• Start
  • Wiadomości
  • Osiem “brygadówek” w konwoju sanitarnym jedzie z Gdańska do Ukrainy 

Osiem “brygadówek” w konwoju sanitarnym jedzie z Gdańska do Ukrainy 

Generatory prądu, osuszacze przemysłowe i domowe, tabletki do uzdatniania wody, narzędzia i sprzęt naprawczy, żywność - z takim ”ładunkiem” jadą samochody w konwoju sanitarnym z Gdańska do ukraińskiego Krzywego Rogu i Chersonia. Auta przekazane przez Gdańsk i Poznań zostaną na terenach dotkniętych skutkami zniszczenia tamy w Nowej Kachowce i posłużą do odbudowy tamtejszej gospodarki komunalnej.  
12.07.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Konfa5k
W środę, 12 lipca 2023 roku przed stadionem Polsat Plus Arena Gdańsk zaprezentowano samochody, które pojadą do Ukrainy. Od lewej Oleksandr Plodystyi, konsul Ukrainy w Gdańsku, Piotr Grzelak, zastępca prezydent Gdańska, Anna Graczyk, wiceprezes Zarządu Aquanet Poznań, Jacek Kieloch, prezes Gdańskich Wodociągów, Jurij Żerlicyn, koordynator "Gdańsk Pomaga Ukrainie" i Karol Gzyl, prezes Fundacji Gdańskiej
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Gdański konwój humanitarny dotarł do Drużkiwki: "W oddali huczy artyleria"

Prezydent Grzelak: "Wsparcie dla Ukrainy to maraton"

Samochody, które wyjadą z Gdańska, to wsparcie zorganizowane w ramach zespołu "Polskie Miasta Ukrainie". Inicjatywa narodziła się  po podpisaniu deklaracji współpracy na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom oraz przywrócenia pokoju w Europie. Dokument podpisano w imieniu Unii Metropolii Polskich, Komitetu Regionów UE i Związku Miast Polskich, a także Związku Miast Ukrainy, w Kijowie, 8 listopada 2022 roku.

Dziesiąta terenowa karetka dla Ukrainy od medyków z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego

- Wielokrotnie powtarzaliśmy, że wsparcie dla Ukrainy to maraton - powiedział  Piotr Grzelak, zastępca prezydent Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju i inwestycji, przewodniczący zespołu "Polskie Miasta Ukrainie". - To nie jednorazowy zew serca, ale systematyczne wsparcie, które odbywa się na wielu frontach. Wysadzenie zapory w Nowej Kachowce pokazało, w jaki sposób działania wojenne bezpośrednio wpływają na funkcjonowanie miast, które w wyniku tych działań muszą zmagać się z zalaniem, brakiem wody i dostępu do wody pitnej. Przekazywane samochody pozwolą służbom komunalnym funkcjonować i naprawiać to, co da się jeszcze uratować 

Prezydent Grzelak dodał, że cztery "brygadówki" przekazało Przedsiębiorstwo Wodociągowe Aquanet w Poznaniu, dwa - Gdańskie Wodociągi i kolejne dwa Fundacja Gdańska.

Oleksandr Plodystyi: "Milion mieszkańców Ukrainy bez dostępu do wody pitnej"

- To jest bardzo ważny moment, bo wciąż trwają ataki na infrastrukturę cywilną Ukrainy. Ten niezbędny sprzęt, który zostanie teraz przekazany, jest potrzebny do życia - podkreślił Oleksandr Plodystyi, konsul Ukrainy w Gdańsku. - Obwód, który otrzyma wsparcie to centrum, w którym aktualnie trwają największe oblężenia. Wysadzenie zapory pozbawiło ponad milion Ukraińców dostępu do wody pitnej. Dlatego ta natychmiastowa pomoc, za którą jesteśmy bardzo wdzięczni, jest niezbędna.

Konfa3
Generatory prądu, osuszacze przemysłowe i domowe, tabletki do uzdatniania wody, narzędzia i sprzęt naprawczy, żywność to wyposażenie ośmiu samochodów, które pojadą z Gdańska do m.in. ukraińskiego Krzywego Rogu i Chersonia
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Przekazywany sprzęt to wynik współpracy Gdańskich Wodociągów, Wód Gdańskich oraz Przedsiębiorstwa Wodociągowego Aquanet w Poznaniu.

