• Start
  • Wiadomości
  • "Orfeusze" dla najlepszych tancerzy. Znamy nagrodzonych w Ogólnopolskim Konkursie Tańca

"Orfeusze" dla najlepszych tancerzy. Znamy nagrodzonych w Ogólnopolskim Konkursie Tańca

Wśród niemalże 100 tancerzy, którzy przyjechali do Gdańska wziąć udział w 20. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Tańca, najwięcej nagród przyznano uczniom z łódzkiej Szkoły Baletowej, aż sześć. Julia Niekowal, Julia Rogowska, Mateusz Dryll i Wiktoria Patok to gdańscy zwycięzcy konkursu.
10.04.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Wiktoria Patok z gdańskiej Szkoły Baletowej, zdobyła III miejsce w kategorii tańca klasycznego (grupa starsza). Ona też najbardziej podobała się publiczności


Ogólnopolski Konkurs Tańca, organizowany już po raz 20., to najważniejszy sprawdzian kompetencji dla polskiego środowiska młodych tancerzy i ich pedagogów. Zawody organizowane są co dwa lata, przygotowania do występu często trwają nawet cały rok, zaś udział wymaga od uczestników specyficznych umiejętności.

- Konkurs generuje inne emocje niż premiera i wymaga innych umiejętności - tłumaczyła Izabela Sokołowska-Boulton, absolwentka gdańskiej Szkoły Baletowej, obecnie zastępczyni kierownika baletu Opery Bałtyckiej w Gdańsku. - Na premierze jesteśmy w grupie, wspieramy się, a podczas konkursu na scenie jesteśmy sami. To trudne, czasem nawet znakomici artyści nie sprawdzają się.

W niedzielę, 9 kwietnia 2017 roku, w Operze Bałtyckiej w Gdańsku, poznaliśmy laureatów tegorocznego konkursu, w którym wzięło udział niemal stu tancerzy ze wszystkich pięciu ośrodków baletowych w Polsce: Gdańska, Warszawy, Poznania, Bytomia i Łodzi oraz, po kilku latach przerwy, tancerze profesjonalni do 25 roku życia.

Hanna Szychowicz z gdańskiej baletówki zdobyła pierwsze miejsce w kategorii tańca współczesnego w grupie starszej


Łódź - mała reprezentacja, dużo nagród

Jury, które pracowało pod przewodnictwem Emila Wesołowskiego, byłego pierwszego solisty Polskiego Teatru Tańca Conrada Drzewieckiego, baletu Teatru Wielkiego- Opery Narodowej oraz dyrektora artystycznego Teatru Wielkiego w Poznaniu, a dziś etatowego choreografa Polskiego Baletu Narodowego w Teatrze Wielkim, w ciągu sześciu dni trwania konkursu oceniało zmagania 19 uczniów z gdańskiej szkoły, 21 tancerzy z ośrodka warszawskiego, 15 tancerzy z Poznania, 13 z Bytomia i dziewięciorga z Łodzi.

Szkołą, którą wyróżniali najczęściej okazała się Łódź, aż sześcioro uczniów z tego ośrodka zostało nagrodzonych.

Z tej grupy, szczególnie warto przyglądać się późniejszym wyborom artystycznym Hanny Szychowicz, która zwyciężyła w grupie starszej tańca współczesnego i bardzo dobrze zaprezentowała się podczas Koncertu Galowego oraz Klaudii Tkaczyk, która podczas Koncertu Galowego zatańczyła układ we własnej choreografii “Marionetki życia”, również nagrodzonej przez jury.

Gdańsk zdobywa cztery wyróżnienia

Julia Rogowska z Gdańska zatańczyła wyróżniającą się choreogorafię podczas Koncertu Galowego. W konkursie zdobyła trzecie miejsce w tańcu klasycznym (grupa średnia)


- Dawniej pierwsze miejsca na liście zwycięzców były zarezerwowane dla tancerzy z Warszawy i Gdańska, ale od kilku lat również inne ośrodki szturmują zwycięskie podium. Coraz częściej wygrywają tancerze z Poznania, Łodzi czy Bytomia - mówił na konferencji prasowej poprzedzającej konkurs Sławomir Gidel, z-ca dyrektora gdańskiej Ogólnokształącej Szkoły Baletowej ds. artystycznych.

