Do końca sierpnia powstać mają pochylnie przy ul. Gościnnej i Sandomierskiej. Budowa połączona będzie z remontem istniejących schodów. Inwestycja ta ma umożliwić korzystanie z wału kanału Raduni osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich. Projekt został podzielony na dwa zadania. Pierwsze z nich dotyczy wykonania dojścia pieszego dostosowanego do osób niepełnosprawnych w rejonie ul. Gościnnej. Drugie obejmuje budowę pochylni wraz z remontem schodów w rejonie ul. Sandomierskiej.
O tę inwestycję dopominali się radni dzielnicy Orunia, w tym ich przewodnicząca – Agnieszka Bartków, która przypomina, że budowa takich "wejść" to pomysł jednej z radnych dzielnicy poprzedniej kadencji.
- Ma ona niepełnosprawne dziecko, sama jest też starszą osobą. Trudno było obojgu dostać się już kilka lat temu do Parku Oruńskiego. Zaczęliśmy wówczas robić analizy i badania, m.in. w kościele i innych instytucjach. Okazało się, że potrzeb komunikacyjnych mieszkańców jest dużo – przypomina Agnieszka Bartków, przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Orunia - Św. Wojciech - Lipce. - Pochylnie pojawią się w dwóch lokalizacjach, sąsiadującymi z przystankami komunikacji miejskiej. Przy ul. Sandomierskiej znajduje się rozwidlenie dla komunikacji na górny i dolny taras miasta, tam funkcjonuje pętla przesiadkowa, jest też m.in. dojście do tablicy pamiątkowej poświęconej Józefowi Wybickiemu, a także na cmentarz. Ul. Gościnna to z kolei centrum dzielnicy. Tutaj także znajduje się przystanek autobusowy, Ośrodek Pomocy Społecznej dla osób niepełnosprawnych oraz Park Oruński, dzisiaj licznie odwiedzany - wylicza.
Projekt na poziomie Rady Miasta Gdańska lansowany i pilotowany był przez radnych PO: Beatę Dunajewską, Lecha Kaźmierczyka i Magdalenę Olek.
Wraz z budową pochylni poprawi się estetyka ich najbliższego otoczenia – będzie tam po prostu ładniej. Dzisiaj mieszkańcy nierzadko korzystają ze skrótów, przechodząc "na dziko" w miejscach do tego nieprzeznaczonych, wydeptują w ten sposób brzydkie ścieżki na trawnikach.
Agnieszka Bartków przyznaje, że radni dzielnicy od kilku lat dopominali się o takie rozwiązania.
- Dwa czy trzy lata temu utknęliśmy z pierwszym projektem pochylni. Okazało się bowiem, że konserwator zabytków nie wyraża zgody na rozwiązania w takiej formie, dlatego, że jest to zabytkowy obszar. Zmieniono więc ich formę. Zostały przeprojektowane, ale w taki sposób, by przede wszystkim spełniały potrzeby mieszkańców. Będzie to ułatwienie dla wszystkich poruszających się na wózku. Dzisiaj, bez pomocy innych osób, niepełnosprawni w zasadzie nie mogą samodzielnie dostać się na wały Raduni – zaznacza Bartków.
Przewodnicząca Oruni zdradza, że w momencie, kiedy miasto zrealizuje już ten projekt, wówczas Rada Dzielnicy zgłosi potrzebę budowy kolejnego wejścia na wał kanał Raduni, który stanowi dla wielu osób dużą barierę architektoniczną - tym razem na wysokości przedszkola nr 24, przy ul. Trakt Św. Wojciecha w Lipcach.
Obecnie na wały kanału, we wpomnianych lokalizacjach, można się dostać jedynie schodami, których pokonanie bywa trudne dla osób starszych oraz rodzin z wózkami, i wręcz niemożliwe dla osób niepełnosprawnych.Oprócz pochylni w obu punktach pojawi się oświetlenie i barierki ułatwiające wejście na wał. W ramach inwestycji zagospodarowane zostaną też skarpy w pobliżu pochylni. Niedaleko przejścia przy ul. Gościnnej, pochylnia rozpoczynać się będzie w pobliżu istniejącego przystanku autobusowego.
Otwarcie ofert przetargowych zaplanowano 5 kwietnia. Jeśli procedury przetargowe przebiegać będą bez zakłóceń, prace potrwają do końca sierpnia 2018 r. Inwestycję koordynować będzie Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska.