Jestem bezdomny bo...
Ogólnopolskie badania bezdomnych w roku 2024 roku wykazały, że najczęstszą przyczyną bezdomności jest uzależnienia od alkoholu - 23 %, konflikt rodzinny - 20 %, eksmisję i wymeldowanie - 11 %, inne - 14 %.
- Często są to długi, choroba czy nawet niepełnosprawność - dodaje Wojciech Bystry, specjalista od bezdomności, Towarzystwo Pomocy im. Brata Alberta, Prezes Koła w Gdańsku - W Województwie Pomorskim jest ponad 4 500 bezdomnych, najwięcej w dużym miastach, bo łatwiej o anonimowość. Liczba osób bez dachu nad głową w Gdańsku oscyluje między 800 a 900.
Pomagają od 40 lat
Towarzystwo pomocy im. Św. Brata Alberta (TPBA) jest najstarszą i największą w Polsce, niezależną organizacją dobroczynną, niosącą od 40 lat pomoc osobom bezdomnym i ubogim, w duchu swego Patrona św. Brata Alberta. W 64 miastach na terenie całego kraju prowadzi 132 ośrodki i placówki, oferujące różnorodną pomoc wszystkim potrzebującym. 29 listopada 2024 oddział Gdański otwiera kolejne schronisko dla bezdomnych Na Wyspie Sobieszewskiej.
Bezdomność w liczbach
W 2024 roku w Pomorskiem udało się dotrzeć do 4 575 osób w kryzysie bezdomności - 1 142 kobiet, 651 dzieci oraz 2 782 mężczyzn. Prawie 68 % osób to mężczyźni, 32 % kobiety. W 2022 r. z pomocy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku skorzystały 824 osoby bezdomne, w 2023 roku było to 908, a na dzień 30 września 2024 roku 930.
Pomagajmy, ale z głową
Zbliża się trudny dla ludzi w kryzysie bezdomności czas. Mimo wielu form pomocy, przede wszystkim schronisk, ogrzewalni, pracy streetworkerów, czujności służb mundurowych przy bardzo niskich temperaturach może dojść do nieszczęścia.
- Nie uciekaj przed bezdomnym, nie dawaj też pieniędzy. To najgorsza rzecz, którą można zrobić. Jest mała szansa, że bezdomny kupi za nie jedzenia, najprawdopodobniej wyda je na alkohol. Pomagać też trzeba umieć - mówi Wojciech Bystry - Widzisz bezdomnego po prostu skorzystaj z aplikacji Arrels lub w przypadku zagrożenia życia i zdrowia zadzwoń na telefon alarmowy.
Zachęcamy do posłuchania całej rozmowy w Wojciechem Bystrym, specjalistą od bezdomności, Towarzystwo im Św. Brata Alberta.
Przypominamy
Gdańsk jako jedyny w Polsce ma wyspecjalizowane narzędzie. Wystarczy kliknąć by pomóc osobie w kryzysie bezdomności.
Aplikacja nie jest systemem alarmowym. Jeżeli uważasz, że bezdomnej lub bezdomnemu grozi niebezpieczeństwo zadzwoń na telefon alarmowy.
Aplikacja Arrels to nowoczesne narzędzie do lokalizacji osób bezdomnych, potrzebujących pomocy i wsparcia. Towarzystwo Pomocy im. Brata Alberta dzięki współpracy z hiszpańską organizacją wykonało polską edycję aplikacji dostępną dla urządzeń z systemem Android i IO
lub zadzwoń:
- MOPR, tel. 58/522 38 20
godziny pracy: poniedziałek, wtorek, czwartek: od 7.30 do 15.30, środa: od 8.00 do 17.00, piątek: od 7.30 do 14.30
W razie zagrożenia zdrowia i życia dzwoń na telefony alarmowe:
- Straż Miejska w Gdańsku - tel. 986
- Policja - tel. 112
zródło: https://www.gov.pl/web/uw-pomorski/pomorskie-wynika-badania-liczby-osob-bezdomnych