Oliwa. Takiego parku dotąd w Gdańsku jeszcze nie było

Nowy park to inwestycja Uniwersytetu Gdańskiego, która tworzy go na terenie swojego Bałtyckiego Kampusu w Oliwie. EkoPark, bo tak się nazywa nowe założenie, ma być jednak nie tylko miejscem badań naukowych i wypoczynku dla studentów i całej społeczności uczelni. Będzie dostępny również dla mieszkańców Gdańska.
12.05.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

EkoPark, w środku planu oczko wodne z kompozytową kładką

EkoPark Uniwersytetu Gdańskiego powstaje na terenie o powierzchni ok. 2 ha pomiędzy gmachami wydziałów: Biologii, Chemii oraz Matematyki, Fizyki i Informatyki na oliwskim kampusie. Niegdyś w tym miejscu były ogródki działkowe, później przez lata składowano na nim ziemię z budowy poszczególnych obiektów powstających wokół.

Uczelniany park łączy w jednym miejscu funkcje edukacyjne, naukowe i rekreacyjne. Powstaje tu unikatowa ekspozycja roślin rzadkich i zagrożonych wyginięciem gatunków rodzimych z terenu województwa pomorskiego (m.in. brzęk, brzoza niska, brzoza karłowata, byliny - rosiczki, ostnice).

Nad tymi wymagającymi szczególnej troski gatunkami prowadzone będą badania naukowe, także z udziałem studentów wydziałów Biologii i Chemii, którzy będą odbywać tu zajęcia praktyczne. Badania będą dotyczyć zabezpieczenia różnorodności genetycznej np. gatunków bagiennych (krajowych gatunków rosiczek i brzozy karłowatej). Polegać będą m.in. na pobieraniu nasion lub sadzonek z pojedynczych roślin rosnących na danym terenie lub z pomników przyrody w celu wykonania ich kopii do badań naukowych lub zachowania w zbiorach.

Park powstaje całkowicie od zera, na terenie  gdzie przez lat składowano ziemię z kolejnych budów na kampusie UG

Większość drzew została już nasadzona, są i głazy

Układ zieleni w EkoParku został zaprojektowany z podziałem na kilka przestrzeni: roślinność niską (trawy ozdobne, wrzos, wrzośce oraz kwiaty: krokusy, zawilce, przebiśniegi), drzewa (m.in. brzoza brodawkowata, dąb szypułkowy, jarzębina, miłorząb) i krzewy (leszczyna, głogi, rokitnik, bez, pigwowce).

Między tymi przestrzeniami wytyczone będą ścieżki edukacyjne. Będzie można np. przespacerować się trasą poświęconą przyrodzie nieożywionej (głazom narzutowym), albo ożywionej (prezentacja rodzimej flory oraz przykładowe typy ekosystemów). Informacje na temat mijanych po drodze “eksponatów” będzie można przeczytać na tablicach rozmieszczonych wzdłuż tras i pogłębić je, skanując QR kod z tablicy, który skieruje zwiedzającego na stronę internetową EkoParku.

Na terenie inwestycji powstaje także małe alpinarium oraz dwa ozdobne małe zbiorniki wodne, które staną się miejscem rozrodu dla okolicznych płazów, owadów i innych bezkręgowców. Będą również “klasyczne” ścieżki piesze z ławkami, murkami i miejscami wypoczynku.

W EkoParku UG będzie także alpinarium, czyli ogród ze skał, kamieni i ziemi, w którym sadzi się rośliny typowe dla gór

Realizacja inwestycji rozpoczęła się jeszcze w 2016 roku, przez całą wiosnę trwać będzie nasadzanie roślinności.

- Większość planowanych drzew i krzewów jest już zasadzona, obecnie sadzone są krzewinki i byliny. Brakuje jeszcze części roślin, które są w trakcie pozyskiwania z natury, co ma duże znaczenie dla naukowej funkcji parku (chodzi o tzw. typy dzikie) lub ze szkółek. Do wysiania pozostały jeszcze trawniki i rośliny uprawne, np. zboża - wylicza Beata Czechowska - Derkacz, rzeczniczka prasowa Uniwersytetu Gdańskiego.

A już teraz terenie powstającego parku kwitnie zasadzona późną jesienią kompozycja niskich tulipanów.

Dokumentację projektową EkoParku wykonała warszawska pracownia Grima Architektura i Krajobraz, roboty budowlane prowadzi firma EcoZet z Kościerzyny.

Już teraz, w maju 2017 r. na pół roku przed otwarciem cieszą oko tutejsze tulipany

Nasadzono wiele odmian i barw tulipanów

Oficjalne otwarcie EkoParku i udostępnienie zaplanowano na jesień, będą w nim prowadzone wówczas jeszcze ostatnie prace korekcyjne. Zwiedzanie będzie możliwe w godzinach otwarcia kampusu, czyli od wczesnych godzin rannych do godz. 22.

W kwietniu 2017 Senat UG, w uznaniu zasług dla rozwoju uczelni, nadał EkoParkowi Uniwersytetu Gdańskiego imię Macieja Płażyńskiego, posła, senatora, marszałka Sejmu i wicemarszałka Senatu, absolwenta UG. Jako wojewoda gdański to właśnie Płażyński przekazał uczelni tereny, na których zbudowała swój Bałtycki Kampus i gdzie znajduje się EkoPark.

Park powstaje w ramach projektu: „Stworzenie EkoParku Uniwersytetu Gdańskiego – ochrona gatunków zagrożonych i promocja różnorodności biologicznej poprzez rewitalizację terenów podziałkowych znajdujących się na terenie miasta Gdańsk”. Uniwersytet Gdański uzyskał dofinansowanie na inwestycję z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego oraz z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Całkowity koszt realizacji wynosi ponad 3 mln zł, z czego dofinansowanie ze środków europejskich stanowi 70 proc. Projekt jest realizowany w partnerstwie z WFOŚiGW, który przekazał dofinansowanie w wysokości blisko 660 tys. zł. Największym kosztem przy tworzeniu parku były prace inżynieryjne przy rekultywacji ruderalnego terenu i ukształowaniu go. Nowy teren zielony wyposażono także w instalację nawadniającą.

TV

Nowe auta dla Straży Miejskiej