I niestety, szkoła z Gdańska nie zaskoczyła nas na plus a słowa, które wypowiedział dyrektor Gidel, okazały się prorocze.

Najwyższą notą wśród gdańskich uczniów mogła poszczycić się Julia Niekowal - zdobyła II miejsce w kategorii tańca klasycznego (grupa młodsza). Julia Rogowska zdobyła III miejsce w kategorii tańca klasycznego (grupa średnia) i bardzo dobrze zaprezentowała się podczas Koncertu Galowego, wykonując zapadający w pamięć, również pod względem wizualnym: czerwony kostium, dynamiczna choreografia z dobrze dobraną muzyką, układ taneczny.

Mateusz Dryll - zdobył III miejsce w kategorii tańca klasycznego (grupa starsza), a Wiktoria Patok - III miejsce w kategorii tańca klasycznego (grupa starsza). Ona również otrzymała Nagrodę Publiczności.

Koncert Galowy XX Ogólnopolskiego Konkursu Tańca uświetnił występ duetu: Yuka Ebihara i Dawid Trzensimiech - pierwszych solistów Polskiego Baletu Narodowego

Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach otrzymali statuetki "Orfeusza".

Zaskakująco słabi profesjonaliści

Chociaż dużo obiecywaliśmy sobie po powrocie tancerzy profesjonalnych do współzawodnictwa w konkursie (Gdańsk, a dokładnie balet Opery Bałtyckiej w Gdańsku, reprezentowała Megan Hill, debiutująca rolą Gadającego Świerszcza w “Pinokiu” Giorgio Madii), a Bronisław Prądzyński, dyrektor Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej przekonywał, że ich obecność wpływa pozytywnie na rangę i poziom konkursu, niestety to oni stali się największym rozczarowaniem tej edycji. Choć do konkursu zakwalifikowano tylko 16 tancerzy, ale żaden z nich nie otrzymał nawet nominacji do trzeciego etapu.

Na zakończenie wieczoru, zebrana w Operze Bałtyckiej publiczność miała jednak okazję do podziwiania występu wybitnych profesjonalnych artystów. Organizatorzy zaprosili duet: Yuki Ebihary i Dawida Trzensimiecha, pierwszych solistów Polskiego Baletu Narodowego, którzy zaprezentowali się w znakomitym pas de deux “Festiwal kwiatów w Genzano”.

Pożegnanie legendy gdańskiej Szkoły Baletowej

Bronisław Aubrecht Prądzyński, zasłużony dyrektor gdańskiej Szkoły Baletowej, odznaczony Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis


Zmagania tancerzy w Konkursie Tańca mają już 58-letnią tradycję. Dwie pierwsze edycje odbyły się w Warszawie, by po kilkunastu latach przerwy odrodzić się w Gdańsku, dzięki staraniom niezwykle zasłużonego dla rozwoju tańca w Polsce i gdańskiej Szkoły Baletowej - Bronisława Aubrechta Prądzyńskiego, wieloletniego dyrektora szkoły.

I ten wieczór stał się okazją do wzruszeń nie tylko z powodu łez radości, czasem rozczarowań, młodych adeptów tańca, ale również z powodu wręczenia temu wybitnemu artyście, przez Wojewodę Pomorskiego Dariusza Drelicha, Złotego Medalu "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (przyznawanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego). 

Jednak 20. edycja Konkursu Tańca była ostatnią organizowaną przez dyrektora Prądzyńskiego, który zadeklarował swoje odejście. Oznacza to również koniec, po 45 latach, jego kierownictwa gdańską Szkołą Baletową.

Nowy dyrektor wyłoniony zostanie w konkursie, do którego organizowania na prawo Ministerstwo Kultury. Kiedy to nastąpi - nie wiadomo. Wtedy też zapewne dowiemy się, jak potoczą się losy Konkursu Tańca i czy nadal będzie organizowany w Gdańsku.

