• Start
  • Wiadomości
  • Osowa stawia na zaangażowanych mieszkańców. Kto zostanie Osowianinem Roku 2019?

Osowa stawia na zaangażowanych mieszkańców. Kto zostanie Osowianinem Roku 2019?

Już po raz dziewiąty mieszkańcy gdańskiej dzielnicy Osowa zgłaszali kandydatów do tytułu „Osowianin Roku” w ramach konkursu „Osowa - moja mała ojczyzna”. Komu przypadnie w tym roku, dowiemy się już w piątek, 15 listopada o godz. 18. Uroczysta gala odbędzie się w auli ZSO nr 2 przy ul. Wodnika 57. Podczas wydarzenia uczestnicy wysłuchają także koncertu.
14.11.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Konkurs „Osowa – moja mała ojczyzna” jest organizowany na terenie dzielnicy Gdańsk Osowa od 2002 roku. Jego celem jest uhonorowanie osób szczególnie zasłużonych dla rozwoju tej części miasta i jej mieszkańców.
Konkurs „Osowa – moja mała ojczyzna” jest organizowany na terenie dzielnicy Gdańsk Osowa od 2002 roku. Jego celem jest uhonorowanie osób szczególnie zasłużonych dla rozwoju tej części miasta i jej mieszkańców.
Archiwum Stowarzyszenie "Inne jest piękne"

Konkurs „Osowa - moja mała ojczyzna” jest organizowany na terenie dzielnicy Gdańsk Osowa od 2002 roku. Jego celem jest uhonorowanie osób szczególnie zasłużonych dla rozwoju tej północno – zachodniej części miasta i jej mieszkańców w dziedzinie gospodarki, oświaty, kultury, sportu, służby zdrowia, pomocy społecznej lub innej aktywności społecznej czy obywatelskiej. Tytuł może być przyznany osobie indywidualnej lub zespołowi, organizacji lub instytucji za działalność, która wykracza poza obowiązki wynikające z pełnionej funkcji.

Wśród laureatów i wyróżnionych znaleźli się m.in. Alina Pieńkowska (działaczka działaczka opozycyjna w latach PRL), ks. Bp. dr Wiesław Szlachetka, wieloletni proboszcz parafii w Osowie, Marzena Majerowska, dyrektor ZSO nr 2, seniorska drużyna unihokeistek Interplastic OLIMPIA Osowa i wielu innych.

- W latach 2002 - 2007 siedmiokrotnie przyznano tytuł Osowianina Roku i śmiało można powiedzieć, że Konkurs „Osowa – moja mała ojczyzna” stał się w naszej dzielnicy kultowy - mówi Bartosz Stefański, Przewodniczący zarządu dzielnicy Osowa.

Po tym czasie nastąpiła przerwa, ale wspomnienie o inicjatywie było wciąż żywe. Dlatego gremium Osowskiego Okrągłego Stołu podjęło decyzję o reaktywacji konkursu w 2017 roku. I tak po 10 letniej przerwie ponownie przyznano tytuł Osowianina Roku i wyróżnienie, a także wybrano Osowską Osobowość.

-  Dodam, że w latach: 2002 - 2007 przyznawany był tylko tytuł – Osowianin Roku i wyróżnienia. Po reaktywacji konkursu, od 2017 roku, przyznajemy także tytuł Osowskiej Osobowości - mówi Małgorzata Biernacka ze Stowarzyszenia „Inne jest piękne”.

Tytuł Osowianina Roku można otrzymać tylko raz. Wyróżnienia mogą być przyznawane wielokrotnie i nie wykluczają w przyszłości możliwości uzyskania tytułu Osowianina Roku. Zwycięzca konkursu oprócz prestiżowego tytułu, statuetki otrzymuje również godło „Osowa - moja mała ojczyzna”. Warto dodać, że kandydaci nie muszą być mieszkańcami dzielnicy Osowa. Co roku możliwe jest nadanie jednego tytułu Osowskiej Osobowości osobie, która wyróżnia się swą wyjątkową aktywnością zawodową, twórczą, nie zawsze w sposób bezpośredni skierowaną na rozwój dzielnicy, a która ma wpływ na społeczność miasta czy kraju.

W tym roku wpłynęły wyjatkowo tylko trzy kandydatury:

  • Anety Baczyńskiej-Rostkowskiej
  • Piotra Ludwichowskiego
  • Szymona Adamczyka

 

Aneta Baczyńska-Rostkowska jest radną dzielnicy i dzięki jej inicjatywie odbywa się w dzielnicy wiele wydarzeń kulturalnych skierowanych do różnych grup społecznych, zarówno pod względem wieku, płci jak i zasobności portfela.

Piotr Ludwichowski zbudował na Osowie największy i najlepszy klub unihokeja w Polsce, a jego zawodniczki wielokrotnie reprezentowały Polskę. W ostatnim sezonie drużyny Olimpii zdobyły aż 4 złote medale mistrzostw Polski!

Ostatni z trojga kandydatów, Szymon Adamczyk, jest nauczycielem wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej nr 33 w Gdańsku i trenerem piłki ręcznej UKS Siódemka. Organizuje od wielu lat Osowski Festiwal Piłki Ręcznej, propaguje grę w piłkę ręczną wśród dzieci i młodzieży, a przede wszystkim integruje lokalną społeczność.

Gala Osowianina Roku to zawsze także wydarzenie kulturalne, towarzyszy mu koncert. W tym roku pod kierownictwem Tadeusza Kassaka.

- Tegoroczna Gala jest wyjątkowa jeszcze z jednego względu. Podczas niej nastąpi także zakończenie Konkursu LOGO Osowa, ogłoszonego przez radnych dzielnicy Osowa - mówi Małgorzata Biernacka. - W efekcie konkursu wyłoniliśmy znak graficzny identyfikujący Osowę, a także radę dzielnicy. Podczas Gali zostanie zaprezentowane po raz pierwszy, a jej twórca otrzyma nagrodę.

30 października zebrała się Kapituła, w której zasiadają m.in. wszyscy poprzedni laureaci konkursu, przedstawiciel rady dzielnicy i stowarzyszenia „Inne jest piękne”. Spośród zgłoszonych kandydatur wybrano Osowianina Roku 2019, Osobowość Roku i przyznano wyróżnienie. Kto otrzyma nagrody dowiemy się już w piątek, 15 listopada o godz. 18.

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie „Inne jest piękne” i po raz pierwszy w tym roku Rada Dzielnicy Gdańsk Osowa.

TV

Wieczór dla tramwaju widmo