Jakie prace są obecnie prowadzone w oruńskiej szkole?
- Trwają roboty budowlane wewnątrz budynku. Wykonawca zbił stare tynki, by móc wykonać izolację cieplną. Rozpoczęły się też roboty w obrębie fasad. Zakończono natomiast prace izolacji ścian piwnicy - informuje Aneta Niezgoda z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska
Co zaplanowano w budynku szkoły muzycznej?
Wykonana zostanie izolacja przeciwwilgociowa i termiczna ścian zewnętrznych z tynkowaniem i malowaniem, a także hydroizolacja ścian wewnętrznych. Ściany zewnętrzne zostaną dodatkowo docieplone. Poza tym zaplanowano wykonanie izolacji przeciwwodnej i termicznej tarasów oraz docieplenie stropodachu. W ramach prac wymienione zostaną także rynny i rury spustowe, oraz nawierzchnia schodów przylegających do elewacji. Przy okazji wyremontowane zostaną balustrady i murki. W związku z tym, że jest to budynek, który znajduje się w ewidencji zabytków, to docieplenie ścian zostanie wykonane jedynie wewnątrz budynku. Dodatkowo zmodernizowana zostanie instalacja elektryczna, teletechniczna oraz, co bardzo ważne ze względu na charakter tej placówki, poprawiona akustyka pomieszczeń.
Ponad 100-letni gmach przy ul. Gościnnej
Budynek Państwowej Szkoły Muzycznej znajduje się przy ul. Gościnnej 4. To dwukondygnacyjny obiekt, podpiwniczony. Trzecią kondygnację stanowi strych, który określany jest jako nieużytkowy. Powierzchnia budynku wynosi 762 mkw.
Powstał on pod koniec XIX wieku, a rozbudowany został w latach 50. ubiegłego stulecia. W piwnicach znajdują się pomieszczenia użytkowe i techniczne, a na wyższych kondygnacjach sale lekcyjne. Budynek ogrzewany jest dzięki kotłowni gazowej znajdującej się w piwnicy.
Ściany nośne, wykonane z cegły ceramicznej, miały w ostatnich latach coraz więcej rys i pęknięć, podobnie zresztą jak ściany działowe. Widać było też zawilgocenia na wysokości cokołu budynku.
Przy posesji znajduje się historyczne ogrodzenie oraz przedogródek.
Budynek ten znajduje się na terenie objętym strefą konserwatorskiej ochrony archeologicznej.
Szkoła sąsiaduje z urzędem pocztowym, a także z budynkiem mieszkalno- usługowym oraz działką zagospodarowaną tzw. zielenią nieurządzoną, czyli drzewami i krzewami.
Nowy Port. Rozpoczęło się usuwanie 250 ton smoły i odpadów smołowatych
Inwestycję realizuje firma Usługi Ogólnobudowlane i Handel Justyna Miesikowska. Koszt prac to niecałe 3,4 mln zł. Koniec robót przewidziano w listopadzie 2023 r.
Po co ta termomodernizacja?
Głównym celem prac termomodernizacyjnych jest obniżenie kosztów utrzymania budynku. Prace, wykonane lub wciąż prowadzone w blisko 30 obiektach oświatowych Gdańska objętych programem termomodernizacji, obejmują m.in. ocieplenie ścian i dachów, zastąpienie starych okien nowymi oraz wymianę instalacji. Realizacja tego programu ma przyczynić się do zmniejszenia zużycia energii o około 53 proc. w stosunku do stanu sprzed rozpoczęcia robót.
Rewitalizacja Biskupiej Górki. Pierwsza kamienica gotowa
Inwestycja ta jest realizowana w ramach projektu pn. „G1- Kompleksowa modernizacja energetyczna budynków oświatowych oraz sportowych należących do Gminy Miasta Gdańska - w latach 2017-2020”, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020;współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.