Ostatni wycieczkowiec w tym roku wpłynął do Gdańska. Hanseatic Nature ma 139 m długości

Na tydzień przed świętami Bożego Narodzenia zakończył się w Gdańsku tegoroczny sezon żeglugi wycieczkowej. W niedzielę, 17 grudnia, w godzinach rannych, wpłynął do portu i zacumował przy Nabrzeżu Obrońców Westerplatte, pływający pod banderą maltańską Hanseatic Nature. Statek ma 139 metrów długości i może zabrać na swój pokład do 230 osób. To 42 wycieczkowiec, który zawinął w tym roku do Portu Gdańsk. 
17.12.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widać duży statek wycieczkowy, który jest holowany przez holownik. Statek wycieczkowy ma białą kadłub z czerwonymi pasami i niebieską linią wzdłuż górnej części. Na pokładzie widać wiele osób, które prawdopodobnie są pasażerami statku. Holownik jest mniejszy od statku wycieczkowego i ma czarny kadłub z białą linią wzdłuż górnej części
Pasażerowie Hanseatic Nature mogli podziwiać podświetlony pomnik na Westerplatte
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl

Skąd przypłynął Hanseatic Nature?

Hanseatic Nature odbywa 10-dniową podróż, rozpoczętą 10 grudnia, w niemieckim Hamburgu. Na swojej trasie, oprócz Gdańska, ma Kopenhagę, Ystad, Sztokholm i wyspę Gotlandię.

Kosmiczna inwestycja w Gdańsku. W pobliżu lotniska powstanie centrum zbierające dane z satelity

Najdłuższą jednostką, która w tym sezonie gościła w Gdańsku był statek Bolette, pływający pod bahamską banderą i mierzący 238 metrów. Statek odwiedził nasze miasto 10 maja. 
 
Najmniejszym statkiem, który zawinął w 2023 r. do gdańskiego portu był zaś także bahamski Hebridean Sky, o długości nieco ponad 90 m
Na zdjęciu widać duży statek wycieczkowy, który jest zacumowany do nabrzeża w nocy. Statek wycieczkowy jest biały z czerwonymi pasami i niebieską linią wzdłuż górnej części. Na pokładzie widać wiele świateł, które wskazują, że statek jest używany
Hanseatic Nature zacumował w Gdańsku przy Nabrzeżu Obrońców Westerplatte
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl

Ilu turystów odwiedziło Gdańsk na wycieczkowcach?

Na pokładach wycieczkowców przypłynęło do Gdańska w tym roku kilkanaście tysięcy osób. 
 
Po zejściu na ląd turyści mają od 6 do 10 godzin na zwiedzanie. 

Port Czystej Energii przygotowuje się do rozruchów. Zobacz najnowszy film z budowy

Najchętniej odwiedzają:
 
  • Trakt Królewski
  • Dwór Artusa
  • Bazylikę Mariacką
  • Katedrę Oliwską (koncerty organowe)
  • zamek w Malborku
  • Europejskie Centrum Solidarności
  • Muzeum Bursztynu
  • Muzeum II Wojny Światowej
Na zdjęciu widać duży statek wycieczkowy. Statek ma białą kadłub z czerwonymi pasami i niebieską linią wzdłuż górnej części. Na pokładzie widać kilka osób, które prawdopodobnie są pasażerami statku.
Hanseatic Nature odbywa podróż morską po Bałtyku od 10 grudnia
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl

Do rekordu jeszcze sporo brakuje 

Podsumowując sezon żeglugi wycieczkowej 2023 Łukasz Malinowski, prezes Portu Gdańsk mówi, że był dobry, ale nie najlepszy. 
- Mieliśmy prawie o połowę mniej jednostek niż w rekordowym 2022 r. Od kwietnia do września ubiegłego roku do naszego portu, wycieczkowce zawijały aż 79 razy. Na pokładach miały 29,5 tys. pasażerów. Wpływ na to miało wyraźne odbicie po pandemii Covid-19 - wyjaśnia. 
Na zdjęciu widać duży statek wycieczkowy. Statek ma białą kadłub z czerwonymi pasami i niebieską linią wzdłuż górnej części
Statek Hanseatic Nature w całej okazałości
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl
 
Poza tym, ze względu na wojnę w Ukrainie, doszła sytuacja bojkotowania przez armatorów rosyjskiego portu St. Petersburg, uznawanego za “perełkę” na trasie podróży statków wycieczkowych.
- Stąd też był większy ruch statków wycieczkowych w innych portach bałtyckich, w tym Porcie Gdańsk. W tym roku jednak niektórzy armatorzy zrezygnowali w ogóle ze swoich aktywności w basenie Morza Bałtyckiego, uznając je za niebezpieczne - dodaje Łukasz Malinowski.

Co dalej z ruchem wycieczkowców na Bałtyku?

W jego prezesa Portu Gdańsk, przedłużająca się wojna w Ukrainie może spowodować, że chętnych na rejsy po Morzu Bałtyckim będzie coraz mniej. 
 
- Sytuacja geopolityczna w regionie ma duży wpływ na rozwój żeglugi wycieczkowej. Ale nie tylko ona. Ważne jest też zaangażowanie samorządów i organizacji turystycznych - mówi Łukasz Malinowski. 

Jak wygląda nowy kampus Intela? Pełen nowinek technicznych i miejsc do odpoczynku

Tłumaczy, że gdańska firma jest aktywna w organizacjach takich, jak Cruise Baltic oraz Cruise Europe, a także prezentuje ofertę handlową podczas targów w Europie i Stanach Zjednoczonych.
 
 
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z WPŁYNIĘCIA HANSEATIC NATURE DO GDAŃSKA


 
- Przekonujemy armatorów wycieczkowych, by odwiedzali Gdańsk. To, co przyciąga linie żeglugowe, to oferta turystyczna portowego miasta. Chcemy pokazywać potencjał Gdańska i całego Pomorza. Mamy bowiem ogromną szansę na przejęcie turystów dotychczas pływających do portu w St. Petersburgu. Teoretycznie, możemy przyjąć do 120 jednostek wycieczkowych w ciągu roku – podkreśla prezes Portu Gdańsk.

Jakie plany na 2024 r.?

Na razie, na 2024 r. Port Gdańsk ma zaawizowanych ponad 70 jednostek wycieczkowych. Ostateczna weryfikacja tej liczby nastąpi na przełomie stycznia i lutego.
 

TV

Po Wielkanocy zacznie jeździć autobus na wodór