• Start
  • Wiadomości
  • Organizacje pozarządowe - niezbędny element systemu ochrony zdrowia?

Najbliżej pacjenta. Organizacje pozarządowe - niezbędny element systemu ochrony zdrowia?

- Są elastyczne, błyskawicznie odpowiadają na potrzeby pacjentów, przeciwdziałają inercji organizacji instytucjonalnych - powiedział o organizacjach pozarządowych Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny UCK podczas konferencji „Zdrowe pomaganie”, która odbyła się w środę, 6 listopada 2024 roku na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Uczestniczyli w niej przedstawiciele NGO, pracownicy ochrony zdrowia i osoby zainteresowane tematyką zdrowia publicznego. 
06.11.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widzimy uczestników konferencji siedzących w auli, w której na dużym ekranie wyświetlany jest temat wydarzenia: "Zdrowe Pomaganie – konferencja organizacji pozarządowych" z datą 6.11.2024. W tle widoczne są plakaty i banery, a po prawej stronie mówca prowadzi prezentację przy mównicy, tworząc formalną atmosferę spotkania.
Podczas konferencji "Zdrowe pomaganie" przedstawiciele wybranych organizacji pozarządowych opowiedzieli o swoim działaniu w obszarze ochrony zdrowia. Prezentacje, debaty i wykłady odbyły się na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, w budynku Atheneum Gedanense Novum 
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

NGO to dobrze zaopiekowani pacjenci 

Powstają najczęściej na bazie osobistych doświadczeń, są blisko pacjenta, często wiedzą lepiej, czego naprawdę potrzebuje. Organizacje pozarządowe stanowią ważny element systemu ochrony zdrowia.

Gdy pacjent jest uczniem. We wtorek spotkanie wokół książki o edukacji dzieci z chorobami rzadkimi

- Pewne działania wynikają z przekonania - mówił Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny UCK. - Wszyscy rozpoczęliście działalność, bo pojawił się problem, potem okazywało się, że jesteście z nim sami i mieliście imperatyw, aby to zmienić. To powoduje, że te wspaniałe dzieła wykonywane przez organizacje pozarządowe się realizują. Sam ćwierć wieku temu prowadziłem organizację pozarządową, kiedy straciliśmy dziecko w sposób nagły, nie mieliśmy wtedy wsparcia i pomocy. 

Dyrektor Kraszewski podkreślił, że szpitale nigdy nie wykonają pewnych rzeczy tak dobrze, jak organizacje pozarządowe, które błyskawicznie odpowiadają na potrzeby pacjentów, przeciwdziałają inercji organizacji instytucjonalnych.

- Szpital ma leczyć pacjentów i - w przypadku UCK- wspierać naukę i edukację - dodał dyrektor UCK. - Więc te działania trzeba połączyć, szpital nie ma co być zazdrosny, jeśli dzięki organizacjom pozarządowym pacjenci są lepiej zaopiekowani.  

Na zdjęciu mężczyzna w garniturze i okularach przemawia, stojąc za mównicą z mikrofonem, podczas konferencji w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym (UCK). W tle widnieje logo UCK, sugerujące medyczny kontekst wydarzenia.
Dyrektor Jakub Kraszewski (na zdjęciu) podkreślił, że szpitale nigdy nie wykonają pewnych rzeczy tak dobrze, jak organizacje pozarządowe, które błyskawicznie odpowiadają na potrzeby pacjentów, przeciwdziałają inercji organizacji instytucjonalnych
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Organizacje pozarządowe - ile dobrego robią?

Podczas spotkania przedstawiciele wybranych organizacji pozarządowych opowiedzieli o swoim działaniu w obszarze ochrony zdrowia. Prezentacje, debaty i wykłady odbyły się na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, w budynku Atheneum Gedanense Novum. 

Swoją historię opowiadali m.in. przedstawiciele Stowarzyszenie Miastenia Gravis FACE to FACE, Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego (Gdańsk), Fundacja z Pompą, Fundacja Bohater Borys i innych organizacji. 

