• Start
  • Wiadomości
  • Osowa. Czas leci szybko. Szkoła Podstawowa nr 81 ma już 100 lat!

Osowa. Czas leci szybko. Szkoła Podstawowa nr 81 ma już 100 lat!

„Od stu lat dajemy wiatr w żagle”- pod takim hasłem odbywają się obchody 100-lecia Polskiej Szkoły w Osowej, organizowane w SP nr 81 w Gdańsku. Główne uroczystości, z udziałem m.in. absolwentów i byłych pracowników placówki, a także władz Gdańska, odbyły się w środę, 31 października, w gmachu szkoły przy ul. prof. Michała Siedleckiego 14.
31.10.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Szkoła Podstawowa nr 81 zadbała o to, by nikt nie 'przegapił' tak ważnego jubileuszu
Szkoła Podstawowa nr 81 zadbała o to, by nikt nie 'przegapił' tak ważnego jubileuszu
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Pierwsze dokumenty potwierdzające funkcjonowanie szkoły w Osowej pochodzą z 1919 roku. Mieściła się ona w nieistniejącym już dziś budynku przy ul. Kielnieńskiej, w miejscu obecnej hali sportowej. W wyniku działań wojennych został on zniszczony. W roku 1947 zawiązał się komitet budowy nowej szkoły, a już w styczniu 1948 roku działała nowa placówka z czterema salami lekcyjnymi. Od 1986 roku SP nr 81 funkcjonuje ona w obecnym budynku.

Dyrektor osowskiej podstawówki, Mariola Cyranek, zapowiada... 12-miesięczne świętowanie zacnego jubileuszu.

- Uroczystości będą trwały przez cały rok szkolny. Co miesiąc będzie się coś działo, żebyśmy wszyscy mogli się zaangażować. Nie będzie to więc tylko jeden uroczysty dzień. W każdym miesiącu określona grupa nauczycieli będzie się przygotowywać do zadań, które będą podkreślać obchody 100-lecia naszej szkoły – zapowiada dyrektor SP nr 81, Mariola Cyranek. - Wyznaczone mają je i nauczyciele w-f, i "językowcy", i historycy, którzy w listopadzie połączą obchody naszego jubileuszu ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości.

Budynek szkolny - październik 1950 r.
Budynek szkolny - październik 1950 r.
mat. SP 81

Świętowanie jubileuszu rozpoczęto z pompą. Na uroczystość, która odbyła się w środę, 31 października, dyrekcja szkoły zaprosiła m.in. jej absolwentów, którzy dziś są "babciami i dziadkami", ale też tych, którzy dzisiaj są nauczycielami w tej placówce. Wśród gości pojawił się także Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej, Marszałek Senatu RP i mieszkający po sąsiedzku Bogdan Borusewicz oraz Monika Kończyk, czyli Pomorski Kurator Oświaty.

- Czas jubileuszu to czas refleksji nad tym co było, jest i będzie. Z tego miejsca chciałabym nisko się pokłonić byłym pracownikom, dyrektorom, nauczycielom, bo to oni tworzyli tak piękną i bogatą historię tej szkoły - mówiła Monika Kończyk.

Jedną z takich osób jest na pewno Janina Bariatin. Gdy kobieta została poproszona o powiedzenie kilku zdań w trakcie trwania uroczystości, zebrani zachęcili ją do tego gromkimi brawami. Z łatwością można było odczuć, że była wicedyrektor jest w tym środowisku nie tylko szanowana, ale przede wszystkim bardzo lubiana. Kobieta przepracowała w tej szkole 33 lata.

- Zaczęłam pracę w tej szkole we wrześniu 1985 roku. Do 1999 roku pracowałam jako nauczycielka, po czym objęłam stanowisko wicedyrektora. Na emeryturę przeszłam w tym roku - mówi  Janina Bariatin, była wicedyrektor SP nr 81. - Lata, które tu przepracowałam, były niezwykle owocne. Ludzie, którzy mnie otaczali byli serdeczni i pomocni, dlatego fajnie mi się tutaj pracowało. Do końca biłam się z myślami, to już aby na pewno czas, by przejść na emeryturę. Kwestie zdrowotne zadecydowały, że tak.

Janina Bariatin nie tylko pracowała w tej szkole, ale jest także jej absolwentką. Nie ma się zatem co dziwić, że emocje były ogromne. Osób, które tego dnia ocierały łzy wzruszenia, było więcej.

Wydarzeniu wzięli także udział dwaj gdańscy radni, wybrani w ostatnich wyborach samorządowych. Od lewej:Jan Perucki (KO) i Karol Ważny (KO)
W wydarzeniu wzięli także udział dwaj gdańscy radni, wybrani w ostatnich wyborach samorządowych. Od lewej: Jan Perucki (KO) i Karol Ważny (KO). Obok radnych zasiedli Bogdan Borusewicz i Piotr Kowalczuk
Dominik Paszliński/gdansk.pl

- Zaprosiliśmy również ks. abpa Wiesława Szlachetkę, którego pierwszą praca była ta w naszej szkole. On zawsze chętnie nas odwiedza, kiedy tylko może. Bardzo żałuję, że tym razem nie udało mu się z nami być.

