• Start
  • Wiadomości
  • Ostatni weekend z kinem plenerowym, koncerty, nowe wystawy...

Ostatni weekend z kinem plenerowym, koncerty, nowe wystawy...

W ten weekend w Gdańsku miłośnicy atrakcji będą mogli przebierać w propozycjach teatralnych, muzycznych, książkowych, galeryjnych i sportowych. Podpowiadamy, na co warto zwrócić szczególną uwagę.
16.09.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W ramach jesiennej odsłony cyklu monodramów Monoteatrw w Teatrze w oknie wystąpi m.in. Wiesław Komasa
W ramach jesiennej odsłony cyklu monodramów Monoteatr w Teatrze w Oknie wystąpi m.in. Wiesław Komasa
fot. Krzysztof Zatycki

Gdańskie Targi Książki od piątku do niedzieli - tutaj oglądaj transmisje ze spotkań autorskich i debat

W piątek rozpoczyna się siódma edycja cyklu Monoteatr, organizowanego przez Teatr w Oknie (ul. Długa 50/51) od 2016 roku. Odsłona „Mistrzowie słowa” ma silny aspekt edukacyjny - o utworach, które zainspirowały powstanie poszczególnych spektakli, opowiedzą na wstępie do każdego z nich prof. Ewa Nawrocka, prof. Zbigniew Majchrowski lub dr Tomasz Miłkowski. Po zakończeniu prezentacji organizatorki zapraszają na rozmowy z twórcami. 

Zgodnie z porą roku, formuła przeniesie się do środka teatru i przybierze charakter hybrydowy. Wszystkie realizowane wydarzenia będą transmitowane na żywo w doskonałej jakości na kanale YouTube Teatru w Oknie, co umożliwi ich odbiór osobom polskojęzycznym zamieszkałym na całym globie.

Program: 

  • Piątek, 16 września - „Życiorys” Wojciech Wysocki. Na podstawie Zbigniewa Herberta.
  • Sobota, 17 września - „Różewiczogranie” Wiesław Komasa. Na podstawie Tadeusza Różewicza.
  • Niedziela, 18 września - „Matka” Jolanta Juszkiewicz. Na podstawie Stanisława Ignacego Witkiewicza.

Pokazy rozpoczynają się o 19:00. Wstęp wolny. Ilość miejsc jest ograniczona, obowiązują wcześniejsze rezerwacje: TUTAJ.

Koncert Kaguramusō prezentowany będzie w ramach 3. edycji InlanDimensions International Arts Festival 2022
Koncert Kaguramusō prezentowany będzie w ramach 3. edycji InlanDimensions International Arts Festival 2022
mat. prasowe

Od środy do niedzieli „Zbliżenia” - 10. Festiwal Kultury Żydowskiej. Bezpłatne koncerty, spotkania, warsztaty

W piątek rozpoczęła się też 3. edycja InlanDimensions International Arts Festival 2022 - trwającego do 7 października ogólnopolskiego wydarzenia pozwalającego się zapoznać z wybitnymi twórcami Euroazjatyckimi przy okazji prezentacji spektakli teatralnych, pokazów filmowych, koncertów, warsztatów oraz spotkań. Festiwal organizowany jest we Wrocławiu, Radomiu oraz Gdańsku - odbywa się w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim (ul. Bogusławskiego 1).

W ten weekend - w niedzielę - w ramach festiwalu odbędzie się najważniejsze wydarzenie muzyczne Festiwalu: koncert zespołu Kaguramusō, łączącego subtelne dźwięki tradycyjnych japońskich instrumentów z agresywnym i ciężkim brzemieniem heavy metalu.

Bogata muzyka zespołu, łącząca dwa zderzające się ze sobą światy, Japonię i Zachód, przykuła uwagę wielu krajów Europy, Azji oraz Ameryki. Jest to zderzenie wywołane połączeniem stojących naprzeciw siebie rzeczy, „spokoju i hałasu”, „światła i cienia”, tworzone z użyciem dźwięku i obrazu. Kagura jest tańcem wykonywanym na cześć bóstwa. Kiedy fani i słuchacze stają się „bóstwami”, ci, którzy tańczą dla nich stają się „Kagurą”. Jest to jedyne i niepowtarzalne „Musō” („śnienie”), które poniesie widza w wir muzyki.

Skład zespołu: Akatsuki Nanami (Wokal), Tsujimoto Yoshimi (Shakuhachi), Endō Sakiko (Koto), Kondō Chiaki (Tsugaru-jamisen). Początek o godzinie 19:00. Bilety: 69 zł.

