- Za tydzień ponownie otwieramy Muzeum Bursztynu, które 15 lat temu zostało zainaugurowane w Zespole Przedbramia. Dziś Wielki Młyn, największy taki młyn w średniowiecznej Europie, dostaje nowe życie. Nowe życie zatopione w bursztynie – mówiła podczas piątkowej konferencji Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Miejsca historyczne, które być może straciły swoją dawną świetność, staramy się przywracać ludziom. Bardzo się cieszę, że to właśnie tutaj zostanie otwarte Muzeum Bursztynu. Eksponaty, które w nim zobaczymy, to w dużej mierze przedmioty otrzymane od darczyńców. Sama nie mogę się doczekać, gdy będą one pokazane w ostatecznej formie. Bursztyn to jeden z naszych symboli. Tak, jak jesteśmy dumni z naszej bursztynowej areny, tak samo będziemy dumni z tego miejsca.
Wyjątkowy zabytek. Dostępny dla każdego
– Mam nadzieję, że ten obiekt spotka się z dużym zainteresowaniem zwiedzających. Mieszkańcy, jak i turyści, będą chętnie do niego zaglądać, a muzeum będzie żyło i promowało zarówno ideę kolekcjonowania bursztynu, jak i bursztynu jako marki naszego miasta. Wielki Młyn to wspaniały zabytek, duża część historii naszego miasta. To, co przetrwało zniszczenia wojenne, zostało w szczególny sposób poddane renowacji. Zostały wykonane elementy konstrukcyjne przybliżające nam wygląd Wielkiego Młyna, wraz z chorągiewką na jego szczycie. W ramach działań termomodernizacyjnych został wymieniony dach, została wykonana stolarka okienna i podłączono budynek do centralnego ogrzewania. To wszystko, aby maksymalnie obniżyć koszty użytkowania – wyliczał Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.
Wielki Młyn będzie w pełni dostępny dla osób z niepełnosprawnościami ruchu. Na poszczególne poziomy, na których przygotowano wystawy, będzie można bowiem dostać się za pomocą windy. Wejście i wyjście z budynku, dostosowane do osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, znajduje się od strony dziedzińca przy ul. Na Piaskach, pomiędzy Wielkim Młynem a Domem Młynarza.
Wyjątkowe eksponaty. Na wystawie również historia Wielkiego Młyna
Nowa wystawa stała będzie zajmować ponad 1000 mkw. powierzchni, czyli ponad dwa razy więcej niż w poprzedniej lokalizacji. Najcenniejsze skarby gdańskiego dziedzictwa zostaną zaprezentowane w nowej odsłonie.
- Ogromnie cieszymy się, że już za tydzień wszyscy będą mogli zobaczyć nową stałą wystawę bursztynu w nowej siedzibie Muzeum Bursztynu - nie ukrywała Renata Adamowicz, kierownik Muzeum Bursztynu. – O bursztynie opowiemy niemal wszystko. Wystawa będzie podzielona na część artystyczną i przyrodniczą. Na pierwszym piętrze zostanie pokazany bursztyn w przyrodzie, natomiast na drugim piętrze - bursztyn w kulturze, gdzie w specjalnej gablocie zaprezentujemy premierowo bursztynowe szachy z 1690 roku oraz współczesną kolekcję, która powstała dzięki wsparciu i darowiznom bursztynników i artystów. Nowe Muzeum pomieści również największą bryłę bursztynu na świecie.
W dawnym średniowiecznym kominie, zlokalizowanym na pierwszym poziomie, zostanie zaprezentowana z kolei historia Wielkiego Młyna.
Bursztynowy weekend na skwerze Heweliusza
W weekend otwarcia (23–25 lipca) wokół Wielkiego Młyna zaplanowano wiele wydarzeń towarzyszących, pod hasłem „Bursztynowy weekend”.