10 lat Fundacji Hospicjum Pomorze Dzieciom. Niesie pomoc w najtrudniejszych chwilach

- Zaczęło się od choroby syna - wspominała Marta Czyż-Taraszkiewicz, prezes Fundacji z Pompą. - Na początku działaliśmy skromnie, przy oddziale hematologii dziecięcej UCK, z biegiem czasu zaczęliśmy się rozpychać. Od 2021 roku, od remontu Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii wspieramy całą klinikę, mamy poparcie dyrekcji i kliniki udało nam się różne środowisk zintegrować, nasza współpraca wygląda dobrze, mamy kolejne projekty. 

- Ciężko jest funkcjonować bez środków - dodał Tomasz Grybek z Fundacji Bohater Borys. - My chcemy być think tankiem, doradzamy, pokazujemy jak działać na poziomie europejskim, sięgamy po finansowanie z Unii Europejskiej.

NGO - partner w wymianie wiedzy i doświadczeń 

Konferencja ma zainicjować stworzenie platformy wymiany wiedzy i doświadczeń między NGO, instytucjami publicznymi i innymi interesariuszami w obszarze ochrony zdrowia, a także wspierać innowacyjne rozwiązania oraz podkreślić wagę współpracy między organizacjami a instytucjami.

Gdańsk dba o kondycję psychiczną swoich mieszkańców. Program na lata 2024-2026 

- Uznanie organizacji pacjenckich za partnera w wymianie wiedzy i doświadczeń to podstawa - dodał Tomasz Grybek. - Pacjenci, szczególnie w chorobach rzadkich, są ekspertami w swojej dziedzinie, warto z tego korzystać. Bez zaufania i budowania partnerstwa nie da się dobrze współdziałać. Współdzielone przywództwo - czyli współdecydowanie NGO to konieczność. A my, przedstawiciele organizacji pozarządowych, sami musimy nauczyć się funkcjonować w partnerstwie, na równi. 

Na zdjęciu widać prelegentkę stojącą przy mównicy w dużej sali konferencyjnej, prezentującą treści na ekranie projekcyjnym. Przed nią siedzi publiczność, która uważnie słucha prezentacji, a sala utrzymana jest w oficjalnym, profesjonalnym stylu.
Konferencja ma zainicjować stworzenie platformy do wymiany wiedzy i doświadczeń między NGO, instytucjami publicznymi i innymi interesariuszami w obszarze ochrony zdrowia
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

- Działamy wspólnie z NGO - zapewnia Marek Jankowski, dyrektor Gdańskiego Ośrodka Promocji Zdrowia i Profilaktyki Uzależnień. - Musimy się znać, identyfikacja potrzeb jest niezmiernie potrzebna, a organizacje pozarządowe najszybciej je identyfikują. Musimy znaleźć platformę, na której możemy się spotykać, a rolą miasta jest stworzenie takiej przestrzeni. Umacnianie zdrowia mieszkańców, promowanie zdrowego stylu życia, czyli obszar profilaktyki to przecież zadanie własne samorządu.

Miasto Gdańsk od 20 lat współpracuje z NGO

- Nauczenie siebie nawzajem wymaga czasu - przekonywała Katarzyna Ziemann, dyrektor Wydziału Rozwoju Społecznego UMG. - Gdańsk jest w liderskiej sytuacji, program współpracy z organizacjami pozarządowymi prowadzimy od ponad 20 lat. To jest szereg działań na zasadach pomocniczych, miasto po prostu zleca im określone zadania.

Zachorowania na Covid-19 na Pomorzu. Są już szczepionki, chętnych coraz więcej  

W Gdańsku realizowane są trzy główne programy związane ze zdrowiem:

  • Gdański Program Promocji Zdrowia i Przeciwdziałania Chorobom Cywilizacyjnym,
  • Gdański Program Ochrony Zdrowia Psychicznego
  • a także Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii.

Jak dodała dyrektor Ziemann, na 2025 rok Miasto przeznaczyło ponad 8 mln na zadania zlecone w tych trzech obszarach, a od 2024 roku Gdańsk szuka możliwości innowacji, żeby potrzeby organizacji pacjenckich mogłyby być skuteczniej wspierane.  



TV

Mieszkańcy włączają się w rewitalizację Biskupiej Górki