• Start
  • Wiadomości
  • Orlen przejmie Energę? Rada Miasta Gdańska mówi NIE i apeluje do premiera

Orlen przejmie Energę? Rada Miasta Gdańska mówi NIE i apeluje do premiera

Apel przeciwko planom przejęcia gdańskiej firmy Energa przez koncern PKN Orlen uchwaliła Rada Miasta Gdańska. Jego treść będzie przekazana oficjalną drogą premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, władzom Energi i Orlenu, a także pomorskim posłom i senatorom. Za uchwaleniem apelu było 22 radnych klubów Koalicji Obywatelskiej i Wszystko dla Gdańska. Radni Prawa i Sprawiedliwości nie wzięli udziału w głosowaniu.
19.12.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Szyld na siedzibie władz Energi w Oliwie. Zdaniem radnych, przejęcie gdańskiej firmy przez warszawsko-płocki Orlen odbędzie się ze szkodą dla Pomorza
Szyld na siedzibie władz Energi w Oliwie. Zdaniem radnych, przejęcie gdańskiej firmy przez warszawsko-płocki Orlen odbędzie się ze szkodą dla Pomorza
Anna Rezulak/Kosycarz KFP

 

Projekt apelu w sprawie Energi zgłosił klub radnych Wszystko dla Gdańska na XVIII sesji Rady Miasta Gdańska, w czwartek, 19 grudnia. Głosowanie odbyło się pod koniec sesji. Treść apelu cytujemy poniżej. 

Wcześniej, 9 grudnia, planom przejęcia Energi przez PKN Orlen sprzeciwiła się Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Miasta Gdańska, na wspólnym briefingu z marszałkiem województwa pomorskiego Mieczysławem Strukiem, europosłem Januszem Lewandowskim i posłem Tadeuszem Aziewiczem.

WIĘCEJ:

Apel z Gdańska do premiera Morawieckiego: nie zabierajcie Energi do Warszawy

 

APEL w sprawie sprzeciwu wobec planów przejęcia Energa Spółka Akcyjna przez Polski Koncern Naftowy Orlen Spółka Akcyjna 

 

  • PARAGRAF 1

Rada Miasta Gdańska wyraża kategoryczny sprzeciw wobec planów przejęcia Energa Spółka Akcyjna z siedzibą w Gdańsku przez Polski Koncern Naftowy Orlen Spółka Akcyjna z siedzibą w Płocku. Wdrożenie tych planów będzie skrajnie niekorzystne dla wszystkich mieszkańców Gdańska i Pomorza, całej wspólnoty samorządowej, dla wielu pracowników Energa SA. Budzi ponadto poważne podejrzenia co do możliwej niegospodarności zarządzania mieniem Skarbu Państwa. 

Przejęcie Energa SA, jednej z pereł pomorskiej gospodarki, nieuchronnie będzie wiązało się z przeniesieniem kluczowych procesów decyzyjnych do spółki - matki, a co za tym idzie spowoduje likwidację wielu miejsc pracy w Gdańsku i drastyczne ograniczenie wpływów podatkowych do samorządu. Skutkować to będzie negatywnym wpływem na rozwój gospodarczy naszego miasta i regionu, a w konsekwencji ograniczeniem możliwości zaspokajania potrzeb wspólnoty lokalnej przez samorząd terytorialny. Ograniczenie samodzielności władz Energa SA wiązać się również będzie z poważnym niebezpieczeństwem dla lokalnych inicjatyw społecznych sponsorowanych obecnie przez Energa SA. 

Decyzja o ogłoszeniu wezwania do sprzedaży akcji Energa SA nie była konsultowana z przedstawicielami załogi czy wspólnoty lokalnej. Nie wiadomo nic również o tym, żeby była ona poprzedzona głębszą analizą ekonomiczną. Wyrażamy obawę, że decyzja ta jest wyłącznie wynikiem konieczności poszukiwania środków budżetowych na realizację przez rząd kosztownych obietnic wyborczych, tworząc możliwość pozyskania przez Skarb Państwa ok. 1,5 miliarda złotych ze sprzedaży akcji na rzecz PKN Orlen SA. Jednakże sprzedaż przez Skarb Państwa akcji po zaoferowanej cenie musi zostać uznane za przejaw skrajnej niegospodarności w sytuacji, gdy cena proponowana przez PKN Orlen SA odpowiada 28% wartości księgowej spółki i jest znacznie niższa niż aktualne wyceny analityków giełdowych. 

Decyzja o przejęciu Energa SA, podobnie jak i Lotos SA przez PKN Orlen SA stoi w jaskrawej sprzeczności z deklaracjami premiera Mateusza Morawieckiego o zrównoważonym rozwoju Polski, o zrównoważonym rozwoju regionów. Stanowi kolejny przejaw tendencji centralistycznych, lekceważenia samorządów i lokalności i konsekwentnego ograniczania przez rząd centralny możliwości działania wspólnot samorządowych. Wbrew zapowiedziom planowana fuzja nie spowoduje powstania nowego „czempiona europejskiego”, lecz pogłębi problemy spółki, wynikające z nieodpowiedzialnej, chaotycznej polityki energetycznej i klimatycznej rządu oraz niekompetentnego zarządzania przez partyjnych nominatów, które doprowadziły do ok. 60-procentowego spadku kursu giełdowego akcji Energa SA w okresie rządów Prawa i Sprawiedliwości. 

W związku z powyższym Rada Miasta Gdańska apeluje do władz i akcjonariuszy PKN Orlen SA i Energa SA, a także premiera Mateusza Morawieckiego oraz wszystkich posłów i senatorów, w tym zwłaszcza reprezentujących Pomorze o podjęcie działań zmierzających do odstąpienia od realizacji planów przejęcia Energa SA przez PKN Orlen SA. 

 

  • PARAGRAF 2. 

Powierza się Przewodniczącej Rady Miasta Gdańska przekazanie niniejszego apelu Prezesowi Rady Ministrów, PKN Orlen SA, Energa SA oraz posłom i senatorom z województwa pomorskiego. 

 

Uzasadnienie 

5 grudnia 2019 Polski Koncern Naftowy Orlen Spółka Akcyjna ogłosił wezwanie do sprzedaży 100% akcji Energa Spółka Akcyjna po cenie 7 złotych za sztukę oraz ujawnił informację o rozpoczęciu procesu przejęcia Energa SA. Realizacja tych planów wiązać się będzie z szeregiem niekorzystnych konsekwencji dla obywateli i wspólnoty samorządowej miasta Gdańska, co uzasadnia wystąpienie z niniejszym apelem. 

TV

Nowe auta dla Straży Miejskiej