Jak podkreślił Jacek Kieloch, prezes Gdańskich Wodociągów gdańska spółka od początku wojny w Ukrainie solidaryzuje się z mieszkańcami Ukrainy. 

Milion złotych od Gdańska na centrum medyczno-rehabilitacyjne we Lwowie

- Dzisiaj wysyłamy "brygadówki", bo wiemy, jak ważny i strategiczny jest dostęp do wody pitnej dla mieszkańców objętych tym konfliktem - powiedział Jacek Kieloch. - Przekazujemy też agregaty prądotwórcze i osuszacze. Potrzeby są ogromne, ale w miarę naszych możliwości pomagamy i będziemy pomagali.

Pierwsze samochody już pracują w służbach komunalnych

- Pierwsze samochody, które zostały przekazane konwojem, już pracują. Organizacja takiej inicjatywy, jak zakup i przekazanie samochodów specjalistycznych dla służb komunalnych Ukrainy, jest skutkiem działalności milionów Polaków. Chciałbym podziękować za to z całego serca - mówi Jurij Żerlicyn, koordynator pomocy technicznej Gdańsk Pomaga Ukrainie.

KonfaUkraina1
- Chciałbym podziękować z całego serca za zakup i przekazanie samochodów specjalistycznych dla służb komunalnych Ukrainy, to możliwe dzięki działalności milionów Polaków - powiedział Jurij Żerlicyn (na zdjęciu), koordynator pomocy technicznej Gdańsk Pomaga Ukrainie
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

- Jako wodociągowcy w szczególny sposób rozumiemy w tej chwili, co to znaczy zapewnić dostawę wody dla mieszkańców, którzy tego potrzebują - dodała Anna Graczyk, wiceprezes Zarządu Aquanet Poznań. - Dlatego w miarę potrzeb, w miarę zgłaszanych komunikatów i pozyskiwanych informacji staramy się zebrać sprzęt, który jest potrzebny. To nie tylko samochody, które teraz jadą. To także przekazywane wcześniej zestawy narzędzi, elektronarzędzia i zestawy do napraw wodociągów. Było to również włączenie się pracowników i poznaniaków w całą akcję zbierania pomocy rzeczowej dla mieszkańców. Jesteśmy gotowi robić to dalej, ale mamy nadzieję, że nie będzie trwało to długo

"Gdańsk pomaga Ukrainie". Darowizny, wpłaty, przekazywanie sprzętu   

W grudniu 2022 roku z Gdańska przekazano sprzęt potrzebny wtedy mieszkańcom Ukrainy. Do Lwowa trafiło 19 generatorów prądu, w tym trzy jednostki dużej mocy, a do Charkowa i Chersonia cztery namioty grzewcze, które pozwoliły mieszkańcom przetrwać najtrudniejsze zimowe miesiące.

Delegacja z Mariupola w Gdańsku. Deklaracja Solidarności podpisana

- Dzisiaj ponownie Gdańsk i inne polskie miasta odpowiadają na nową potrzebę związaną z zapewnieniem pomocy infrastrukturalnej na terenach, które po wysadzeniu zapory w Nowej Kachowce. Osiem samochodów wyjedzie dzisiaj z Gdańska w stronę granicy. Dziękujemy zaangażowanym spółkom oraz gdańszczanom i gdańszczankom, którzy w dalszym ciągu wpłacają darowizny na akcję "Gdańsk pomaga Ukrainie" - mówił Karol Gzyl, prezes Fundacji Gdańskiej.

Wiele osób, które przybyło z Ukrainy do Gdańska w trakcie wojny, dziś pomaga swoim rodakom w kraju i bierze udział w tworzeniu podobnych konwojów. Polskie miasta stale współpracują z ukraińskimi przedsiębiorstwami wodociągowymi. W ostatnich miesiącach 5 "brygadówek" dotarło do miejsc, w których są najbardziej potrzebne.

TV

Trzy dni ślubowań nowo wybranych radnych gdańskich dzielnic