Oliwski Budżet Sąsiedzki po raz trzeci - od centrum biznesowego dla mieszkańców dzielnicy

Integracja sąsiedzka, do tego ogólnodostępna infrastruktura rekreacyjna i warsztaty twórcze dla dzieci - to projekty, które zdobyły dofinansowanie z tegorocznej edycji Budżetu Sąsiedzkiego ufundowanego przez Olivia Business Centre. Wyniki BS ogłoszono 15 września, podczas Festiwalu Olivii.
16.09.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Olivia Business Centre po raz trzeci sfinansuje Oliwski Budżet Sąsiedzki. W tym roku część środków przekaże także miejski radny Andrzej Stelmasiewicz
Olivia Business Centre po raz trzeci sfinansuje Oliwski Budżet Sąsiedzki. W tym roku część środków przekaże także miejski radny Andrzej Stelmasiewicz
Fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Budżet Sąsiedzki wzorowany na Budżecie Obywatelskim

Oliwski Budżet Sąsiedzki wzorowany jest na gdańskim Budżecie Obywatelskim, i zakłada wsparcie finansowe inicjatyw zaproponowanych przez mieszkańców Oliwy. Mogą to być, podobnie jak w BO, projekty związane np. z rewaloryzacją przestrzeni publicznej, w tym zaniedbanych skwerków, ale też kursy bądź imprezy służące lokalnej społeczności. Od 2019 roku mieszkańcy, placówki oświatowe i organizacje pożytku publicznego zgłaszają swoje inicjatywy, rozwijające tę dzielnicę, a w której swoją siedzibę ma Olivia Business Centre. Budżet został powołany z inicjatywy OBC, ale na jego budżet składa się również miejski radny, i jednocześnie lokalny animator kultury - Andrzej Stelmasiewicz.

Wszystkie dotychczasowe edycje budżetu sąsiedzkiego pozwoliły dofinansować projekty o łącznej wartości blisko 50 tys. złotych.

Zobacz wystawę plenerową z okazji 10-lecia Budżetu Obywatelskiego

W tegorocznej edycji OBS zgłoszone zostały zróżnicowane projekty, które obejmowały takie obszary, jak: integracja, aktywność fizyczna i edukacja. Ich inicjatorami byli zarówno lokalni społecznicy, jak i naukowcy oraz połączeni w grupy mieszkańcy dzielnicy.

Podczas Festiwalu Olivii ogłoszono zwycięskie projektu OBS i wręczono symboliczne czeki
Podczas Festiwalu Olivii ogłoszono zwycięskie projektu OBS i wręczono symboliczne czeki
Fot. Maciej Roszkowski

Jakie projekty zostaną sfinansowane z Oliwskiego Budżetu Sąsiedzkiego?

Jury składające się z radnych dzielnicy Oliwa, nauczycieli, twórców kultury, lokalnych przedsiębiorców i przedstawicieli Olivia Centre, w głosowaniu, zdecydowało o dofinansowaniu trzech projektów: Sąsiadowanie w Bramie, Sportowy Gaj i warsztaty tworzenia kukiełek. Pierwszy z nich zakłada organizację integracyjnych spotkań w okresie jesienno-zimowym, zapewniających atrakcję dla najmłodszych mieszkańców dzielnicy, seniorów, jak i gości z Ukrainy, którzy osiedlili się w Oliwie. Drugi dotyczy montażu ogólnodostępnych przyrządów do ćwiczeń fizycznych na terenie Szkoły Podstawowej nr 35, zapewniających przyrządy do treningów zarówno dla uczniów szkoły (w czasie lekcji), jak i pozostałych mieszkańców Oliwy w godzinach pozalekcyjnych. Trzecim projektem, który uzyskał dofinansowanie, są warsztaty tworzenia kukiełek do teatrzyku lalek, które odbędą się w Oliwskiej Bibliotece, Szkole Podstawowej nr 35 i Społecznej Szkole Podstawowej, przy ul. Polanki 11, w okresie od września 2022 r. do maja 2023 r.

- Tegoroczna edycja Oliwskiego Budżetu Sąsiedzkiego obfitowała w przemyślane i świetnie przygotowane projekty - zaznacza Bogusław Wieczorek, pełnomocnik Olivia Centre, członek jury Oliwskiego Budżetu Sąsiedzkiego. - W czasie obrad musieliśmy poświęcić sporo czasu na dyskusję o ich znaczeniu dla społeczności lokalnej, gdyż jak co roku zależało nam na dofinansowaniu zróżnicowanych w swoim charakterze projektów, a zarazem istotnych dla samych mieszkańców Oliwy. Wierzę, że wybrane projekty, podobnie jak w poprzednich latach, tak i w tym roku zostaną dostrzeżone przez mieszkańców i istotnie przyczynią się do realizacji ich potrzeb.

TV

Trzy dni ślubowań nowo wybranych radnych gdańskich dzielnic