„Czerwony Żółw” to nominowany do Oscara pełnometrażowy film animowany z 2016 roku w reżyserii Michaëla Dudoka de Wita
„Czerwony Żółw” to nominowany do Oscara pełnometrażowy film animowany z 2016 roku w reżyserii Michaëla Dudoka de Wita
autor: Michael Dudok de Wit / mat. Gutek Film

Wieczór wernisaży w gdańskich galeriach: Günter Grass w 95. urodziny oraz sztuka o zmysłach

W niedzielę odbędą się także ciekawe pokazy filmowe w nieoczywistych miejscach. Fundacja Nowa Strefa Kultury zaprasza BeachBar21 w sercu plaży w Jelitkowie (wejście nr 74 i 75), gdzie organizuje projekcję filmu animowanego „Czerwony żółw” w reżyserii Michaela Dudoka de Wita (Francja / Japonia / Belgia, czas trwania: 80 min).

Legendarne japońskie Studio Ghibli („Spirited Away: W krainie Bogów”) przedstawia urzekającą baśń dla dorosłych, opowiadającą historię rozbitka, który trafia na bezludną wyspę. Została nagrodzona w Cannes, nominowana była także do Oscara i zwyciężyła w projekcie Scope100, w którym to widzowie wybierają filmy dla widzów. 

Początek o godzinie 20:00. W przypadku zagrożenia deszczem pokaz odbędzie się na zadaszonym tarasie. Wstęp wolny.

Pokaz odbywa się w ramach przeglądu „Wielki Błękit”, współfinansowanego ze środków Miasta Gdańska.

„Trainspotting” to kultowe kino - filmowa pozycja obowiązkowa dla każdego, kto chce się przekonać, że życie ma sens
„Trainspotting” to kultowe kino - filmowa pozycja obowiązkowa dla każdego, kto chce się przekonać, że życie ma sens
mat. prasowe

Natomiast w samym sercu stoczni projekt Kultowe Kino na 100czni zakończy w niedzielę sezon kin plenerowych w Trójmieście. Zobaczmy „Trainspotting” - szaloną historię Marka Rentona i jego znajomych, trwoniących czas i życie w szkockim Edynburgu. Film stanowiący bardzo realistyczny obraz, ukazujący skutki zażywania narkotyków oraz problemy "egzystencjalne" młodych, zbuntowanych ludzi, wzbudził ogromne zainteresowanie wśród krytyków i widzów na całym świecie. Znakomita obsada i rewelacyjna ścieżka dźwiękowa spowodowały, że dla wielu stał się filmem kultowym.

W przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych seans zostanie przeniesiony do przestrzeni klubowej Inside, gdzie widownia będzie usytuowana również na leżakach, ale już pod dachem.

Początek o godzinie 19:30, lokalizacja: 100cznia (ul. ks. Jerzego Popiełuszki 5). Wstęp wolny. Film prezentowany będzie w oryginalnej wersji językowej, z polskimi napisami.

Spektakl „Akademia pana Kleksa” na podstawie powieści Jana Brzechwy przygotowała reżyserka Agnieszka Płoszajska. W tytułową rolę wciela się Krystian Wieczyński
Spektakl „Akademia pana Kleksa” na podstawie powieści Jana Brzechwy przygotowała reżyserka Agnieszka Płoszajska. W tytułową rolę wciela się Krystian Wieczyński
mat. prasowe
Mamy również na ten weekend ciekawą propozycję dla młodszych widzów i ich rodziców - w sobotę zobaczymy familijny musical „Akademia pana Kleksa” w Miejskim Teatrze Miniatura (al. Grunwaldzka 16). To barwna teatralna opowieść na podstawie powieści Jana Brzechwy, w reżyserii Agnieszki Płoszajskiej. 
 
Na scenie Miniatury zobaczymy opowieść o alternatywnej edukacji, która potrafi wydobyć potencjał dzieci, nauczyć ich pewności siebie, niezależności i niestandardowego myślenia. Jednocześnie pokazuje niebezpieczeństwo programowania dzieci zgodnie z naszymi wyobrażeniami czy planami.
 
Spektakl dla widzów od 6. roku życia. W sobotę zostanie zagrany o godzinie 12:00 i 15:00. Bilety: 28-35 zł.

14. Gdański Festiwal Tańca - od piątku w Klubie Żak: pięć zmysłowych spektakli i 20 tancerzy w konkursie

TV

Obrona Westerplatte – pierwsze starcie II wojny. Rozmowa z dr. Janem Szkudlińskim