Mariola Cyranek otrzymała z rąk wiceprezydenta Kowalczuka Medal na 100-lecie Niepodległości
Mariola Cyranek otrzymała z rąk wiceprezydenta Kowalczuka Medal na 100-lecie Niepodległości
Dominik Paszliński/gdansk.pl

W trakcie gali nie zabrakło akcentów morskich i kaszubskich, a także nawiązań do patrona szkoły, którym jest prof. Michał Siedlecki. W trakcie uroczystości w pigułce przedstawiono całą historię szkoły, a więc od samego początku, czyli 1919 roku do dziś.

Profesor dr Michał Siedlecki - tablica pamiątkowa w holu głównym szkoły. Autor: Zbigniew Jóźwiak
Profesor dr Michał Siedlecki - tablica pamiątkowa w holu głównym szkoły. Autor: Zbigniew Jóźwiak
mat. SP 81

Z okazji jubileuszu dyrekcja szkoły skontaktowała się też z córką prof. Siedleckiego, mieszkającą w Krakowie.

- Przysłała nam mnóstwo pięknych pamiątek po profesorze, głównie jego rękopisy i dzieła. Był on podróżnikiem, geografem i geologiem. To on odnalazł konika morskiego w głębinach morskich. Stąd też symbol naszej szkoły (konik morski – red.) - przypomina dyrektor Cyranek.

Obecnie do tej placówki uczęszcza 1250 uczniów, młodych mieszkańców Osowej, od klas 0 do VI. Zatrudnionych jest tu 101 nauczycieli i 29 pracowników administracji i obsługi. Od 1986 roku szkoła funkcjonuje pod obecnym adresem, a więc przy ul. Siedleckiego 14.

Polska Szkoła w Gdańsku Osowej ma już 100 lat!
Polska Szkoła w Gdańsku Osowej ma już 100 lat!
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Trochę historii...

Pierwsze dokumenty funkcjonowania szkoły w Osowej pochodzą z 1919 roku. Odnaleziono bowiem rachunek z tego roku za węgiel, którym najprawdopodobniej ogrzewano ówczesny budynek szkoły. Mieściła się ona przy ul. Kielnieńskiej, w miejscu obecnej hali sportowej. Jej kierownikiem był Maksymilian Kiczka.

W1925 roku nauczycielką klas pierwszych i drugich została pani Wiktoria Czerwonkówna. W szkole działały już LOP, PCK oraz chór, a także niewielka biblioteka. Wybuch II wojny światowej spustoszył szeregi kadry nauczycielskiej. Kierownik Maksymilian Kiczka zginął w pierwszych dniach wojny, natomiast Wiktorię Czerwonkównę aresztowano i zamordowano w Piaśnicy, podobnie jak wielu innych polskich nauczycieli.

W czasie okupacji szkoła nadal funkcjonowała, ale była już niemiecką. Początkowo niewiele dzieci do niej uczęszczało, ponieważ rodzice nie chcieli, aby uczyły się one w niemieckiej placówce.

Pierwsi uczniowie nowo wybudowanej szkoły na tle budynku gospodarczego - 1948 r.
Pierwsi uczniowie nowo wybudowanej szkoły na tle budynku gospodarczego - 1948 r.
mat. SP 81

Grono pedagogiczne szkoły - 1950 r.
Grono pedagogiczne szkoły - 1950 r.
mat. SP 81

W wyniku zawirowań wojennych budynek został całkowicie zniszczony. W roku 1947 zawiązał się komitet budowy nowej szkoły, który okazał się bardzo skuteczny w działaniach. Już w styczniu 1948 r. dzieci uczęszczały do szkoły z czterema salami lekcyjnymi. Jej kierownikiem został Władysław Raatz. Osowska placówka szybko stała się centrum kultury. Kierownik Raatz założył tu bowiem teatr i chór. Działał też Uniwersytet Powszechny. Z roku na rok dzieci przybywało, przez co szkoła stawała się coraz ciaśniejsza. W 1964 roku została powiększona: w czynie społecznym wybudowano pawilon z kolejnymi salami i biblioteką przy ul. Juraty.

Chór Szkoły Podstawowej w Osowej - 8 kwietnia 1956 r.
Chór Szkoły Podstawowej w Osowej - 8 kwietnia 1956 r.
mat. SP 81

W1974 roku Osowa została dzielnicą Gdańska, a szkoła otrzymała numer 81.

W styczniu 1986 roku nastąpiła przeprowadzka placówki do obecnego budynku. W drugim semestrze roku szkolnego 1987/88 otwarto tu dwuoddziałowe Przedszkole nr 87, a szkoła stała się Zespołem Kształcenia i Wychowania nr 12.

Pracownicy szkoły w 1988 r.
Pracownicy szkoły w 1988 r.
mat. SP 81

W roku 1999 świętowano 80-lecie Polskiej Szkoły w Osowej. Z tej okazji nadano jej imię profesora Michała Siedleckiego.

W roku szkolnym 1999/2000, w wyniku reformy oświatowej, powstało tu Gimnazjum nr 33. Placówka przekształciła się z kolei w Zespół Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 7.

W 2003 r. przedszkole przeniesiono do budynku przy ul. Komandorskiej, a rok później przy ul. Wodnika oddano do użytku nowy budynek, do którego przeniosło się Gimnazjum nr 33. W ten sposób szkoła nie jest już "zespołem", a jedynie Szkołą Podstawową nr 81.

Budynek szkoły w latach 1964-1986
Budynek szkoły w latach 1964-1986
mat. SP 81


Współpraca: Natalia Gawlik

TV

Na Srebrnej posadzono mikrolas