• Start
  • Wiadomości
  • Orunia-Św. Wojciech-Lipce. Od piątku kupicie warzywa od rolnika

Orunia-Św. Wojciech-Lipce. Od jutra w dzielnicy kupicie warzywa od rolnika

Już w najbliższy piątek, 12 sierpnia, swoją działalność rozpocznie kameralny rynek przy ul. Gościnnej, a więc w samym sercu Oruni. Zgodnie z założeniem, swoje plony będą mogli tu sprzedawać wyłącznie lokalni gdańscy rolnicy - aby mieszkańcy mogli kupić jak najświeższe produkty.
11.08.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Mieszkańcy Gdańska chętnie odwiedzają w tzw. dni targowe duże targowiska w mieście działające na Przymorzu, w Dolnym Wrzeszczu i na Rudnikach, gdzie mogą zaopatrzyć się m.in. w produkty bezpośrednio od rolników
Mieszkańcy Gdańska chętnie odwiedzają w tzw. dni targowe duże targowiska w mieście działające na Przymorzu, w Dolnym Wrzeszczu i na Rudnikach, gdzie mogą zaopatrzyć się m.in. w produkty bezpośrednio od rolników
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

10 stanowisk dla rolników przy ul. Gościnnej

Przed laty przy ul. Gościnnej funkcjonowało targowisko. Ryneczek powróci więc na swoje dawne miejsce. Teren dla handlujących wyznaczono na zatoce postojowej, w bezpośrednim sąsiedztwie skwerku, przy którym stoi pomnik "Inki". Jednocześnie będzie tu mogło funkcjonować 10 punktów handlowych - taka decyzja podyktowana jest względami bezpieczeństwa, ale i wygodą sprzedających oraz kupujących.

Rynek przy ul. Gościnnej będzie działał w każdy piątek i sobotę w godz. 6.00-15.00, przez cały rok.

Plac i liczba stanowisk są określone, ale rodzaj kramu - już nie. Rolnicy mogą bowiem sprzedawać bezpośrednio z samochodów lub przyczep, a także ze stoisk typu ławy i stoliki, jak również bezpośrednio z kosza lub skrzyni. W tej kwestii mają wolną rękę. Będą musieli natomiast we własnym zakresie zadbać o sprawne wagi do odmierzania produktów. Na miejscu będzie można kupić świeże warzywa i owoce, jak również przetwory z nich oraz produkty mleczne wytworzone w gospodarstwach rolnych. Rolnicy będą mogli handlować także rękodziełem.

Naturalna kosiarka, czyli owce nad Opływem Motławy

Rynek na Oruni jako pilotaż

Piotr Kryszewski, zastępca prezydent Gdańska ds. usług komunalnych, zwraca uwagę, że projekt uruchomienia niewielkiego rynku w tej dzielnicy ma obecnie charakter pilotażowy.

- Jednak już teraz widzimy rosnące zapotrzebowanie na tego typu rozwiązania. Główną zaletą rynku jest bezpośredni dostęp do świeżych produktów rolnych, dlatego liczę na to, iż mieszkańcom spodoba się nowa oferta. Jeśli taka formuła sprawdzi się, to w przyszłości będziemy rozszerzali ten projekt o kolejne dzielnice - przyznaje Piotr Kryszewski.

Co istotne, osoby, które zdecydują się prowadzić sprzedaż w wyznaczonych miejscach na Oruni, nie ponoszą żadnych kosztów związanych z udostępnieniem im tej przestrzeni. Zobowiązani są natomiast do przestrzegania zasad określonych w regulaminie, w tym przede wszystkim do utrzymania należytego porządku i prowadzenia działalności w zgodzie z powszechnie obowiązującymi przepisami.

Rynek na Oruni jako pozytywny element rewitalizacji?

Agnieszka Bartków, Przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Orunia-Św. Wojciech-Lipce, nie ukrywa, że ma duże nadzieje wobec tego projektu. Liczy na to, że ryneczek przyczyni się m.in. do kolejnych, pozytywnych zmian w dzielnicy w ramach trwającej rewitalizacji.

- Wszyscy, oczywiście, w dzielnicy cieszą się na możliwość zrobienia zakupów bezpośrednio od rolników. Mam jednak nadzieję, że Miasto będzie promować ten rynek bardziej "globalnie", ogólnomiejsko, i namówi rolników nie tylko oruńskich, ale też z Kokoszek czy innych rolniczych części Gdańska, by tutaj przyjeżdżali. Nie ukrywam, że jest to zaczynek tego, co chcielibyśmy mieć w przyszłości na Oruni, a więc prawdziwe targowisko rolne. Kibicuję temu projektowi i bardzo się z niego cieszę. Nam zależy, żeby to się udało i z czasem rozwinęło się na dużo większą skalę - zaznacza przewodnicząca Agnieszka Bartków. - Wiem, że specjaliści, którzy będą projektować przyszły Rynek Oruński (w ramach rewitalizacji dzielnicy Orunia-Św. Wojciech-Lipce - dop. red.) mają za zadanie wpleść w teren pomiędzy obecną przychodnią a kuźnią przy ul. Gościnnej, w miejscu gdzie biegnie główny chodnik, kilka stoisk - domków straganowych, gdzie w przyszłości będzie można się wystawiać i handlować - dodaje. 

Rewitalizacja Oruni - wyniki konkursu studenckiego

Już od najbliższego piątku przy skwerze z pomnikiem Inki przy ul. Gościnnej pojawią się lokalni rolnicy
Już od najbliższego piątku przy skwerze z pomnikiem Inki przy ul. Gościnnej pojawią się lokalni rolnicy
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Rolniku, chcesz sprzedawać, zgłoś się do GZDiZ

Wszyscy zainteresowani prowadzeniem sprzedaży w określonych dniach i w wyznaczonym miejscu, powinni zgłosić się do Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, aby uzyskać wszelkie uzgodnienia uprawniające do nieodpłatnego zajęcia miejsca handlowego.

Co ważne, obowiązuje kolejność zgłoszeń, więc komu nie uda się zarezerwować miejsca na wybrany dzień, będzie mógł próbować ponownie w innym terminie.

Wniosek o wydanie uzgodnienia można pobrać elektronicznie ze strony internetowej Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni lub w Dziale Użytkowania Przestrzeni Publicznej GZDiZ, przy ul. Partyzantów 36, tel. 58 558 9536.

Rynek na Oruni - zgodnie z uchwałą Rady Miasta i rządową ustawą

Podczas czerwcowej sesji Rady Miasta Gdańska radni przyjęli uchwałę w sprawie "wyznaczenia miejsca do prowadzenia handlu w piątki i soboty przez rolników i ich domowników". Radni przyjęli uchwałę jednogłośnie, a 25 lipca została ona opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego. Oznacza to, że jest ona prawomocna.

Wyznaczenie miejsca dla handlu to realizacja przez Miasto obowiązku ustawowego, który wprowadzono jesienią 2021 r.

TV

Gdańskie cmentarze na Wszystkich Świętych