• Start
  • Wiadomości
  • Orunia. Skwer imienia prof. Jerzego Sampa - zasłużony twórca uhonorowany 

Orunia. Skwer imienia prof. Jerzego Sampa - zasłużony dla Gdańska twórca uhonorowany 

Na wysokości ul. Gościnnej, przy Trakcie św. Wojciecha uroczyście odsłonięto tablicę z nazwą skweru imienia profesora Jerzego Sampa. To miejsce widywał codziennie z okna swojej pracowni, bo mieszkał w domu znajdującym się zaledwie kilkadziesiąt metrów dalej. W wydarzeniu honorującym wybitnego pisarza, historyka literatury i mieszkańca Oruni wzięła udział Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, przedstawiciele Rady Dzielnicy Orunia-Św. Wojciech-Lipce, oraz przyjaciele i rodzina profesora.
21.11.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Grupa ponad dwudziestu osób sfotografowana wieczorową porą na tle białej tablicy z napisem Skwer im. prof. Jerzego Sampa
Profesora Jerzego Sampa dobrze pamięta cały Gdańsk. Na uroczystość przyszli bliscy, znajomi, przedstawiciele władz dzielnicy i Miasta. - Jestem wdzięczna za to, co profesor zostawił, jego pracę naukową i liczne dzieła - mówiła prezydent Aleksandra Dulkiewicz
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Prezydent Dulkiewicz: "Są tacy gdańszczanie"

Z wnioskiem o nadanie skwerowi nazwy prof. Jerzego Sampa do Rady Miasta Gdańska wystąpiła Rada Dzielnicy Orunia-Św. Wojciech-Lipce. Uchwała została przyjęta jednogłośnie podczas sesji RMG 29 września 2022. W poniedziałek, 21 listopada, odsłonięto tablicę z nazwą skweru. 

Rada Miasta Gdańska. Są nowe nazwy dla dwóch skwerów i ulicy: Sampa, Daszyńskiego, Grabarczyka

Są tacy gdańszczanie, i jest ich wielu, którzy dzięki swojej działalności i ciężkiej pracy pozostają w naszej pamięci na długo. Z wdzięcznością myślę o tym, co pan profesor Jerzy Samp zrobił dla Gdańska i Pomorza. Był bowiem szefem instytutu, który zgłębiał historię naszego regionu. Jestem wdzięczna za to, co profesor zostawił, jego pracę naukową i liczne dzieła. Dziękuję Radzie Dzielnicy i lokalnym aktywistom za inicjatywę upamiętnienia profesora właśnie w ten sposób. Dziś mam przyjemność patrzeć na to miejsce, które jest kolejnym wspaniałym fragmentem Oruni i cieszę się, że będzie nosiło imię profesora Jerzego Sampa

- mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. 

Christian Samp: "Dostrzegał, kiedy psociliśmy"

W uroczystości wzięła udział także rodzina Jerzego Sampa. Głos w imieniu bliskich zabrał syn profesora, Christian Samp:

"To miejsce jest wybrane idealnie, najbliżej naszego domu. Była to codzienna droga taty do pracy, do garażu czy po gazetę. Również z nami, swoimi dziećmi chodził tędy do Parku Oruńskiego. Tata z okna swojej pracowni często obserwował mnie bawiącego się tu, czy zjeżdżającego na sankach i zawsze kątem oka dostrzegał, kiedy psociliśmy - mówił Christian Samp. - Jestem przekonany, że tata patrząc z góry dostrzega dziejącą się tu rewitalizację. Mam nadzieję, że ten plac będzie kolejnym elementem Oruni, która pięknieje. To dla nas ogromne wzruszenie, że tata będzie patronem tego miejsca". 

Nauczyciel Gdańska ma swój pomnik na kółkach. Prof. Jerzy Samp patronem tramwaju

Szczególne miejsce na Oruni

Modernizacja skweru będzie przeprowadzona ze środków Rady Dzielnicy Orunia-Św. Wojciech-Lipce, która przeznaczy na ten cel 50 tys. zł. Do końca roku Gdański Zarząd Dróg i Zieleni ogłosi konkurs na koncepcję zagospodarowania przestrzeni.

"Jestem wdzięczna wszystkim, dzięki którym mogliśmy się tu dziś spotkać i odsłonić tablicę. Jest ona początkiem zmiany tego terenu, gdzie mieszkał profesor Samp i zarazem początkiem łączenia Rynku Oruńskiego z Parkiem Oruńskim. Trwa rewitalizacja Oruni i właśnie zyskujemy nową, szczególną przestrzeń. Obecnie projektowana jest także kładka nad kanałem Raduni i schody terenowe, które w przyszłości jeszcze bardziej zmienią te miejsce"

- powiedziała Agnieszka Bartków, przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Orunia-Św. Wojciech-Lipce.

Jerzy Samp (1951-2015)

Historyk literatury i pisarz. Urodził się 23 marca 1951 r. w Gdańsku. Studia na Uniwersytecie Gdańskim ukończył w 1975 r. Pracował jako profesor Uniwersytetu Gdańskiego. Od 1994 r. był kierownikiem Zakładu Pomorzoznawstwa UG. Specjalizował się w historii literatury i kultury Pomorza XIX i XX wieku. Należał do Gdańskiego Towarzystwa Naukowego, Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz Instytutu Kaszubskiego.

Jako pisarz zadebiutował w 1977 r. Był autorem kilkudziesięciu książek i opracowań popularyzujących problematykę kaszubko-pomorską, a w szczególności gdańską. Od urodzenia Orunianin. Wielokrotnie mówił i pisał o Oruni jako swojej „małej ojczyźnie”, o odkrywaniu jej tajemnic, o ludziach ją zamieszkujących oraz o konieczności przywrócenia jej dawnego uroku. Jego autorstwa są opracowania poświęcona dzielnicy: „Orunia. Historia-Zabytki-Kultura” oraz „Orunia, Stare Szkoty i Lipce”.  Do najpoczytniejszych dzieł Jerzego Sampa należą m.in. „Legendy Gdańskie. Baśnie, podania i przypowieści”, „Bedeker gdański”, „Miasto magicznych przestrzeni”, „Gdańska kapsuła czasu”, „Gdańsk baśniowa stolica Kaszub”.

Za swoją pracę badawczą i działalność na rzecz popularyzacji wiedzy o Pomorzu był wielokrotnie nagradzany. Zmarł 16 lutego 2015 r. w Warszawie. Spoczywa na cmentarzu Łostowickim. Jego imię nosi Szkoła Podstawowa nr 86 na Łostowicach oraz gdański tramwaj. Właśnie odsłonięto tablicę z nazwą skweru jego imienia.

TV

Otwarcie Biblioteki na Stogach. Zobacz wnętrza