narodowego kryzysu humanitarnego.

Filip Ignatowicz (ur. 1990 r. w Gdańsku) to artysta wizualny, malarz, reżyser i dydaktyk - od 2017 roku pracuje jako wykładowca na Wydziale Malarstwa gdańskiej ASP, której jest absolwentem. Jego praca dyplomowa „Produkcja, komercjalizacja i hype, czyli o konsumowaniu sztuki”, którą obronił w 2014 roku w pracowniach profesorów: H. Cześnika, W. Czerwonki i R. Florczaka, została nagrodzona przez MKiDN podczas wystawy Najlepsze Dyplomy ASP w Polsce. Laureat prestiżowej Nagrody dla Młodych Twórców Kultury Prezydenta Miasta Gdańska (2020). Ignatowicz jest także absolwentem reżyserii w Gdyńskiej Szkole Filmowej. Jego krótkometrażowy debiut reżyserski „Nowy Bronx” – fabularny film o młodzieży z gdańskiej dzielnicy Nowy Port, stworzony pod opieką prof. Roberta Glińskiego – pokazywany był na ponad 40 międzynarodowych festiwalach filmowych na całym świecie i zdobył 7 nagród filmowych. W 2018 roku obronił pracę doktorską zatytułowaną „Festyn sztuki. Konsument versus kultura – czyli o fake’u, lovebranding’u i autoutowarowieniu”. Jest autorem stale rozwijanych projektów FIGNACY&co oraz artUNBOXING.

Projekt w ramach cyklu „Windows 2021. Nowe Zjawiska”

Kuratorka: Anna Szynwelska

Piątek, 15 października, wernisaż godz. 18 do 20, LKW Gallery, ul. Szopy

Godziny ekspozycji: 16-20 aż do 31 października 2021.

 

Róża Litwa “Królestwo krótkiej chwili” - wystawa w GGM 1

Róża Litwa (ur. 1982) to malarka, rysowniczka, artystka wizualna. W 2008 roku ukończyła z wyróżnieniem Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie, w pracowni Jarosława Modzelewskiego na Wydziale Malarstwa. W 2011 roku otrzymała nagrodę Fundacji Vordemberge – Gildewart (MOCAK, Kraków) dla najciekawszych młodych artystek i artystów. Jej prace znajdują się w kolekcji Fundacji Sztuki Polskiej ING. Mieszka i pracuje w Warszawie.

“Królestwo krótkiej chwili” to kraina iluzji. Tabula rasa, która po odwróceniu okazuje się palimpsestem. Niczym w jednym z formatów memów oczekiwania ciągle weryfikowane są przez rzeczywistość. Próby oderwania się od granic wyznaczonych przez czas i przestrzeń utrudnia stabilny, sterylny biały sześcian. Nietrudno przywrócić go do stanu pierwotnego, nawet jeśli chwilę wcześniej zmienił się w pogorzelisko. Starannie podejmowane ucieczki nie są jednak formą eskapizmu, zagłębianiem się w poetykę snów, pochwałą oniryzmu. Brakuje w nich również nostalgii i sentymentów. Obecne na obrazach skrawki rzeczywistości odnoszą się do tego, co znajome, ale nie zawsze oswojone. Przedmioty codziennego użytku przestają być funkcjonalne, pełnią rolę alegorii. To pojawiające się znikąd obrazy i figury, gry światła pod zmrużonymi powiekami.

Kuratorem wystawy jest Franciszek Smoręda.

Otwarcie wystawy odbędzie się 15 października, o godz. 18, w Gdańskiej Galerii Miejskiej 1 (ul. Piwna 27/29). Wystawa potrwa do 21 listopada.



SOBOTA, 16 października 2021

Carillony. Na wieży wystąpią trębacze

Tradycją Gdańska jest wspólne koncertowanie gdańskich carillonów i trębaczy. Odbywały się one przynajmniej od XIX w., od Niedzieli Wielkanocnej do przypadającego w dniu 11 listopada dnia św. Marcina. 

W sobotę, 16 października, o godz. 12.05 na wieży Ratusza Głównego Miasta wystąpią Monika Kaźmierczak oraz Paweł Hulisz i Emil Miszk z zespołu Tubicinatores Gedanenses. W repertuarze muzyka dawna.

Sobota, 16 października, godz. 12.05, koncert z wieży Ratusza Głównego Miasta. Koncertu można wysłuchać na żywo i online: tutaj

 

WiMBP. „Moje fascynacje..” - wernisaż wystawy Ireny Nowosz-Arkuszewskiej

Artystka ukończyła Politechnikę Gdańską, gdzie kontynuowała karierę naukową jako nauczyciel akademicki. W latach 2007-2011 Irena Nowosz-Arkuszewska uczestniczyła w warsztatach plastycznych na Gdańskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Malarka zafascynowała się techniką tzw. PanPasteli, którą próbuje również łączyć z innymi technikami malarskimi, takimi jak pastele klasyczne, akwarele, tusz akrylowy i pasta akrylowa strukturyzująca. Prace namalowane po 2011 r. były prezentowane na wielu wystawach indywidualnych.

