• Start
  • Wiadomości
  • Opieka medyczna a koronawirus: namioty przed szpitalami, sms-y od przychodni

Opieka medyczna a koronawirus: namioty przed szpitalami, sms-y od przychodni

Sytuacja w szpitalach i przychodniach zmienia się dynamicznie. Placówki muszą nie tylko wdrażać kolejne odgórne zalecenia związane z zagrożeniem epidemią koronawirusa, ograniczające do minimum liczbę fizycznie pojawiających się w nich pacjentów, ale także błyskawicznie reagować na nagłe sytuacje.
19.03.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Informacja na wejściu do Pomorskiego Centrum Gruźlicy i Chorób Zakaźnych (`Zakaźny)
Informacja na wejściu do Pomorskiego Centrum Gruźlicy i Chorób Zakaźnych (Szpital Zakaźny)
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

W szpitalu

Po tym, jak 17 marca okazało się, że jeden z pacjentów Szpitala im. Kopernika w Gdańsku jest zakażony wirusem, 51 pracowników tej placówki oraz SOR Szpitala im. św. Wojciecha (gdzie chory także spędził jakiś czas) musiało zostać skierowanych na kwarantannę. Skutkiem tego - największy SOR w Gdańsku (w “Koperniku”) przyjmuje tylko dorosłych pacjentów w stanie zagrożenia życia. Tutejsza urazówka pediatryczna i SOR dziecięcy działają bez zmian.

Zakażony koronawirusem pacjent z "Kopernika" nie miał typowych objawów. Dlaczego trafił do szpitala?

Z kolei jedna z placówek “marszałkowskich” - Szpital Dziecięcy Polanki, w związku z przekształceniem pobliskiego Szpitala Marynarki Wojennej w tzw. szpital jednoimienny - dla pacjentów zakażonych wirusem COVID– 19, przejąć musiał po “Marynarce” Nocną i Świąteczną Opiekę Zdrowotną dla pacjentów powyżej 18 roku życia.

 

To tylko wybrane przykłady zmian, dlatego warto na bieżąco śledzić komunikaty na stronach internetowych poszczególnych szpitali, by znać aktualne zasady ich działania.

Wszystkie szpitale do odwołania wstrzymały większość przyjęć planowanych na oddziały, do wszystkich poradni specjalistycznych i podstawowej opieki zdrowotnej. Chodzi m.in. o:

  • diagnostykę oraz zabiegi lecznicze i operacyjne,
  • rehabilitacja lecznicza,
  • świadczenia z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień,
  • stomatologię,
  • porody rodzinne,
  • porady specjalistyczne - te są kontynuowane w formie teleporady,
  • ambulatoryjne badania diagnostyczne jak: tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, PET, gastroskopia, kolonoskopia, USG oraz badania profilaktyczne i szczepienia ochronne.

 

Komunikat przy wejściu do Szpitala im. Kopernika w Gdańsku
Komunikat przy wejściu do Szpitala im. Kopernika w Gdańsku
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

UWAGA! ODWOŁANIE NIE DOTYCZY pacjentów onkologicznych, hematologicznych, transplantacyjnych oraz programów lekowych.

- W związku z tym, że planowe przyjęcia i wizyty zostały odwołane, każda z poradni i klinik kontaktuje się na bieżąco z pacjentami, by zweryfikować konieczność przyjęcia na terenie Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego - mówi Dorota Łopuszyńska, koordynatorka call center UCK. - Jeśli jest to możliwe, wizyta odbywa się w formie teleporady, jeśli nie, pacjent po przeprowadzeniu z nim ankiety epidemiologicznej, w której określa się, czy istnieje ryzyko zarażenia koronawirusem, przyjeżdża do UCK (na wejściu do szpitala czeka go jeszcze obowiązkowy pomiar temperatury - red.). Niektórzy pacjenci dzwonią z prośbą o ustalenie nowego terminu wizyty, niestety aktualnie nie jesteśmy w stanie im go podać.

Obsługa call center UCK apeluje o cierpliwość, ponieważ “szturm” zaniepokojonych pacjentów jest tak duży, że czasem trzeba trochę dłużej poczekać na odebranie połączenia.

- Alternatywą jest oczywiście kontakt za pomocą naszego adresu e-mail rejestracja@uck.gda.pl, do którego gorąco zachęcam, ponieważ tu możemy obsłużyć pacjentów nawet pracując poza biurem - radzi Dorota Łopuszyńska.

 

W przychodni

Poradnie specjalistyczne UCK proszą pacjentów, którzy mieli zaplanowaną wizytę, by do nich nie dzwonili: “przed wizytą otrzymacie Państwo SMS z prośbą, aby poczekać na kontakt z poradni, do której byliście umówieni. Skontaktuje się z Państwem lekarz i udzieli teleporady. Jeśli lekarz w trakcie rozmowy zadecyduje, że wymagają Państwo interwencji lekarskiej lub badania fizykalnego, to zostaną Państwo poproszeni o przybycie do UCK. NIE DZWOŃ – MY SKONTAKTUJEMY SIĘ Z TOBĄ”.

Tak wygląda aktualnie forma kontaktu z większością przychodni w Gdańsku - pacjenci czekać mają na kontakt, warto jednak upewnić się na stronie internetowej interesującej nas przychodni, czy również przyjęła taki schemat postępowania. 

 

Leczenie stomatologiczne tylko dla pacjentów z bólem. Wizyty co godzinę

 

Namiot przed Szpitalem im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku
Namiot przed Szpitalem im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Namioty przed wejściami

Jeśli wizyta w szpitalu okaże się konieczna (choćby na SOR) - trzeba się liczyć ze wstępną kontrolą stanu zdrowia w kierunku koronawirusa. W tym celu przed budynkami szpitali: św. Wojciecha, Kopernika, Marynarki Wojennej i Pomorskim Centrum Gruźlicy i Chorób Zakaźnych przy ul. Smoluchowskiego stanęły ogrzewane namioty, w których prowadzona jest wstępny wywiad z każdym pacjentów - jego celem jest selekcja pacjentów z chorobami górnych dróg oddechowych.

Kontrola w UCK póki co odbywa się na wejściu do budynku (mierzenie temperatury i ankieta zdrowotna). Szpital Dziecięcy przed przybyciem prosi z kolei o telefon na izbę przyjęć i zabranie ze sobą wypełnionej w domu ankiety.

 

TV

Trzy dni ślubowań nowo wybranych radnych gdańskich dzielnic