Państwowa Szkoła Muzyczna. Ostatnia termomodernizacja w placówkach oświatowych

Państwowa Szkoła Muzyczna przy ul. Gościnnej przejdzie termomodernizację. Jest to ostatnia z listy szkół, które zostały objęte Programem termomodernizacji. Dotychczas zakończono prace w 21 placówkach oświatowych.
22.03.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kobieta i dwóch mężczyzn stoją przed budynkiem szkoły. Przed nimi mikrofony
Trwający od 2017 roku program termomodernizacji gdańskich szkół objął 30 placówek edukacyjnych. Jak dotąd zrealizowano już 21 z nich. Na zdjęciu od lewej: Anna Mańkowska - zastępca dyrektora DRMG, Piotr Grzelak - zastępca prezydent Gdańska, Grzegorz Borsuk - dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Program termomodernizacji, czyli mniej węgla i energii

Prace termomodernizacyjne mają na celu nie tylko podniesienie komfortu użytkowania placówek, ale także obniżenie kosztów ich utrzymania. Działania w różnych obiektach obejmują m.in. ocieplenie ścian i dachu, zastąpienie starych okien nowymi oraz wymianę instalacji. Realizacja programu ma przyczynić się do zmniejszenia zużycia energii o ok. 53 proc. w stosunku do stanu sprzed rozpoczęcia robót.

- To jest moment, w którym chcemy podsumować, trwający od 2017 roku, program termomodernizacji gdańskich szkół. Program objął 30 placówek edukacyjnych. Zrealizowaliśmy już 21 z nich. Osiem jest jeszcze w trakcie termomodernizacji. Ta szkoła jest ostatnią, do której przystępujemy. Zgodnie z podpisaną na początku marca umową, przewidujemy, że prace potrwają do końca roku – mówił podczas briefingu zastępca prezydent Gdańska Piotr Grzelak. - Głównym celem realizowanego ze środków unijnych projektu jest ochrona środowiska. Szacunkowo 2635 ton węgla rocznie mniej niż przed termomodernizacją popłynie do atmosfery. 9 314 734 KW rocznie – o tyle mniejsze będzie zużycie energii. To ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o kwestie środowiskowe, ale także w kontekście ograniczania zapotrzebowania na energię związanego z agresją putinowskiej Rosji na Ukrainę – dodał prezydent Grzelak.

Program termomodernizacji w gdańskich szkołach jest realizowany przy współfinansowaniu ze środków unijnych, koszt realizacji wynosi ponad 60 milionów złotych.

Termomodernizacja w szkole muzycznej

Zabytkowy obiekt szkoły muzycznej im. H. Wieniawskiego zyska nową izolację, ściany budynku zostaną docieplone. Przebudowany zostanie również dach szkoły. Ponadto w ramach zadania przewidziano m.in. przebudowę instalacji centralnego ogrzewania wraz z wymianą grzejników czy remont instalacji elektrycznej i teletechnicznej. Przebudowane zostanie także wejście i schody zewnętrzne prowadzące do budynku.

- To nasz ostatni budynek, w którym będziemy prowadzić prace termomodernizacyjne. Czynne prace prowadzimy także na ośmiu innych obiektach. Oprócz termomodernizacji wykonamy tu także docieplenie, ale z uwagi na to, że jest to budynek, który znajduje się w ewidencji zabytków, to docieplenie ścian będzie wykonane od wewnątrz budynku. Dodatkowo poprawimy instalację elektryczną, teletechniczną oraz co bardzo ważne ze względu na charakter tej placówki poprawimy akustykę pomieszczeń. Liczymy na to, że we wszystkich budynkach, które modernizujemy poprawimy nie tylko komfort pracy nauczycieli, ale także warunki uczęszczających tam uczniów – mówiła Anna Mańkowska, zastępca dyrektora DRMG.

Wykonawcą prac jest firma Usługi Ogólnobudowlane i Handel Justyna Miesikowska. Koszt inwestycji to niecałe 3,4 mln złotych. Koniec prac przewidziano w listopadzie 2023 r.

- Po tym remoncie będziemy mieli nie tylko elewację, nie tylko wygłuszenie, ale również będziemy się czuli w tej szkole bezpieczniej. Konserwator nie wyraził zgody na docieplenie budynku od zewnątrz, w związku z czym na okres remontu będziemy korzystać z gościnności sąsiednich szkół, w których po południu będą przebywać nasze dzieci i gdzie będą mogły odbywać się zajęcia. Dołożymy starań, aby  zachować jak największy komfort dla uczniów, nauczycieli i dla rodziców - mówił dyrektor szkoły Grzegorz Borsuk.

Termomodernizacja 30 placówek

Pierwszym obiektem zrealizowanym w ramach programu była termomodernizacja Miejskiej Hali Sportowej przy ul. Kołobrzeskiej. Dużą termomodernizację przeszła Szkoła Podstawowa nr 42 przy ul. Czajkowskiego. Budynek ocieplono, wymieniono okna i drzwi, przebudowano także szkolny basen. Natomiast Szkoła Podstawowa 62 przy ul. Kępnej oprócz docieplenia ścian i dachu zyskała m.in. nową izolację, okna i drzwi. Wymieniono także grzejniki, przebudowano sieci ciepłownicze. Jesienią 2021 zakończyły się także prace związane z termomodernizacją SP nr 8 przy ul. Dragana i Szkole Podstawowej nr 20 przy ul. Wczasy. We wrześniu zakończono prace przy przebudowie dwóch żłobków – przy ul. Chałubińskiego i przy ul. Startowej. W 2021 termomodernizację przeprowadzono również w przedszkolu przy ul. Władysława IV, Szkole Podstawowej nr 21 przy ul. Na Stoku i Szkole Podstawowej nr 55 przy ul. Wolności.

Obecnie, wyłączając Szkołę Muzyczną, trwa realizacja ośmiu zadań dotyczących termomodernizacji. Na ukończeniu są roboty m.in. w Szkole Podstawowej nr 1 przy ul. Gojawiczyńskiej, Przedszkolu nr 74 przy ul. Magellana czy Przedszkolu nr 75 przy ul. Wileńskiej. Duże zaawansowanie prac można również zaobserwować w SP 56 przy ul. Małomiejskiej czy też w Szkole Podstawowej nr 81 przy ul. Siedleckiego.

 

TV

Grand Prix Jarmarku Bożonarodzeniowego 2024 przyznane