Osowa. W tej dzielnicy powstanie Dom Sąsiedzki i biblioteka

Obie instytucje będą działać przy ul. Jednorożca. Tutaj, na miejskiej działce, wybudowany zostanie kompleks budynków, który będzie służył lokalnej społeczności. Jakie konkretnie usługi będą prowadzone w tym miejscu? O tym dyskutowano podczas pierwszego roboczego spotkania dotyczącego projektu.
07.03.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu dwie młode kobiety w wieku około trzydziestu lat, patrzą na dziewczynkę w zimowej czapce i kurtce, która pędzelkiem maluje na płótnie ustawionym na drewnianym stojaku
Przed kilkoma dniami uroczyście otwarto Dom Sąsiedzki w dzielnicy Letnica
Fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

To ma być miejsce dla każdego mieszkańca

W spotkaniu poświęconym budowie całego centrum społeczno - kulturalnego w Osowej uczestniczyli przedstawiciele Urzędu Miejskiego, w tym Wydziału Rozwoju Społecznego, Biura ds. Rad Dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami, Biura Prezydenta ds. Kultury, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie oraz Gdańskiej Infrastruktury Społecznej. Obecny był dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej Jarosław Zalesiński. Był też przewodniczący Zarządu Dzielnicy Osowa Bartosz Stefański i miejscy radni: Jan Perucki i Karol Ważny.

Dom sąsiedzki pokłosiem służbowego spaceru prezydent Gdańska

O potrzebie budowy pierwszego w tej dzielnicy publicznego domu sąsiedzkiego dyskutuje się w Osowej od wielu lat. Rozmawiano o tym również podczas służbowego spaceru po dzielnicy prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz, który odbył się w lipcu 2022 r. Wówczas zadeklarowano, że Miasto planuje wybudować na działce przy ul. Jednorożca centrum społeczno - kulturalne, w ramach którego działałby m.in. wspomniany dom sąsiedzki i biblioteka. Powstać ma do roku 2027. Inwestycja będzie realizowana etapami, m.in. ze względu na szalejącą inflację i co za tym idzie, wysokie ceny usług oraz materiałów budowlanych.

Osowa. Gospodarczy spacer prezydent Gdańska, tym razem za obwodnicą

To koncepcja zabudowy miejskiej działki przy ul. Jednorożca. to mapa z naniesionymi grafikami - obrysami budynków
To koncepcja zabudowy miejskiej działki przy ul. Jednorożca. Budynek A ma zostać wykonany jako pierwszy, budynki B - powstaną w kolejnym etapie
Mat. Urząd Miejski w Gdańsku

O czym rozmawiano podczas roboczego spotkania?

- Spotkaliśmy się przede wszystkim po to, by wspólnie zrobić "burzę mózgów" i pozbierać te wszystkie pomysły, funkcje, które miałyby zostać wprowadzone w Domu Sąsiedzkim w Osowej. Weryfikowaliśmy przy okazji to, czy wszystkie potrzeby, funkcje o których mówią przedstawiciele dzielnicy, mają uzasadnienie. W kolejnym etapie będziemy analizować, które z zaproponowanych elementów, funkcji, zostaną zrealizowane na początek, a które w późniejszym czasie - zaznacza Sylwia Betlej, dyrektorka Biura ds. Rad Dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami UMG.

Wydział Rozwoju Społecznego opracuje natomiast, na podstawie zebranych wśród mieszkańców pomysłów, tzw. dokument funkcjonalno - użytkowy. 

Pierwszy klub sąsiedzki w Letnicy już działa

Centrum społeczno - kulturalne ma się składać z trzech budynków: jednego większego i dwóch mniejszych połączonych łącznikiem. Projektowaniem obiektów zajmie się Gdańska Infrastruktura Społeczna, właśnie na podstawie wspomnianego dokumentu funkcjonalno - użytkowego.

Projekt powinien być gotowy jeszcze w tym roku.

na zdjęciu zielony teren z wysoka trawą i chwastami ogrodzony metalowym ogrodzeniem, w tle kilka niewysokich domów jednorodzinnych
Ta działka przy ul. Jednorożca należy do Miasta
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Na co zwracał uwagę przewodniczący Zarządu Dzielnicy Osowa Bartosz Stefański?

