
Prezydent Dulkiewicz: "Są tacy gdańszczanie"
Z wnioskiem o nadanie skwerowi nazwy prof. Jerzego Sampa do Rady Miasta Gdańska wystąpiła Rada Dzielnicy Orunia-Św. Wojciech-Lipce. Uchwała została przyjęta jednogłośnie podczas sesji RMG 29 września 2022. W poniedziałek, 21 listopada, odsłonięto tablicę z nazwą skweru.
Czytaj także: Rada Miasta Gdańska. Są nowe nazwy dla dwóch skwerów i ulicy: Sampa, Daszyńskiego, Grabarczyka
Są tacy gdańszczanie, i jest ich wielu, którzy dzięki swojej działalności i ciężkiej pracy pozostają w naszej pamięci na długo. Z wdzięcznością myślę o tym, co pan profesor Jerzy Samp zrobił dla Gdańska i Pomorza. Był bowiem szefem instytutu, który zgłębiał historię naszego regionu. Jestem wdzięczna za to, co profesor zostawił, jego pracę naukową i liczne dzieła. Dziękuję Radzie Dzielnicy i lokalnym aktywistom za inicjatywę upamiętnienia profesora właśnie w ten sposób. Dziś mam przyjemność patrzeć na to miejsce, które jest kolejnym wspaniałym fragmentem Oruni i cieszę się, że będzie nosiło imię profesora Jerzego Sampa
- mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
Christian Samp: "Dostrzegał, kiedy psociliśmy"
W uroczystości wzięła udział także rodzina Jerzego Sampa. Głos w imieniu bliskich zabrał syn profesora, Christian Samp:
"To miejsce jest wybrane idealnie, najbliżej naszego domu. Była to codzienna droga taty do pracy, do garażu czy po gazetę. Również z nami, swoimi dziećmi chodził tędy do Parku Oruńskiego. Tata z okna swojej pracowni często obserwował mnie bawiącego się tu, czy zjeżdżającego na sankach i zawsze kątem oka dostrzegał, kiedy psociliśmy - mówił Christian Samp. - Jestem przekonany, że tata patrząc z góry dostrzega dziejącą się tu rewitalizację. Mam nadzieję, że ten plac będzie kolejnym elementem Oruni, która pięknieje. To dla nas ogromne wzruszenie, że tata będzie patronem tego miejsca".
Czytaj także: Nauczyciel Gdańska ma swój pomnik na kółkach. Prof. Jerzy Samp patronem tramwaju
Szczególne miejsce na Oruni
Modernizacja skweru będzie przeprowadzona ze środków Rady Dzielnicy Orunia-Św. Wojciech-Lipce, która przeznaczy na ten cel 50 tys. zł. Do końca roku Gdański Zarząd Dróg i Zieleni ogłosi konkurs na koncepcję zagospodarowania przestrzeni.
"Jestem wdzięczna wszystkim, dzięki którym mogliśmy się tu dziś spotkać i odsłonić tablicę. Jest ona początkiem zmiany tego terenu, gdzie mieszkał profesor Samp i zarazem początkiem łączenia Rynku Oruńskiego z Parkiem Oruńskim. Trwa rewitalizacja Oruni i właśnie zyskujemy nową, szczególną przestrzeń. Obecnie projektowana jest także kładka nad kanałem Raduni i schody terenowe, które w przyszłości jeszcze bardziej zmienią te miejsce"
- powiedziała Agnieszka Bartków, przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Orunia-Św. Wojciech-Lipce.
Jerzy Samp (1951-2015)
Historyk literatury i pisarz. Urodził się 23 marca 1951 r. w Gdańsku. Studia na Uniwersytecie Gdańskim ukończył w 1975 r. Pracował jako profesor Uniwersytetu Gdańskiego. Od 1994 r. był kierownikiem Zakładu Pomorzoznawstwa UG. Specjalizował się w historii literatury i kultury Pomorza XIX i XX wieku. Należał do Gdańskiego Towarzystwa Naukowego, Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz Instytutu Kaszubskiego.
Jako pisarz zadebiutował w 1977 r. Był autorem kilkudziesięciu książek i opracowań popularyzujących problematykę kaszubko-pomorską, a w szczególności gdańską. Od urodzenia Orunianin. Wielokrotnie mówił i pisał o Oruni jako swojej „małej ojczyźnie”, o odkrywaniu jej tajemnic, o ludziach ją zamieszkujących oraz o konieczności przywrócenia jej dawnego uroku. Jego autorstwa są opracowania poświęcona dzielnicy: „Orunia. Historia-Zabytki-Kultura” oraz „Orunia, Stare Szkoty i Lipce”. Do najpoczytniejszych dzieł Jerzego Sampa należą m.in. „Legendy Gdańskie. Baśnie, podania i przypowieści”, „Bedeker gdański”, „Miasto magicznych przestrzeni”, „Gdańska kapsuła czasu”, „Gdańsk baśniowa stolica Kaszub”.
Za swoją pracę badawczą i działalność na rzecz popularyzacji wiedzy o Pomorzu był wielokrotnie nagradzany. Zmarł 16 lutego 2015 r. w Warszawie. Spoczywa na cmentarzu Łostowickim. Jego imię nosi Szkoła Podstawowa nr 86 na Łostowicach oraz gdański tramwaj. Właśnie odsłonięto tablicę z nazwą skweru jego imienia.