• Start
  • Wiadomości
  • Osowa. Ul. Planetarna do generalnego remontu. Jest czterech chętnych

Osowa. Ul. Planetarna do generalnego remontu. Jest czterech chętnych

Kiedyś korzystali z niej głównie mieszkańcy dzielnicy, dziś chętnie przejeżdżają nią kierowcy jadący z lub do Rębiechowa, Banina lub na obwodnicę. Ulica Planetarna jest jednak w kiepskim stanie technicznym i wymaga remontu. Właśnie zakończył się przetarg na jego przeprowadzenie.
03.11.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Kierowcy wybierają przejazd tą ulicą mimo jest kiepskiego stanu technicznego

Ta ulica biegnie równolegle do torów Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. W ramach planowanej inwestycji wyremontowana zostanie na odcinku od ul. Nowy Świat do granicy miasta Gdańska. Projekt zakłada budowę nowej nawierzchni jezdni wraz z jej nową podbudową, a także chodnika i utwardzonego pobocza. Przebudowany zostanie także przejazd kolejowy, powstanie docelowa organizacja ruchu, a także wyregulowane zostaną pod kątem wysokości znajdujące się tam urządzenia. Przy okazji zainstalowane zostanie również oświetlenie uliczne. W ramach inwestycji zrealizowane zostaną też "niewidoczne" na co dzień, ale potrzebne sieci: położona zostanie kanalizacja deszczowa, zbudowana bądź przebudowana sieć wodociągowa. Pojawią się też tereny zielone – założone zostaną trawniki, a także nasadzone zostaną krzewy.

Przetarg na "Poprawę stanu nawierzchni i bezpieczeństwa ulicy Planetarnej" ogłosiła Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska. W poniedziałek, 30 października, otwarto oferty czterech zainteresowanych firm.

Na ile oszacowały swoje usługi?

- EUROVIA POLSKA S.A. z Bielan Wrocławskich (cena: 5 945 739,19 zł)

- Konsorcjum firm: Kruszywo sp. z o.o. oraz Bituminium sp z o.o. z Linii (5 068 130,94 zł)

- Skanska S.A. z Warszawy (4 479 256,57 zł)

- Konsorcjum firm: WPRD GRAVEL sp z o.o. z Gdańska i Przedsiębiorstwo Wielobranżowe ELGRUNT z Gdyni (4 994 546,68 zł)

DRMG przeznaczyła na realizację tej inwestycji 6,99 mln złotych.

Remont ul. Planetarnej planowany jest na odcinku od ul. Nowy Świat do granicy miasta Gdańska

- W ciągu najbliższych dwóch tygodni oferty będą analizowane pod kątem formalno-prawnym. Następnie wybierzemy zwycięzcę przetargu – zapowiada Agnieszka Zakrzacka z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

Maciej Przybylski, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Osowa, podkreśla, że dzielnicowa, mało znacząca dla miejskiego układu drogowego ul. Planetarna, w ciągu kilku ostatnich lat stała się ulicą... tranzytową.

- Stało się tak po zamknięciu i przebudowaniu ul. Słowackiego. Kierowcy jadą tą ulicą od strony Banina czy lotniska, w kierunku obwodnicy. Są, co prawda, alternatywne trasy, ale kierowcy wybierają tę, bo jest najkrótsza – uważa przewodniczący Osowej. - Jezdnia jest w kiepskim stanie technicznym. Najgorsze jest jednak to, że zwiększony ruch samochodowy wpływa na jakość życia okolicznych mieszkańców i obniża poziom bezpieczeństwa. Przy tej ulicy nie ma bowiem chodnika - piesi chodzą jezdnią.

Zgodnie z założeniami przetargu inwestycja powinna być gotowa do połowy grudnia 2018 r.  

Remont ul. Planetarnej w Osowej potrwa co najmniej rok

To nie jedyny duży projekt, który będzie realizowany w Osowej w najbliższych miesiącach. Pod koniec września br. DRMG podpisało umowę na budowę zbiornika retencyjnego Osowa II o pojemności retencyjnej 15 tys. metrów sześc. Powstanie on w pobliżu skrzyżowania ulic Nowy Świat i Koziorożca. Zbiornik zostanie zagospodarowany na wzór miejskiego stawu - ze ścieżką rekreacyjną wokół, oświetleniem, roślinnością i małą architekturą. Dzięki temu będzie służyć mieszkańcom dzielnicy jako miejsce spacerów i rekreacji.
W ramach inwestycji zbudowana zostanie również ulica Nowy Świat wraz z kanalizacją deszczową, wodociągową, sanitarną i gazociągiem, na odcinku od ul. Wodnika do ul. Zeusa, o długości około 500 metrów. Będzie to droga jednojezdniowa, po jednym pasie w każdą stronę, uwzględniająca ruch rowerowy przy zewnętrznej krawędzi jezdni.

Planowany termin zakończenia realizacji tego zadania to koniec listopada 2018 r.

TV

Mniej bruku - więcej drzew!