• Start
  • Wiadomości
  • Rada Miasta Gdańska. Nazwy dla trzech nowych ulic, nowe imię placu - sprawdź gdzie

Rada Miasta Gdańska. Patroni dla trzech nowych ulic, plac Porozumienia Gdańskiego - sprawdź gdzie

Bez kontrowersji, jednogłośnie, poparli radni Miasta Gdańska uchwałę o nadaniu patronów trzem ulicom i ustanowieniu nowego placu - Porozumienia Gdańskiego. W rozwijającej się wciąż dzielnicy Orunia Górna - Gdańsk Południe uhonorowani zostali prof. Maria Hrabowska i Hilary Koprowski, a na Jasieniu - prof. Krzysztof Skóra. Przegłosowany przez radnych Plac Porozumienia Gdańskiego to ściśle związany historią Sierpnia "plac dyrekcyjny" przed historycznym budynkiem dyrekcji Stoczni Gdańskiej im. Lenina.
25.11.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Plac Porozumienia Gdańskiego jest ściśle związany z historią Sierpnia, działy się tutaj rzeczy, które wstrząsnęły nie tylko Gdańskiem i Polską, ale też Europą i światem. Nz. Lech Wałęsa w tryumfalnym geście niesiony przez kolegów stoczniowców po zwycięstwie strajku
Plac Porozumienia Gdańskiego jest ściśle związany z historią Sierpnia, działy się tutaj rzeczy, które wstrząsnęły nie tylko Gdańskiem i Polską, ale też Europą i światem. Nz. Lech Wałęsa w tryumfalnym geście niesiony przez kolegów stoczniowców po zwycięstwie strajku
Stanisław Składanowski/KFP

 

  • Plac Porozumienia Gdańskiego 

Zgodnie z przyjętą uchwałą placowi, położonemu na terenach postoczniowych na północ od ulicy Ks. Jerzego Popiełuszki, z wnioskiem o nadanie nazwy wystąpiło Miasto Gdańsk. Jak czytamy w uzasadnieniu, na placu pod oknami Dyrekcji stoczniowcy protestowali w latach 70-tych i 80-tych XX wieku, w obronie swoich praw i wartości. Plac ten był wielokrotnie miejscem wydarzeń o historycznym znaczeniu.    

Widok dotychczasowego placu dyrekcyjnego  z dachu Europejskiego Centrum Solidarności. Teraz to miejsca, jednogłośną decyzją radnych Miasta Gdańska, nosi nazwę placu Porozumienia Gdańskiego
Widok dotychczasowego "placu dyrekcyjnego" z dachu Europejskiego Centrum Solidarności. Od dzisiaj to miejsce, jednogłośną decyzją radnych Miasta Gdańska, nosi nazwę placu Porozumienia Gdańskiego
fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl
 
plac-porozumieniaOK
Lokalizacja placu Porozumienia Gdańskiego na mapie miasta
Jacek Szymański/GCM

 

 

  • Ulica prof. Krzysztofa Skóry 

Ulica znajduje się na Jasieniu, na południe od ul. Źródlanej. W związku z tym, że wydzielono w tym rejonie nowe działki pod budownictwo mieszkaniowe, niezbędne było nadanie nazwy ulicy oraz zaprojektowanie tam numeracji porządkowej. Z wnioskiem o nadanie nazwy nowej ulicy wystąpił w 2017 roku ówczesny Radny Miasta Gdańska Łukasz Hamadyk, obecnie przewodniczący Zarządu Dzielnicy Nowy Port.  

Profesor Krzysztof Skóra (urodził się 30 września 1950 roku w Gdyni, zmarł 12 lutego 2016 roku w Gdańsku) biolog, profesor nauk o Ziemi, specjalista z zakresu ichtiologii, oceanografii biologicznej, ochrony przyrody morza i ssaków morskich. Nauczyciel akademicki na Wydziale Biologii, Geografii i Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Z jego inicjatywy i pod jego kierownictwem w 1977 roku rozpoczęto przekształcenie placówki Instytutu Morskiego Laboratorium Terenowego mieszczącej się na Helu. Jest autorem ponad 100 publikacji naukowych, a także laureatem wielu nagród i odznaczeń za swój wkład w ochronę wód Bałtyku i zasługi dla ochrony środowiska i gospodarki wodnej.  

Usytuowanie ul. Krzysztofa Skóry na mapie miasta
Usytuowanie ul. Krzysztofa Skóry na mapie miasta
Jacek Szymański/GCM

 

  • Ulica prof. Marii Hrabowskiej 

Ulica, której patronką została prof. Maria Hrabowska, położona jest w dzielnicy Orunia Górna - Gdańsk Południe, na północ od ulicy Borkowskiej. Na tym terenie także wydzielono działki przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe. Zaprojektowanie tu numeracji porządkowej także wymaga nadania ulicy nowej nazwy.  

Maria Hrabowska (urodziła się 8 lutego 1936 roku w Poznaniu, zmarła 14 lipca 2008 roku w Gdańsku) - prof. dr hab. n. med., patomorfolog, immunolog Akademii Medycznej w Gdańsku, członek NSZZ Solidarność, instruktorka Związku Harcerstwa Polskiego w stopniu harcmistrzyni. Przewodnicząca ZHP w latach 1996 - 2001. Była kierownikiem Samodzielnej Pracowni Patomorfologii Klinicznej Instytutu Położnictwa i Chorób Kobiecych AM w Gdańsku. Tytuł profesora nauk medycznych uzyskała 1993 roku. Została dwukrotnie odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi oraz Medalem 100-lecia Miasta Gdańska i Srebrnym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej.  

ul-HrabowskiejOK
Lokalizacja ul. Marii Hrabowskiej
Jacek Szymański/GCM

 

 

  • Ulica Hilarego Koprowskiego  

Ta ulica przebiega na południe od ulicy Świętokrzyskiej w dzielnicy Orunia Górna - Gdańsk Południe. Z wnioskiem o nadanie takiego patrona ulicy wystąpiło Stowarzyszenie Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej.  

Hilary Koprowski (urodził się 5 grudnia 1916 roku w Warszawie, zmarł 11 kwietnia 2013 roku w Filadelfii) był polskim lekarzem, wirusologiem i immunologiem. Wykładowca akademicki, odkrywca i twórca pierwszej na świecie (1950 r.) skutecznej szczepionki przeciwko wirusowi polio, wywołującemu chorobę Heinego-Medina. W 1989 roku założył w Polsce Fundację Koprowskich, która ma wspomagać pracę młodych naukowców w zakresie badań podstawowych, biologicznych i medycznych. Za wybitne zasługi w działalności naukowej i charytatywnej w 2007 roku został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. W 1998 roku uhonorowano go Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, a w 2010 roku został laureatem konkursu „Wybitny Polak”.   

ul-KoprowskiegoOK
Lokalizacja ul. Hilarego Koprowskiego
Jacek Szymański/GCM

 

 

 

TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska