Co obecnie dzieje się przy skrzyżowaniu ulic Czerskiej, Niepołomickiej i Starogardzkiej?
- Na terenie budowy trwają roboty sieciowe związane z przebudową m.in. sieci wodociągowej. Prace te będą kontynuowane w najbliższych tygodniach. Ponadto trwają roboty związane z wykonaniem tymczasowej drogi technologicznej. Zakończyły się natomiast prowadzone w tym miejscu badania archeologiczne - informuje Aneta Niezgoda z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, która nadzoruje realizację tej inwestycji.
Na Oruni Górnej zaplanowano rondo turbinowe
Połączenie ulicy Czerskiej i Niepołomickiej z ulicą Starogardzką to obecnie skrzyżowanie zwykłe typu „T”. Regularnie dochodzi tu do zatorów w ruchu kołowym. Nowe rondo ma ułatwić poruszanie się nie tylko kierowcom, ale także pieszym i rowerzystom. Będzie to rondo turbinowe - dwupasowe i trójwlotowe. Jezdnia będzie miała szerokość 10 m, pierścień wewnętrzny - szerokość 2 m, a największy promień zewnętrzny jezdni ronda wyniesie 25 m.
W ramach inwestycji przebudowany zostanie też 250-metrowy fragment ul. Starogardzkiej na odcinku od planowanego ronda do granic Gdańska. Na tym odcinku przebudowywany jest właśnie wodociąg.
Orunia Górna - Gdańsk Południe. Nowa przestrzeń na dzielnicowe festyny
Zgodnie z opracowaną dokumentacją projektową, w tym miejscu rozebrane zostaną dotychczasowe nawierzchnie jezdni i zbudowane nowe, do tego powstaną fragmenty ciągów pieszych i pieszo-rowerowych, a także ścieżek rowerowych. Nowe nawierzchnie jezdni będą bitumiczne, natomiast nawierzchnia ronda wykonana zostanie z szarej kostki kamiennej łupanej.
Nowe chodniki będą miały szerokość 2 - 3,5 m, a ciągi pieszo-rowerowe 2,5 - 4 m. Zaprojektowane ścieżki rowerowe z kolei będą liczyć 1,5 - 2 m szerokości.
Niezbędna budowa systemu odwodnienia na Oruni Górnej
Zanim powstanie rondo, wcześniej zbudować trzeba podziemny system odwodnienia, a więc kanalizację deszczową. Powstaną również tzw. rowy drogowe odparowujące oraz ogród deszczowy. Konieczna jest też budowa muru oporowego. Zaplanowano także przebudowę oświetlenia ulicznego na terenie całej inwestycji. Po zakończeniu prac budowlanych wykonawca ułoży także zieleń przydrożną w formie łąk kwietnych oraz nowych nasadzeń drzew i krzewów.
Sprawdź, jaką pulę środków BO 2024 ma Twoja dzielnica
W pobliżu ronda zaprojektowano również nieckę z tzw. zielenią urządzoną. Będzie to ogród deszczowy wyposażony w przelew do kanalizacji deszczowej. W niecce pojawi się mieszanka traw oraz narzut kamienny - jako element ozdobny.
Zadanie to jest koordynowane przez dwie miejskie jednostki: Dyrekcję Rozbudowy Miasta Gdańska i spółkę Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna.
Blisko 11 mln złotych na budowę ronda i sieci podziemnych
Umowę na realizację tej inwestycji podpisano z firmą Strabag Sp.z.o.o. Koszt prac wyniesie blisko 11 mln złotych. Prace zakończą się w drugim kwartale 2023 r.
Dwie nowe niecki powstały w dzielnicy Zaspa - Młyniec
Po zakończeniu robót wykonawca będzie musiał uzyskać wymagane pozwolenia administracyjne, których pozyskanie może potrwać ok. 2,5 miesiąca.