Przez trzy wieczory, każdorazowo o godz. 21, zabrzmi muzyka, a o godz. 22.00 – na dachu Wielkiego Młyna zabłyśnie wielkoformatowa projekcja audiowizualna.
– Myśląc o bursztynie cofam się do lat młodości, kiedy zbierałem jego bryłki w lesie na Stogach. Bursztyn był czerwony, mleczny, ale najbardziej utkwił mi w pamięci ten przezroczysty, przez który można patrzeć na świat, albo szukać świata w jego wnętrzu – mówił Robert Sochacki, autor wielkoformatowej projekcji o bursztynie, twórca aktywny w różnych przestrzeniach artystycznych. – Projekcja to opowieść o patrzeniu na świat i szukaniu istoty lasu bursztynowego. Do artystycznej ekspresji zaprosiłem muzyka Piotra Kalickiego, znanego pod pseudonimem Hatti Vatti, który na tę okazję skomponował muzykę.
„Bursztynowy weekend” to czas bursztynu widzianego z różnych perspektyw. Zaplanowano także m.in. warsztaty dla rodzin z dziećmi i spotkanie z hobbystą - poławiaczem bursztynu.
- Powspominamy, jak społecznym entuzjazmem przed 15 laty otwarto Muzeum Bursztynu w Gdańsku i zdradzimy tajemnice Wielkiego Młyna. Będzie można posłuchać opowieści projektantów odzieży i biżuterii wykorzystujących bursztyn w stylizacjach, a także architektki wnętrz zainspirowanej bursztynem. Specjaliści podzielą się wiedzą o wykorzystaniu bursztynu w kosmetyce i przy tworzeniu zapachów - zapowiada Andrzej Gierszewski, rzecznik Muzeum Gdańska.
Partnerem głównym otwarcia Muzeum Bursztynu i partnerem „Bursztynowego weekendu” jest Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy.
Zobacz całą konferencję:
Zwiedzaj bez kolejek! Kup bilet online
Sprzedaż biletów online do nowego Muzeum Bursztynu rozpocznie się 19 lipca. Poprzez stronę internetową Muzeum Gdańska, w zakładce „Zaplanuj wizytę!” będzie można kupić bilety w terminie 24 lipca – 15 sierpnia. Każdego dnia w puli będzie dostępnych 630 biletów, 70 na każdą pełną godzinę, począwszy od godz. 10.00, a skończywszy na godz. 18.00. Stacjonarnie, w kasie, będzie dostępnych 270 biletów dziennie, po 30 na każdą godzinę.
Podczas „Bursztynowego weekendu” obowiązują bezpłatne wejściówki, rezerwacja również przez stronę internetową Muzeum Gdańska, w zakładce „Zaplanuj wizytę!”. Pula bezpłatnych wejściówek online w dniach 24-25 lipca wynosi 630 dziennie. W kasie będzie ich znacznie mniej – jedynie 270 biletów na dzień.
GODZINY OTWARCIA MUZEUM BURSZTYNU
sezon letni / 24 lipca – 18 września 2021
▪ 7 dni w tygodniu, codziennie 10 - 19
sezon zimowy / 19 września 2021 – 17 czerwca 2022
▪ 6 dni w tygodniu (we wtorki zamknięte), codziennie 10–16
▪ środy: wstęp wolny
CENY BILETÓW
bilet indywidualny / normalny: 20 zł, ulgowy: 10 zł
bilet rodzinny (max 8 osób, w tym 1–2 osoby dorosłe, dzieci i młodzież w wieku 7–18) / 45 zł
karnet indywidualny Muzeum Gdańska (90 dni, wszystkie oddziały) / normalny: 80 zł, ulgowy: 50 zł
Przedstawiony schemat dystrybucji biletów będzie obowiązywać do 15 sierpnia 2021. Po tym terminie zostanie utrzymany lub zmieniony, w zależności od rozwoju sytuacji pandemicznej. Prosimy śledzić informacje na stronie: muzeumgdansk.pl
Oprac. KG