• Start
  • Wiadomości
  • Ósmoklasiści, to czas dla was - rozpoczął się Gdański Tydzień Zawodowca

Ósmoklasiści, to czas dla was - rozpoczął się Gdański Tydzień Zawodowca

Od 9 do 11 marca (wtorek - czwartek) dostępne będą wirtualne spacery po gdańskich szkołach zawodowych w ramach Gdańskiego Tygodnia Zawodowca. Początek marca tradycyjnie poświęcony jest promocji oferty techników oraz szkół branżowych w naszym mieście. Kampanię skierowaną do uczniów klas VIII, których wkrótce czeka wybór dalszej ścieżki edukacyjnej, zainaugurowano podczas konferencji online w poniedziałek, 8 marca.
08.03.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zespół Szkół Morskich w Gdańsku to jedna z bohaterek Gdańskiego Tygodnia Zawodowca, zdjęcie archiwalne, wykonane w nowej pracowni nawigacji
Zespół Szkół Morskich w Gdańsku to jedna z bohaterek Gdańskiego Tygodnia Zawodowca, zdjęcie archiwalne, wykonane w nowej pracowni nawigacji
Fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

- Co roku w tym czasie przeprowadzamy kampanię Gdański Tydzień Zawodowca rozpoczynającą proces rekrutacji do szkół średnich, z naciskiem na wybór gdańskich nowoczesnych szkół zawodowych - powiedział Grzegorz Kryger zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku otwierając inauguracyjną konferencję online. - W tym roku pandemia zmusiła nas do zmiany naszych planów i przeniesienia wydarzeń do internetu. Czeka nas tydzień pełen atrakcji.

 

Monika Chabior zastępczyni prezydent Gdańska ds. edukacji i usług społecznych:  - Gdański Tydzień Zawodowca to czas dla was, drodzy uczniowie klas VIII, zorganizowany wokół waszych potrzeb. W gdańskich szkołach czeka na was 2,5 tysiąca nowoczesnych miejsc kształcenia, dostosowanych do potrzeb rynku pracy, w doskonale wyposażonych szkołach, które przeszły modernizację dzięki wsparciu ze środków Unii Europejskiej. W szkołach tych będzie mogli uczyć się i przygotowywać do wejścia na rynek pracy w sposób pewny i płynny. Chcemy wam pomóc możliwie świadomie wybrać swoje miejsce. Wraz ze szkołami przygotowaliśmy dla was spacery wirtualne, podczas których możecie je zwiedzić i co ważne - zadawać pytania. Warto pytać o to, czego oczekujecie, co was interesuje, do czego was ciągnie, a co was odpycha. Wybór zawodu nie jest łatwą sprawą, a młodość to czas eksperymentowania i szukania, ale jeśli jesteście zainteresowani właśnie życiem zawodowca, na coś musicie się zdecydować. Gorąco was do tego zachęcam.

Monika Chabior przypomniała, że ósmoklasiści, którzy stoją przed decyzją wyboru drogi zawodowej, mogą skorzystać z pomocy doradcy zawodowego w Gdańsku, czy to w Centrum Rozwoju Talentów, czy w jednej z sześciu poradni psychologiczno - pedagogicznych

Podczas konferencji inaugurującej Gdański Tydzień Zawodowca wystąpił także Jarosław Marek Spychała, filozof, twórca autorskiej metody nauczania filozofii w szkołach, który wygłosił krótki wykład pt. “Małe kroki od wielkich celów. O istocie szkolnych i życiowych wyborów”.

Przypominając mit o Heraklesie, który dawno, dawno temu także stanął na rozstajach dróg, by dokonać wyboru, jak dalej iść przez życie, Marek Spychała tłumaczył, że droga do szeroko rozumianego szczęścia, jest trudna, wymaga pracy i nauki, ale tylko pokonanie takiej drogi pozwala nam stać się “wolnym ptakiem” - kimś kto może osiągnąć wszystko i spełnić swoje marzenia.  

Filozof radził także, by nie iść do tej szkoły, do której idą nasi koledzy: - Wyboru musicie dokonać sami, idźcie tam, gdzie znajdziecie swoje szczęście, gdzie będziecie się dobrze czuli. 

 

ZACHĘCAMY DO WYSŁUCHANIA CAŁEGO WYKŁADU I KONFERENCJI

 

Grzegorz Kryger przypomniał, że wszystkie najważniejsze informacje na temat gdańskich szkół średnich: techników, branżowych szkół zawodowych I i II stopnia oraz liceów znaleźć można w przewodniku przygotowanym przez Wydział Rozwoju Społecznego UMG.

W Gdańsku jest 14 szkół zawodowych samorządowych i jedna niesamorządowa, które kształcą w ponad 80 różnych zawodach. 

 

Wszystkie informacje na temat Gdańskiego Tygodnia Zawodowca na stronie internetowej przedsięwzięcia

A także w naszym artykule:

 

TV

Mniej bruku - więcej drzew!