• Start
  • Wiadomości
  • Oliwskie zoo. Zabawna sytuacja - jak zebry zareagowały na bałwana? Zobacz film

Oliwskie zoo. Zabawna sytuacja - jak zebry zareagowały na bałwana? Zobacz film

Skoro śnieg i zima - to muszą pojawić się też bałwany. Jeden z nich dumnie stanął na wybiegu zebr w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym. Jak zachowały się zwierzęta, gdy zorientowały się, że na ich terenie pojawił się biały przybysz?
08.01.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Najodważniejsza zebra jako pierwsza postanowiła sprawdzić, cóż to za biały stwór pojawił się na jej wybiegu
Najodważniejsza zebra jako pierwsza postanowiła sprawdzić, cóż to za biały stwór pojawił się na jej wybiegu
FB/Gdański Ogród Zoologiczny

 

Wraz z początkiem roku do Gdańska zawitała zima. Opady śniegu nie były obfite, a w większości dzielnic biały puch szybko stopniał. Niektórzy wykazali się jednak refleksem - w lasach i parkach pojawiły się dzieci z sankami, a gdzieniegdzie ulepiono też bałwany. Jeden z nich ozdobił wybieg zebr w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym. Zwierzęta podeszły do śnieżnego gościa dość nieufnie. Gdy najodważniejsza z zebr odkryła, że ramiona bałwana zrobione zostały z... marchewek, bez chwili zastanowienia przegryzła jedną z nich. Jak zachowały się pozostałe zwierzęta? Ich reakcję można zobaczyć na poniższym filmie, autorstwa Pawła Ciesielskiego. Uśmiech po obejrzeniu filmu gwarantowany.

ZOBACZ FILM 

 

Zebra Chapmana to jeden z podgatunków zebry stepowej. W naturze występują na obszarze Afryki Wschodniej i Południowej. Środowisko życia tych zwierząt to sawanny i stepy. Podgatunek ten wyróżnia się szarymi lub rdzawymi smugami, które widoczne są między biało-czarnymi pasami na tułowiu tych zwierząt. Każda zebra ma swój własny, niepowtarzalny wzór. Na wolności zebry żyją do 25 - 30 lat, w ogrodach zoologicznych mogą doczekać nawet 40 lat. Dorosłe zebry potrafią biec z prędkością 60 - 65 km/h. Robią to najczęściej w momentach zagrożenia, co jest sygnałem ostrzegawczym dla innych zwierząt. Zebry nie są wytrzymałe, dystanse które pokonują, są dość krótkie. Wrogami zebr w przyrodzie są lwy, lamparty, gepardy, i hieny cętkowane.

W Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym zebry przyjaźnią się z żyrafami. Zwierzęta same decydują, czy będą przebywać na zewnętrznym wybiegu, czy jednak wolą zostać w ocieplanym pomieszczeniu.

Zwierzę to zostało nazwane zebrą Chapmana na cześć przyrodnika Jamesa Chapmana.

 

CZYTAJ:

 

TV

Dolne Miasto rozświetla już dzielnicowa choinka