• Start
  • Wiadomości
  • Orunia-Św. Wojciech-Lipce. Modernizacja gmachu dawnego ratusza zakończona. Rozpoczęły się odbiory

Orunia-Św. Wojciech-Lipce. Modernizacja gmachu dawnego ratusza zakończona. Rozpoczęły się odbiory

W ramach trwającego drugiego etapu rewitalizacji tej części Gdańska, po konsultacjach z mieszkańcami, władze Miasta zdecydowały o wyremontowaniu i przywróceniu dawnego blasku zabytkowemu budynkowi ratusza. Prace właśnie się zakończyły, a tym samym rozpoczęły się procedury odbiorowe.
16.12.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Remont dawnego ratusza oruńskiego zakończony, trwają procedury odbiorowe obiektu
Remont dawnego ratusza oruńskiego zakończony, trwają procedury odbiorowe obiektu
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Zabytkowy obiekt mieści się w sąsiedztwie, również zabytkowego, budynku dawnej kuźni i nieopodal Parku Oruńskiego. Prace rozpoczęły się w czerwcu 2020 r., a zakończyły w grudniu br.

Wnętrze zostało przebudowane tak, by obiekt był dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. W ramach prac przebudowano dach i antresolę znajdującą się na poddaszu, dzięki czemu pojawiła się dodatkowa przestrzeń, która będzie służyć lokalnej społeczności. Poza tym przebudowano przyłącza do sieci infrastruktury, wykonano izolacje ścian fundamentowych, przebudowano stropy, wykonano niezbędne instalacje wewnętrzne i zamontowano windę. Wymieniono także stolarkę okienną i drzwiową, a także przeprowadzono niezbędne prace konserwatorskie przy elewacji budynku. Zagospodarowano również teren wokół budynku.

 

Wraz z ostatnimi pracami wykończeniowymi w budynku przy ul. Gościnnej rozpoczęto montaż wyposażenia
Wraz z ostatnimi pracami wykończeniowymi w budynku przy ul. Gościnnej rozpoczęto w ostatnich tygodniach montaż wyposażenia
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

 

W dawnym Ratuszu działać będzie Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej. Przewidziano tam także utworzenie siedziby Rady Dzielnicy Orunia-Św. Wojciech -Lipce. Znajdzie się tu także filia Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej - będzie można wypożyczyć nie tylko książki, ale też filmy i płyty. Wydzielona zostanie także strefa gier konsolowych i planszowych.

Decyzja o dostosowaniu dawnego ratusza na nowe potrzeby zapadła w roku 2016, podczas konsultacji nad założeniami Gminnego Programu Rewitalizacji. To mieszkańcy Oruni wskazali, jakie usługi można wprowadzić w to miejsce. W ten sposób ustalono, iż w zabytkowych murach przy ul. Gościnnej znajdzie się filia biblioteki, siedziba Rady Dzielnicy oraz pomieszczenia na działania społeczne prowadzone przez organizacje pozarządowe.

Wykonawcą prac była firma ECOZET Sp.z.o.o, która oszacowała je na blisko 5,9 mln złotych.

 

Dawny Ratusz przy ul. Gościnnej został wybudowany w 1867 roku. Ceglaną elewację frontową zdobią do dziś płaskorzeźby Temidy i Demeter - patronek sprawiedliwości i urodzaju. Do końca II wojny światowej znajdowała się tu siedziba lokalnego magistratu, potem urzędu stanu cywilnego, następnie komisariatu Milicji Obywatelskiej i Policji. Od 2010 roku budynek stoi niezagospodarowany.

 

Na potrzeby nowych funkcji w zabytkowym obiekcie przebudowano i zaadaptowano poddasze
Na potrzeby nowych funkcji w zabytkowym obiekcie przebudowano i zaadaptowano poddasze
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

 

Realizowana właśnie inwestycja jest elementem Programu Rewitalizacji dzielnic Gdańska, współfinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014- 2020. Rewitalizowane są obecnie cztery obszary Gdańska: Nowy Port z Twierdzą Wisłoujście, Dolne Miasto, Orunia oraz Biskupia Górka ze Starym Chełmem.

Nad realizacją prac remontowych i adaptacją budynku do nowych funkcji czuwa Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska, natomiast koordynatorem rewitalizacji czterech obszarów Gdańska jest Biuro Rozwoju Gdańska.

TV

Trzy dni ślubowań nowo wybranych radnych gdańskich dzielnic