Dom sąsiedzki powstaje w ramach trwającego drugiego etapu rewitalizacji tej części Gdańska. Potrzebę jego powstania zgłosili sami mieszkańcy, którzy przed kilku laty brali udział w konsultacjach społecznych przed planowanym wówczas kolejnym etapem rewitalizacji gdańskich dzielnic. Realizacja inwestycji rozpoczęła się w maju br. Najpierw rozebrano znajdujące się w tym miejscu budynki - pustostany. Od lipca prowadzono już w tym miejscu prace ziemne, a we wrześniu rozpoczęły się prace związane z budową docelowego obiektu.
Budynek będzie składał się z dwóch brył połączonych ze sobą łącznikiem. Nie zabraknie w nim m.in. szybu windowego umożliwiającego poruszanie się po budynku osobom z ograniczoną mobilnością.
Swoją siedzibę będzie miał tu wspomniany dom sąsiedzki, ale mieszkańcy będą mogli liczyć także na tzw. wsparcie podwórkowe.
W ramach inwestycji zagospodarowany zostanie także teren wokół tego obiektu. Powstaną nowe miejsca parkingowe, plac zabaw, boisko do gry w koszykówkę. Przy południowej granicy działki zaplanowano przestrzeń przeznaczoną na ogród warzywny. Zaprojektowano również miejsce do grillowania, a także montaż ławek i stojaków na rowery.
Inwestycja ta jest elementem Gminnego Programu Rewitalizacji miasta Gdańska. Koszt prac wyniesie ponad 8 mln złotych. Ich wykonawcą jest Przedsiębiorstwo Budownictwa Elektroenergetycznego ELBUD Gdańsk S.A.
W najbliższych tygodniach zakończy się modernizacja, i adaptacja do nowej roli, zabytkowego budynku dawnego Ratusza Oruńskiego, który mieści się przy ul. Gościnnej. Ta inwestycja także realizowana jest w ramach miejskiego programu rewitalizacji. Znajdzie się tam filia Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku, siedziba Rady Dzielnicy Orunia-Św. Wojciech-Lipce, oraz pomieszczenia na działania społeczne prowadzone przez organizacje pozarządowe. Obecnie w budynku trwają prace wykończeniowe.