• Start
  • Wiadomości
  • Ostatni pokaz kowali, a potem remont. Wstąp w weekend do Kuźni Wodnej

Ostatni pokaz kowali, a potem remont. Wstąp w weekend do Kuźni Wodnej

To ostatnia okazja, przed planowanym remontem obiektu, by wziąć udział w pokazie kowalstwa organizowanym w Kuźni Wodnej. Tym serdeczniej Muzeum Gdańska zaprasza wszystkich zainteresowanych, aby pojawili się w obiekcie w najbliższy weekend 13 - 14 października. Będzie można nie tylko popatrzeć, ale i sprawdzić swoje umiejętności. Kto wie, może drzemie w nas ukryty, kowalski talent? Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
25.10.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Warto skorzystać z okazji i zobaczyć, jak się robi takie cuda...
Warto skorzystać z okazji i zobaczyć, jak się robi takie cuda...
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Pokazy technik kucia są niewątpliwą atrakcją, ponieważ kowal to zawód na wymarciu. Gdańszczanie i gdańszczanki chętnie odwiedzają Kuźnię Wodną właśnie po to, by popatrzeć, jak z bliska wygląda sztuka kowalska. Pokazy to także niewątpliwa atrakcja dla dzieci, które na pewno nie zapomną tego wydarzenia i długo będą przechowywać je w pamięci. Tym razem swoje możliwości i talenty zaprezentuje sześciu kowali z Forum Kowalskiego. To ogólnopolskie stowarzyszenie do którego należy ponad 2000 sympatyków zajmujących się propagowaniem tego zawodu. Co istotne, kowale nie tylko prezentować będą swoje umiejętności, ale także wcielą się w rolę nauczycieli. Pod ich okiem goście nauczą się podstawowych technik pracy kowala.

– Podczas pokazów zwiedzający będą mogli wykuć najprostsze przedmioty, np. listki, albo gwoździe, czy podkowy. Zapoznamy się z takimi technikami jak spęczanie, wydłużanie oraz przecinanie, czy przebijanie. Każdy kowal, albo sympatyk specjalizuje się wykonywaniu określonych przedmiotów. Na pewno nie zabraknie atrakcji. Osoby, które samodzielnie wykują drobne przedmioty będą mogły zabrać je do domu na pamiątkę – mówi Lech Trawicki z Muzeum Gdańska. Kierownik Kuźni Wodnej w Oliwie.

Czytaj także: Dzień Niepodległości w Kuźni Wodnej. Dobra zabawa i ciekawa lekcja historii


Dlaczego weekendowy pokaz będzie ostatni? Dlatego, że w Kuźni niebawem zacznie się remont i obiekt będzie zamknięty. Jak długo? Na pewno do maja 2019 roku.

– W ramach zakresu planowane jest niemalże całkowite zabezpieczenie budynku i jego bezpośredniego otoczenia. Najważniejszym elementem jest wymiana dachu i zabezpieczenie ścian szczytowych. Planujemy także przeprowadzenie robót rozbiórkowych, utwardzenie podłoża kostką brukową oraz prace odwadniające. W dalszej perspektywie zostanie uregulowana sieć hydrotechniczna – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Prace zabezpieczające obiekt są niezbędne. Rozpoczną się jeszcze w tym roku i potrwają prawdopodobnie do maja 2019 r.
Prace zabezpieczające obiekt są niezbędne. Rozpoczną się jeszcze w tym roku i potrwają prawdopodobnie do maja 2019 r.
Dominik Paszliński/gdansk.pl


Planowane prace zabezpieczające i pokazy kucia mają także inny cel. Dzięki pracy kowali Kuźnia Wodna wzbogaci się w przyszłości o nowy szyld.

– Szyld zostanie wykonany ze stali. Znak będzie zawierał logo Muzeum Gdańska oraz datę pierwszego wymienienia Kuźni Wodnej w źródłach pisanych, czyli 1597 r. – dodaje Lech Trawicki.

Zobacz: Kuźnia Wodna w Oliwie. Jak powstaje miecz samurajski?


Gdzie i kiedy?

13 października (sobota), 11.00 - 18.00

14 października (niedziela), 10.00 - 16.00

Kuźnia Wodna w Oliwie – Muzeum Gdańska, ul. Bytowska 1, Gdańsk

Jak zapowiadają organizatorzy, wydarzenie odbędzie się niezależnie od pogody.



TV

Umowa na zaprojektowanie aglomeracyjnego odcinka PKM Południe podpisana