Co powstanie w ramach projektu Budżetu Obywatelskiego?
Zwycięski projekt zgłoszono do BO 2021, pod hasłem: „Miejskie przestrzenie na festyny dzielnicy, imprezy okolicznościowe i rekreację”. Zakłada on powstanie atrakcyjnego miejsca przy ul. Przemian, a konkretnie: uporządkowanie roślinności na tym terenie, w tym usunięcie samosiejek i wysokich traw, wyrównanie terenu, budowę utwardzonego ciągu pieszego wzdłuż rosnącego tam szpaleru drzew oraz utwardzonego placu.
Brzeźno. Skwer przy ul. Krasickiego zmieni swoje oblicze. DRMG wybrało wykonawcę prac
Alejka piesza, o nawierzchni wodoprzepuszczalnej, będzie miała szerokość 2 m, natomiast utwardzony plac - o nawierzchni z ekokraty, wypełniony grysem bazaltowym - będzie miał powierzchnię 37,5 mkw. Zaprojektowano je równolegle do ul. Przemian, wzdłuż szpaleru drzew. Przy alejce zaplanowano trapezowe zatoczki przeznaczone na montaż ławek oraz koszy na odpady i stojaków rowerowych.
Do tego zaprojektowano ogrodzenie tego terenu, ale naturalną przegrodą - w formie żywopłotu, który ma chronić przed pojawiającymi się w tej okolicy dzikami. Pojawi się też przyłącze i szafka energetyczna, dzięki której możliwe będzie podłączenie urządzeń na czas imprez plenerowych.
Gdzie znajduje się teren, na którym mają być organizowane festyny?
Miejsce, w którym ma powstać "festynowa przestrzeń" to teren po dawnym boisku. Znajduje się pomiędzy ul. Przemian a zbiornikiem wodnym. Działka ta znajduje się w Ogólnomiejskim Systemie Terenów Aktywnych Biologicznie.
Obecnie sąsiaduje z drogą od strony północnej (ul. Przemian) oraz działkami prywatnymi. Graniczy też ze sklepem, przy którym na nieutwardzonej nawierzchni parkują samochody. W części południowo-wschodniej znajduje się natomiast zbiornik wodny.
Zauważyć można tu także stare bramki do gry w piłkę - to pozostałość po wspomnianym boisku.
Aktualnie teren ten jest niezagospodarowany, porośnięty wysokimi trawami i samosiejkami - nie zachęca do spędzania w tym miejscu czasu. Nie ma tu także wytyczonych ciągów komunikacyjnych czy elementów małej architektury.
Brętowo. Przy Leśnej Górze wygodniej dla pieszych, dzięki środkom z Budżetu Obywatelskiego
Dzięki środkom z gdańskiego Budżetu Obywatelskiego w przyszłym roku powstanie zatem na Oruni Górnej-Gdańsku Południu ogólnodostępna przestrzeń zieleni urządzonej, służąca rekreacji i integracji społeczności lokalnej, dostosowanej do potrzeb wszystkich: dzieci, młodzieży, dorosłych oraz osób starszych, w tym osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami ruchowymi.
Umowa z wykonawcą inwestycji podpisana
Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska rozstrzygnęła przetarg i wybrała wykonawcę prac. Jest nim firma Union Invest Sp. z o.o. Koszt robót oszacowano na ponad 250 tys. złotych.
Realizacja inwestycji powinna potrwać około 3 miesięcy. Termin ten jednak może się przedłużyć ze względu na warunki atmosferyczne.
Najmłodsza dzielnica Gdańska
Orunia Górna - Gdańsk Południe to najmłodsza dzielnica w naszym mieście. Powstała ona w wyniku podziału dzielnicy Chełm na dwie mniejsze - właśnie Orunię Górną oraz Chełm. Rada Miasta Gdańska przegłosowała uchwałę w tej sprawie w sierpniu 2018 r. Inicjatywa podziału dzielnicy Chełm wyszła oddolnie, od mieszkańców Oruni Górnej. Dlatego już w 2016 roku Rada Dzielnicy Chełm podjęła uchwałę o podziale dzielnicy na dwie części. Następnie radni miejscy pochylili się nad tym pomysłem.
Granicę Oruni Górnej - Gdańska Południe stanowi granica administracyjna miasta od ul. Świętokrzyskiej do Obwodnicy Południowej. Wzdłuż niej biegnie na wschód, a przed Traktem Św. Wojciecha skręca na północ i na tyłach budynków z adresem do Traktu Św. Wojciecha dochodzi do Parku Oruńskiego, a następnie między ulicami Diamentową, Platynową, Granitową i Działyńskiego (podnóżem wzgórza) dochodzi do ul. Małomiejskiej (bez tej ulicy) i dalej Świętokrzyską do skrzyżowania z al. Havla. Następnie planowaną Nową Świętokrzyską na południowy zachód do ul. Wielkopolskiej, gdzie zmienia kierunek na północno-zachodni do granicy miasta na ul. Świętokrzyskiej.