• Start
  • Wiadomości
  • Opera na Targu Węglowym. „Paria” Moniuszki transmitowana na żywo z Poznania  

Opera na Targu Węglowym. „Paria” Moniuszki transmitowana na żywo z Poznania  

Mieszkańcy Gdańska i turyści wysłuchali na Targu Węglowym podczas jubileuszowej 10. edycji Opery na Targu Węglowym przedostatniego dzieła Stanisława Moniuszki - opery “Paria”. Dzieło polskiego kompozytora wybrano z okazji Roku Moniuszkowskiego, ustanowionego dla obchodzenia 200. rocznicy urodzin twórcy. 
30.06.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
„Paria” Stanisława Moniuszki była transmitowana w niedzielę, 30 czerwca 2019 roku na żywo z Hali Widowiskowo-Sportowej Arena w Poznaniu. Mimo upalnej pogody leżaki i ławki na Targu Węglowym były zapełnione widzami
„Paria” Stanisława Moniuszki była transmitowana w niedzielę, 30 czerwca 2019 roku na żywo z Hali Widowiskowo-Sportowej Arena w Poznaniu. Mimo upalnej pogody leżaki i ławki na Targu Węglowym były zapełnione widzami
fot. Krzysztof Mystkowski/KFP

 

- Opera wyszła do ludzi, do miasta - przywitał gości Jerzy Snakowski, operowy ekspert i gospodarz Opery na Targu Węglowym, który i w tym roku wprowadził publiczność w tajniki wiedzy operowej. - „Parię” Stanisława Moniuszki można nazwać operą-niespodzianką. To przedostatnie dzieło twórcy „Halki” i „Strasznego dworu” zaskoczyło premierową publiczność. Przyzwyczajona do swojskich opowieści o szlacheckich dworkach i nieszczęśliwych góralach tym razem otrzymała historię o nierównościach społecznych dziejącą się w dalekich Indiach. 

„Paria” Stanisława Moniuszki była transmitowana w niedzielę, 30 czerwca 2019 roku na żywo z Hali Widowiskowo-Sportowej Arena w Poznaniu. To dzieło w trzech aktach, do którego libretto napisał Jan Chęciński na podstawie tragedii Casmira Delavigne’a. 

Opera na Targu Węglowym - czyli coroczne projekcje słynnych oper „pod chmurką” - wpisała się na stałe do letniego programu Instytutu Kultury Miejskiej i cieszy się popularnością nie tylko wśród melomanów. Raz w roku, w jeden z wakacyjnych wieczorów, gdańszczanie i turyści zasiadają przed ogromnym ekranem na Targu Węglowym, by oglądać operę i słuchać komentarza na żywo w wykonaniu operowego eksperta Jerzego Snakowskiego oraz śpiewaczki Katarzyny Hołysz. Plenerowy pokaz opery na Targu Węglowym odbył się w tym roku już po raz dziesiąty.

 

O operze opowiadali Jerzy Snakowski i Katarzyna Hołysz
O operze opowiadali Jerzy Snakowski i Katarzyna Hołysz
fot. Krzysztof Mystkowski/KFP

 

- Szczerze mówiąc nie znałem tej opery Moniuszki - powiedział Henryk Lubiński, który spod Wrocławia przyjechał z rodziną na wakacje do Gdańska. - Znam "Straszny dwór" i "Halkę". Zaciekawiła mnie nowoczesna choreografia opery, jakby przeniesienie do czasów dzisiejszych. Podoba mi się miejsce, w którym słuchamy opery, blisko do zabytków. Po operze wybieramy się na spacer w kierunku Motławy, fajny pomysł na wakacje. 

Podczas każdej edycji tradycyjnie to widzowie w internetowej ankiecie wybierali spośród kilku tytułów, które dzieło chcieliby zobaczyć - tym razem głosowania nie było. Z okazji Roku Moniuszkowskiego, ustanowionego dla obchodzenia 200. rocznicy urodzin twórcy, wyświetlona zostanie „Paria” Stanisława Moniuszki. 

Pani Barbara z córką jest stałą bywalczynią opery pod chmurką, przyjechała z Gdańska Moreny, żeby i tym razem zasiąść przed ekranem na Targu Węglowym. 

- To jest miła odmiana od telewizora, mam wrażenie że oglądam operę tam, gdzie ona się odbywa - powiedziała nam gdańszczanka. - Moniuszkę lubię, choć tej opery nie słyszłam chyba nigdy, więc też trochę się w tym roku wyedukujemy. 

Z okazji obchodów urodzin Moniuszki po raz pierwszy pokazowi towarzyszyły też wydarzenia dodatkowe jak warsztaty przybliżające najmłodszym operę czy minirecitale.  Na przedprożach kamienic na Głównym Mieście w Gdańsku znane arie operowe i wokalne utwory Moniuszki wykonali Katarzyna Hołysz, Leszek Skrla, Karolina Sikora, przy akompaniamencie: Lianny Kourunna, Łukasza Jankowskiego. 


Czytaj także: 

Opera na Targu Węglowym! Przyjdź na „Don Giovanni” pod chmurką

 

TV

Mniej bruku - więcej drzew!