- Startupy, młode firmy to przede wszystkim niegasnąca kreatywność oraz nowatorskie pomysły, którym towarzyszy ogromna energia i determinacja do ich realizacji. Chcemy, aby Gdańsk jako miasto otwarte na różnych ludzi, stanowił naturalną bazę dla przedsiębiorców, pozwalając im właśnie tutaj rozwinąć żagle. Doskonała lokalizacja i odpowiednio zbudowany system finansowania innowacji umożliwiają skuteczną realizację pomysłów na biznes - mówi Piotr Borawski, zastępca prezydent Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. - Widzimy też coraz liczniej otwierające się firmy kierowane przez emigrantów, głównie z Europy Wschodniej. Naszym celem jest zachęcenie ich do zakładania działalności właśnie tu, w Gdańsku.
Kompleksowe wsparcie
Usługa „One Step Service” to kompleksowe, bezpłatne wsparcie dla przedsiębiorców. Osoba chcąca założyć działalność w Gdańsku będzie miała łatwiejszy dostęp do informacji o warunkach zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej, poszerzoną ofertę doradczą i szkoleniową. Miasto Gdańsk w ostatnich latach to doskonała destynacja biznesowa dla przedsiębiorców z Ukrainy, Białorusi, Skandynawii czy sąsiadujących Niemiec. To zwłaszcza osoby z zagranicy nie zawsze znają wszystkie procedury prawne, nie wiedzą gdzie znaleźć informacje o grantach czy systemach dofinansowań do prowadzonego biznesu. Coraz więcej polskich przedsiębiorców zmaga się z kolei z procedurami wizowymi i zatrudnianiem cudzoziemców.
- By ułatwić ten proces przygotowaliśmy bogate wsparcie w procedurach administracyjnych. Zapewniamy dostęp do wyspecjalizowanych usług świadczonych przez instytucje otoczenia biznesu, głównie Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER - podkreśla Piotr Borawski. - Innowatorom oferujemy bogate zaplecze infrastrukturalne m.in. na uczelniach badawczych, czy w parkach naukowo-technologicznych. W Gdańsku każdego roku wpływa prawie cztery tysiące wniosków o założenie działalności gospodarczej. Wśród nich coraz większą część stanowią wnioski składane przez obcokrajowców.
Młodzi przedsiębiorcy i obcokrajowcy
„One Step Service” realizowany przez GIP Starter skierowany jest do osób, które prowadzą działalność gospodarczą w Gdańsku, albo zamierzają ją otworzyć. Głównym celem programu jest wsparcie w zakresie łączenia biznesów, budowania kontaktów między przedsiębiorstwami, ułatwianie komunikacji oraz szerzenie wiedzy technologicznej przez doradztwo techniczne oraz wdrażanie innowacyjnych rozwiązań projektowych.
- Kompleksowe wsparcie biznesu to usługa, która coraz częściej wprowadzana jest w miastach stawiających na przedsiębiorczość i przepływ kapitału ludzkiego. Największe europejskie i globalne ośrodki biznesu “concierge” dla firm, czy też kompleksowe przeprowadzenie firmy przez pierwszy okres rozwoju mają rozwinięte bardzo szeroko – dodaje Tomasz Szymczak, prezes gdańskiego Startera. - Chcąc rozszerzać nasze usługi i zachęcać do prowadzenia przedsiębiorstwa w Gdańsku, zbudowaliśmy ofertę, z której będą mogli skorzystać startupy oraz freelancerzy, firmy z sektora MŚP, które są na etapie weryfikacji pomysłu biznesowego, a także przedsiębiorcy i startupy, które już funkcjonują na rynku i zamierzają otworzyć swój oddział na terenie Gdańska.
Szczegółowe informacje na temat One Step Service dostępne są na stronie GIP STARTER
Dlaczego w Gdańsku
Gdańsk to miasto, które oceniane jest jako jedno z najlepszych miejsc do życia. Jakość funkcjonowania, balans pomiędzy pracą a czasem dla siebie to młodych przedsiębiorców to szalenie ważna kwestia. Licznie otwierające się centra obsługi finansowej wielkich globalnych korporacji są magnesem dla początkujących startupów i freelancerów.
Odpowiedź gdańszczanina, który studiował w Niemczech i tam założył swój biznes, po czym postanowił poszerzyć przestrzeń działalności także o rynek polski:
- Zdecydowaliśmy się na otwarcie biura w STARTERZE, ponieważ w pewnym momencie doszliśmy do wniosku, że jako młoda firma powinniśmy mieć swój własny kąt, miejsce, gdzie na spokojnie możemy przeprowadzać strategiczne rozmowy - opowiada Jacek Popławski z firmy Fewolino oferującej usługi wsparcia w zakresie IT. Dotychczas pracowaliśmy w coworkingu. Istotną kwestią była takżę chęć pracy razem, do niedawna jedno z nas pracowało z domu, a drugie z coworkingu. Zależało nam na tym, żeby poczuć się bardziej jak firma, a mniej jak dwójka freelancerów.
Firma Fewolino skorzystała z usługi One Step Service.