- Nam, społeczności osowskiej, najbardziej zależy na bibliotece. Od wielu lat mieszkańcy dopraszają się o nią w ankietach budżetowych, które co roku przeprowadza Rada Dzielnicy Osowa. Kolejnym rozwiązaniem, jakie chcemy, to miejsca spotkań. Nie mamy takiego miejsca, żeby się spotkać ot tak, po prostu. Wszystkie spotkania, warsztaty, ważniejsze wydarzenia odbywają się obecnie w szkołach. Jesteśmy więc uzależnieni od zajęć lekcyjnych - tłumaczy Bartosz Stefański. - A wszelkie warsztaty cieszą się naprawdę dużym zainteresowaniem. Mamy w dzielnicy klub sąsiedzki "Garaż", który pełni obecnie rolę domu sąsiedzkiego. Ma on tak wypełnione grafiki, że nie ma już miejsca i czasu na kolejne, nowe warsztaty. Przydałyby się też tzw. focus roomy, czyli niewielkie miejsca do pracy o wymiarach 2x2 m, gdzie ktoś może popracować, ale też odpocząć, wyciszyć się. Nie mamy w Osowej takich miejsc usługowych, jak kawiarnie, gdzie można by np. popracować. Wszyscy więc pracują albo z domu albo jadą gdzieś do miasta. Taki dom sąsiedzki pełniłby więc funkcję także miejsca pracy - dodaje.

Aniołki mają swój klub sąsiedzki

Potrzebą, o którą także należałoby zadbać, w opinii przewodniczącego Zarządu Dzielnicy, w nowym centrum społeczno - kulturalnym, są kwestie wytchnieniowo- społeczne, a więc powstanie np. Środowiskowego Domu Samopomocy lub innej formy opieki nad osobami z niepełnosprawnościami.

Zaproponowano też, by w takim miejscu powstały niewielkie sale do ćwiczeń, np. fitnessu czy zumby, ale też sala, w której m.in. można by organizować pokazy filmowe.

Przy ul. Jednorożca znajdzie się też miejsce na nową siedzibę Rady Dzielnicy Osowa. Obecnie znajduje się ona w budynku spółdzielczym, na pierwszym piętrze. Pokonanie schodów, by móc dostać się do tego miejsca, jest dla wielu osób sporym utrudnieniem.

na zdjęciu kilkanaście osób siedzących przy stole, młodsi i starsi, kobiety i mężczyźni, niektórzy notują na kartkach bądź w laptopach
W ostatnich dniach odbyło się spotkanie robocze w sprawie powstania centrum społeczno - kulturalnego w Osowej. Wzięli w nim udział m.in. przedstawiciele Urzędu Miejskiego, Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, a także radni miejscy i dzielnicy
Fot. z FB radnego Karola Ważnego

Dom Sąsiedzki na wzór innych działających w naszym mieście

Michał Zorena z Wydziału Rozwoju Społecznego, kierownik Referatu Współpracy Lokalnej i Innowacji Społecznych, zaznacza, że przy ul. Jednorożca funkcjonować będzie jeden z niewielu miejskich budynków w Osowej.

- Zależy nam więc na współpracy wszystkich użytkowników tego planowanego centrum. Jako WRS skupiamy się przede wszystkim na domu sąsiedzkim. Chcemy, by była to przestrzeń dla mieszkańców, w której będą mogli realizować wszelkie aktywności, od nieformalnych spotkań przy kawie, przez spędzanie wolnego czasu, do nawet różnych form wsparcia. Założenie jest takie, by ten dom sąsiedzki był podobny do tych, które już funkcjonują na terenie Gdańska - przyznaje Michał Zorena.

Dom Sąsiedzki będzie prowadzony przez organizację pozarządową, wyłonioną w konkursie. WRS nie wyklucza też, że z siedziby DS będzie koordynowana np. teleopieka nad starszymi bądź niepełnosprawnymi mieszkańcami - podobnie jak ma to miejsce w innych domach czy klubach sąsiedzkich.

TV

Mieszkańcy włączają się w rewitalizację Biskupiej Górki