• Start
  • Wiadomości
  • Orszak św. Łucji przejdzie dziś Długą i Długim Targiem. Już po raz 26.

Orszak św. Łucji przejdzie dziś Długą i Długim Targiem. Już po raz 26.

Od 1992 roku do Gdańska przyjeżdża co roku orszak św. Łucji. Na spotkanie z orszakiem zapraszamy w poniedziałek, 3 grudnia, w godz. 16.00-17.00. Orszak przejdzie ulicą Długą i Długim Targiem. W pobliżu fontanny Neptuna odbędzie się zaś krótki koncert.
03.12.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Orszak św. Łucji w poniedziałek, 3 grudnia, trafił do Urzędu Miejskego w Gdańsku. W środku w żółtym sweterku Margita Jvholm z Urzędu Miejskiego w Kalmar, która po raz 21. przywiozła do Gdańska orszak św. Łucji. To jej ostatni przyjazd do Gdańska w tym charakterze - w tym roku odchodzi na emeryturę
Orszak św. Łucji w poniedziałek, 3 grudnia, trafił do Urzędu Miejskego w Gdańsku. W środku w żółtym sweterku Margita Ivholm z Urzędu Miejskiego w Kalmar, która po raz 21. przywiozła do Gdańska orszak św. Łucji. To jej ostatni przyjazd do Gdańska w tym charakterze - w tym roku odchodzi na emeryturę
fot. www.gdansk.pl


Orszak św. Łucji przyjeżdża do Gdańska ze szwedzkiego miasta Kalmar. W 1991 roku Gdańsk podpisał umowę partnerską z tym miastem, w ramach której jedną z form współpracy, jest promocja kultury szwedzkiej. Realizowane jest to w sympatycznej formie – gościnnego koncertu przed szwedzkim świętem Dniem św. Łucji (Luciadagen), uważanym za jeden z najbardziej rdzennie szwedzkich obyczajów. Według szwedzkiej tradycji najciemniejszą nocą w roku jest noc z 12 na 13 grudnia. Z dniem Św. Łucji rozpoczyna się czas światła.

Początkowo do Gdańska przybywały małe dziewczęta, teraz udział biorą nastoletnie dziewczyny, które odznaczają się wielkimi umiejętnościami wokalnymi. Od wielu lat orszak w Kalmar jest wybierany wieloetapowo. Jedna z lokalnych gazet ogłasza konkurs na orszak i rolę św. Łucji. Młode dziewczęta wysyłają swoje zgłoszenia, spośród których mieszkańcy wybierają dziesięć swoich faworytek. Komisja konkursowa wybiera z nich siedem. I w czasie, w którym „Łucje” występują w Gdańsku, ta sama komisja wybiera tę, która w Dniu św. Łucji będzie pełnić najważniejszą rolę. Co roku jest inny skład orszaku.


W imieniu prezydenta miasta Gdańska i mieszkańców orszak powitał oraz podziękował za występ zastępca prezydenta ds. polityki komunalnej Piotr Grzelak. - Cieszymy się, że podtrzymujecie tę szwedzką tradycję i my jako gdańszczanie możemy w niej też uczestniczyć. Wszystkim nam grudzień kojarzy się z mrokiem, chłodem i tym, co niesie zima. Wy zawsze przynosicie światło i ciepło, które gości w naszych sercach - mówi Piotr Grzelak.

Na podziękowania odpowiedziała Margita Ivholm, przedstawicielka i opiekunka szwedzkiej delegacji: - Chciałabym bardzo podziękować, że możemy kolejny raz tutaj gościć. W tym roku przybyliśmy z Ellą i jej drużkami. Zawsze się tak świetnie potraficie nami zaopiekować i świetnie się tutaj czujemy. Często spotykamy dziewczyny, które były tu w Gdańsku w poprzednich latach, i każda mówi, że chciałaby jeszcze raz tutaj przyjechać - mówi Margita Ivholm.


W poniedziałek, 3 grudnia, w godz. 16.00-17.00 orszak przejdzie od Złotej Bramy do fontanny Neptuna w towarzystwie studentów filologii szwedzkiej z Wyższej Szkoły Ateneum. Łucje w trakcie pochodu będą śpiewać szwedzkie kolędy i zapraszać w ten sposób do cieszenia się z nadchodzącego Bożego Narodzenia. Pod fontanną Neptuna zaśpiewają tradycyjne szwedzkie pieśni świąteczne oraz rozdadzą szwedzkie ciasteczka.

Orszak odwiedzi również szkoły, gdańskie instytucje i hospicjum.



TV

Mikołaj przypłynął do Gdańska i rozświetlił choinkę na Długim Targu