• Start
  • Wiadomości
  • Orszak św. Łucji w tym roku nie przyjedzie. Na szwedzkie święto światła zaprasza NCK

Orszak św. Łucji w tym roku nie przyjedzie. Na szwedzkie święto światła zaprasza NCK

Z powodu pandemii Covid-19 tradycyjny Orszak św. Łucji, który od 1992 roku przyjeżdżał do Gdańska, niestety nie odwiedzi naszego miasta. Zbliżoną tematycznie imprezę, ale o innym charakterze, organizuje Nadbałtyckie Centrum Kultury, które z okazji Dnia św. Łucji, 11 grudnia zaprasza na rozmowę, pochód studentek skandynawistyki i warsztaty kulinarne.
07.12.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Łucje w trakcie pochodu po gdańskich ulicach tradycyjnie śpiewały szwedzkie kolędy, zapraszając w ten sposób do cieszenia się z nadchodzącego Bożego Narodzenia
Łucje w trakcie pochodu po gdańskich ulicach tradycyjnie śpiewały szwedzkie kolędy, zapraszając w ten sposób do cieszenia się z nadchodzącego Bożego Narodzenia
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Mruczy, śpiewa, opowiada. Łoś Lucek skradł serca odwiedzających Jarmark Bożonarodzeniowy

 

Od 1992 roku na kilka dni przed 13 grudnia i obchodzonym wtedy w Szwecji Dniem św. Łucji, do Gdańska przyjeżdżał Orszak św. Łucji. Pochód ubranych na biało dziewcząt, wśród których jedna miała na głowie koronę z zapalonymi białymi świecami, odwiedzał ważne w Gdańsku miejsca, i przechodził uroczyście ulicą Długą oraz Długim Targiem, by m.in. w pobliżu fontanny Neptuna wykonać krótki koncert tradycyjnych szwedzkich „Pieśni Łucjańskich”.

Niestety, lubianą przez mieszkańców tradycję, będącą efektem podpisania umowy partnerskiej między Gdańskiem a szwedzkim miastem Kalmar, o współpracy i promocji kultury szwedzkiej, przerwała pandemia. W 2020 roku Orszak do nas nie przyjechał. Podobnie będzie i w tym roku.

- Impreza nie może się odbyć, ze względu na to, że częścią tej pięknej tradycji jest odwiedzanie gdańskich szkół i przedszkoli przez nasze szwedzkie gościnie. Nie możemy sobie na to pozwolić, gdy rozprzestrzenia się Covid-19 - tłumaczy Dorota Wojciechowska z Referatu Spraw Zagranicznych Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - Mamy nadzieję, że w przyszłym roku Orszak św. Łucji nas już odwiedzi.

 

W 2019 roku Orszak św. Łucji w tradycyjnych strojach odwiedził m.in. siedzibę Rady Miasta Gdańska i szkoły. Trzymajmy kciuki, by Szwedki mogły przyjechać do nas za rok
W 2019 roku Orszak św. Łucji w tradycyjnych strojach odwiedził m.in. siedzibę Rady Miasta Gdańska i szkoły. Trzymajmy kciuki, by Szwedki mogły przyjechać do nas za rok
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Na Dzień św. Łucji - Szwedzkie święto światła zaprasza Nadbałtyckie Centrum Kultury - w sobotę, 11 grudnia. Na początek, w siedzibie instytucji - Ratuszu Staromiejskim (ul. Korzenna 33-35), o godzinie 16:00, odbędzie się spotkanie z dr Natalią Kołaczek, dr nauk humanistycznych, tłumaczką i lektorką języka szwedzkiego, autorką bloga „Szwecjoblog”.

- Święto, poza upamiętnieniem patronki, symbolizuje oczekiwanie na wiosnę: świece w wianku Łucji mają rozpraszać zimowe ciemności, nieść optymistyczne światło i zapowiadać coraz dłuższe dni. Jednak obecnie, święto światła staje się odbiciem współczesnych problemów społecznych i przyczynkiem do debaty na temat znaczenia tradycji i jej odbioru we wciąż ewoluujących społeczeństwach. O tym m.in. będziemy rozmawiać podczas spotkania - zapraszają organizatorzy.

W tym dniu nie może zabraknąć tradycyjnego pochodu, choć z innymi organizatorami i uczestnikami. Szwedki nas nie odwiedzą, ale uroczysty przemarsz przygotowały studentki i studenci Szkoły Wyższej Ateneum, pod okiem honorowej konsul generalnej Szwecji i prezes Polsko-Szwedzkiej Izby Gospodarczej Magdaleny Pramfelt. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 17:00.

Na oba wydarzenia wstęp wolny.

Na zakończenie Dnia św. Łucji organizatorzy zapraszają do Hotelu Scandic (ul. Podwale Grodzkie 9), by celebrować inny z obyczajów, związanych z obchodami 13 grudnia - pieczenie drożdżowych babeczek z szafranem, które popija się grzanym winem lub gloggiem.

- Wraz z hotelowym Szefem Kuchni upieczemy pyszne drożdżowe bułeczki z szafranem i rodzynkami: lussekatter, zwane „szafranowymi kotkami” lub „oczami świętej Łucji”. To chyba najbardziej znany przepis szwedzki na świecie. Bardziej bliskie Szwedom są z pewnością pod nazwą „oczy świętej Łucji” ponieważ są wypiekane w Dniu Świętej Łucji, jedzone zazwyczaj na śniadanie, popijane aromatyczną kawą lub czerwonym, grzanym winem (glögg), jednocześnie czyniąc ten dzień początkiem adwentu i przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. Czy są pyszne, sami będziecie mogli się przekonać - zachęcają organizatorzy. - A w trakcie, kiedy bułeczki będą się wypiekać, odbędą się warsztaty szycia skandynawskich skrzatów, ze „zjedzonych przez pralkę” skarpetek. Przecież każdy z nas ma w domu skarpetę bez pary.

Bilety: 39 zł, do nabycia w restauracji hotelu.

 

TV

Mevo się kręci!