Laureaci 20. Ogólnopolskiego Konkursu Tańca w Gdańsku


Kategoria tańca klasycznego

- grupa młodsza dziewcząt: I miejsce - Natalia Augustyniak (Łódź), II miejsce ex aequo: Nikola Dworecka (Warszawa) i Julia Niekowal (Gdańsk), III miejsce - Zofia Wara-Wąsowska (Łódź)

- grupa młodsza chłopców: I miejsce - Kasper Górczak (Łódź), II miejsce - Alan Polański (Warszawa), III miejsce - nie przyznano

- grupa średnia dziewcząt: I miejsce - Zofia Dzedzej (Warszawa), II miejsce - Maja Rymek (Bytom), III miejsce ex aequo: Amelia Małysz (Poznań) i Julia Rogowska (Gdańsk)

- grupa średnia chłopców: I i II miejsce - nie przyznano, III miejsce - Mikołaj Czyżowski (Warszawa)

- grupa starsza dziewcząt: I miejsce - Paulina Bidzińska (Bytom), II miejsce - Oliwia Górecka (Warszawa), III miejsce ex aequo: Wiktoria Patok (Gdańsk) i Patrycja Szynkarczuk (Warszawa)

- grupa starsza chłopców: I miejsce - Mariusz Morawski (Łódź), II miejsce - Adam Huczka (Warszawa), III miejsce ex aequo: Mateusz Dryll (Gdańsk) i Cezary Wąsik (Warszawa).

Kategoria tańca współczesnego

- grupa młodsza: I i II miejsce - nie przyznano, III miejsce - Viviana Zajączkowska (Poznań);

- grupa starsza: I miejsce - Hanna Szychowicz (Łódź), II miejsce - Klaudia Tkaczyk (Łódź), III miejsce - nie przyznano.


Nagrody pozostałe:

dla pedagogów:

- Magdalena Rytlewska (Łódź) - nagroda za przygotowanie laureatów Konkursu: Natalii Augustyniak, Zofii Wary-Wąsowskiej i Klaudii Tkaczyk

- Bogumiła Szaleńczyk (Łódź) za przygotowanie laureatów Konkursu: Hanny Szychowicz, Klaudii Tkaczyk i Mariusza Morawskiego

- Łukasz Michalski (Gdańsk) - za akompaniament do lekcji tańca klasycznego grupy starszej chłopców

- Sławomir Gidel (Gdańsk) - za przygotowanie etapów Konkursu i gali na scenie Opery Bałtyckiej

- Nikola Ziętarska (Warszawa) - za przygotowanie choreografii "24" dla Cezarego Wąsika

- Klaudia Tkaczyk (Łódź) - za przygotowanie własnej choreografii "Marionetka życia"

- Ewa Głowacka (Gdańsk) - statuetka "Orfeusz" za szczególne zaangażowanie na rzecz Ogólnopolskiego Konkursu Tańca im. Wojciecha Wiesiołłowskiego

- Kasper Górczak (Łódź) i Patrycja Szynkarczuk (Warszawa) - Nagroda ZASP za wybitne osiągnięcia podczas 20. Ogólnopolskiego Konkursu Tańca

- Bogumiła Szaleńczyk (Łódź) - Nagroda Stowarzyszenia Autorów ZAiKS za choreografię

- Katarzyna Gdaniec - Nagroda Związku Artystów Scen Polskich, sekcji tańca i baletu - statuetka Terpsychory

- Wiktoria Patok (Gdańsk) - Nagroda Publiczności.

Tancerzy oceniało jury w składzie: Emil Wesołowski (przewodniczący), Katarzyna Gdaniec, Barbara Sier-Janik, Ewa Wycichowska, Wiesław Dudek, Henryk Konwiński, Marcin Kupiński, Marek Różycki, Dawid Trzensimiech oraz Kazimierz Wrzosek.

TV

Wrzeszcz Górny gotowy na święta