Wernisaż wystawy odbędzie się 15 października, o godz. 17 w Bibliotece Pilotów (ul. Pilotów 3). Wystawę można oglądać do 25 października.


Polska Filharmonia Bałtycka. Koncert Papieski w Katedrze Oliwskiej 

Polska Filharmonia Bałtycka wspólnie z pochodzącym z Holandii Wouterem Vossenem zagra Koncert Papieski, w hołdzie świętemu papieżowi Janowi Pawłowi II. Fragmenty twórczości Karola Wojtyły pomiędzy utworami muzycznymi przeczyta aktor Jakub Kornacki.

Koncert w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej poprowadzi dobrze w Gdańsku znany holenderski skrzypek Wouter Vossen, występujący zarówno jako solista jak i kameralista, a tym razem zaprezentuje się też w roli dyrygenta. Koncert rozpoczną dwie kompozycje Bacha – organowy chorał „Ich ruf zu dir” i słynna aria „Erbarme mich” z Pasji według św. Mateusza w opracowaniu na skrzypce i orkiestrę.

Po Bachu nastrojowy "Pejzaż na orkiestrę smyczkową" Andrzeja Panufnika, utwór powstały w trudnych dla kompozytora latach po ucieczce z Polski, ewokujący nostalgiczny ojczysty krajobraz. Na koniec tryskająca energią, radosna Symfonia D-dur Haydna. Do dziś trwają spory skąd pochodzi jej przydomek – Cud. Nie ulega jednak wątpliwości, że wszystkie późne symfonie Haydna stanowią prawdziwy cud kompozytorski – więc może nie warto tej sprawy dalej zgłębiać.

Sobota, 16 października, godz. 19.15, Katedra Oliwska, ul. Cystersów 17.

Wstęp na koncert jest wolny. 



Sztuka Wyboru. Spotkanie z filozofem Piotrem Augustyniakiem

„Jezus Niechrystus” (wydawnictwa słowo/obraz terytoria) to esej skierowany do ludzi, którzy porzucili życie religijne, w jakim ich wychowano, odczuwają jednak potrzebę „czegoś więcej”. To książka zarówno dla tych, którzy będąc coraz bardziej rozczarowani Kościołem i chrześcijaństwem, szukają dla siebie alternatywnej drogi wewnętrznego rozwoju. Jak i dla tych, którzy nie mając nic wspólnego z chrześcijaństwem odczuwają niedosyt wobec propozycji takich jak: mindfulness, coaching czy „rozwój osobisty”. To książka dla wszystkich, których świat dziś uwiera, i którzy są nie boją się zaryzykować wyprawy w nieznane.

Dr Piotr Augustyniak jest byłym dominikaninem, z wykształcenia filozofem, jest też eseistą i nauczycielem akademickim. Urodził się w Gdańsku (1977 r). Dziś mieszka w Krakowie, gdzie pracuje jako wykładowca na krakowskim Uniwersytecie Ekonomicznym, w Katedrze Filozofii. Rozmowę poprowadzi dr Jacek Kołtan – filozof i politolog, wydawca, studiował na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie. Wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Kolegium Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego. Doktorat z filozofii społecznej obronił na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie. Jest pełnomocnikiem Dyrektora ds. naukowych w Europejskim Centrum Solidarności. Interesuje się rozwojem współczesnej teorii społecznej i politycznej, hermeneutyką, antropologią filozoficzną i fenomenologią. W dotychczasowych badaniach zajmował się m.in. historią idei solidarności, ruchami społecznymi, pojęciem dizajnu społecznego i przeobrażeniami współczesnej tożsamości podmiotu. 

Sobota, 16 października 2021 r., godz. 19, w Sztuce Wyboru (ul. Juliusza Słowackiego 19). Wstęp wolny.


Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych – ANIMAFEST GDAŃSK 2021

Gdański festiwal animacji to pokazy najlepszych filmów animowanych z całego świata, filmowe konkursy, spotkania z wybitnymi postaciami świata animacji czy edukacyjne warsztaty. Jak co roku będzie można obejrzeć animacje artystyczne i pozycje ambitne, w tym filmy zrealizowane w klasycznej, rysowanej technice animacji, która wobec wszechobecnej techniki komputerowej odchodzi powoli w zapomnienie. Na festiwalu pojawią się pokazy premierowe zarówno dla najmłodszych, jak i dorosłych widzów. Do sekcji konkursowych festiwalu w tym roku zgłoszono rekordowe 2553 animacje, z czego do festiwalowej selekcji trafiło 68 filmów.

Wydarzenie trwa do niedzieli, 17 października. Projekcje można oglądać w dawnym kinie Watra, w gdańskim Multikinie oraz w Instytucie Kultury Miejskiej.

Program tutaj: Animafest Gdańsk 2021. Filmy animowane z całego świata, nie tylko dla dzieci. Do niedzieli

 

TV

Obrona Westerplatte – pierwsze starcie II wojny. Rozmowa z dr. Janem Szkudlińskim