• Start
  • Wiadomości
  • Oliwa. Tak wygląda tegoroczna Szopka z Piasku. Była wigilia na ulicy dla mieszkańców i koncert kolęd

Oliwa. Tak wygląda tegoroczna Szopka z Piasku. Była wigilia na ulicy dla mieszkańców i koncert kolęd

Takiej Szopki z Piasku jeszcze w Oliwie nie było. Jak wszędzie - jest Jezusek w żłóbku, św. Józef, Maryja, zwierzęta i Trzej Królowie. Widać też anioła dmącego w trąbę. Wszystko to jednak jest wyjątkowe, ponieważ dzieje się w scenerii naszego miasta: pośród Katedry Oliwskiej, Bazyliki Mariackiej, Żurawia i gdańskich kamieniczek...
17.12.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Oliwska Szopka z Piasku jest w tym roku bardzo bogato zdobiona gdańskimi motywami

Pierwsza z lodu, trzecia z piasku

Szopka z Piasku jest w tym roku dziełem czworga absolwentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Prace nad nią rozpoczęły się 7 grudnia 2016. Czworo artystów w ciągu 10 dni stworzyło wielką rzeźbę z 90 ton piasku. Zaprojektował ją gdański artysta Mariusz Otta. Wraz z nim szopkę rzeźbili: Maciej Krause, Dominika Kuczkowska i Katarzyna Mikłasz. 

- Trzeci raz wystawiamy tu w Gdańsku Oliwie szopkę naszego pomysłu - mówi Andrzej Stelmasiewicz prezes zarządu Fundacji Wspólnota Gdańska, pomysłodawcy szopki. - Pierwsza była z lodu, wytrzymała trzy dni, dwie kolejne są już z piasku. Dlaczego akurat z piasku? Trochę nawiązujemy do naszych nadmorskich piaszczystych plaż, ale pomysł wziął się z inicjatywy wspólnoty, która organizowała festyn rzeźb z piasku na plaży, mamy więc w tym duże doświadczenie. I dzięki temu mamy chyba jedyną w Polsce szopkę z piasku w Oliwie.

Szopka powinna wytrzymac 3-4 tygodnie, w nocy strzeże jej ochrona, ale jak mówi Stelmasiewicz raczej nie ma obaw, że ktoś zechce ją zniszczyć.  


Dla biednych i bogatych, z Gdańska i Warszawy  

- Mówię w imieniu najstarszych mieszkanek Oliwy - powiedziała po odsłonięciu szopki Joanna Paluszkiewicz emerytowana nauczycielka geografii. - Szopka z piasku nam się podoba, cieszymy się, że jest taka wyjątkowa i unikatowa, jedyna w Polsce. Prosimy, żeby to kontynuować.

Odsłonięciu szopki towarzyszyła czwarta już edycja Wigilii Oliwskiej. Organizatorom przyświecało hasło: "OKAŻMY SOBIE LUDZKĄ ŻYCZLIWOŚĆ". Potrawy na wigilijny stół dostarczyli oliwscy gastronomicy i firma Doraco. Z poczęstunku skorzystały setki przechodniów.

- Zaczęło się kilka lat temu, kiedy ze znajomą nagotowaliśmy gar barszczu i wyszliśmy na ulice częstować przechodniów i składać im życzenia - wspomina Andrzej Stelmasiewicz. - Tak bardzo spodobało się to mieszkańcom Oliwy, że narodził się pomysł wspólnej wigilii w naszej dzielnicy. To nie jest wigilia dla biednych, a raczej i dla biednych i bogatych, czerwonych i zielonych, z Gdańska i Warszawy. Chodzi o to, żeby być razem, okazać sobie życzliwość, w przeciwniku nie widzieć wroga, bo wszyscy chcemy dobrze, tylko może na inny sposób.

- Widzieliśmy szopkę z lodu, podziwiamy teraz z piasku, dzieci chcą podobną budować na podwórku przed domem - opowiada z uśmiechem pani Anna, która z mężem i dwójką synów każdego roku odwiedza oliwską wigilię. - Bardzo miłe jest to, że u nas w Oliwie ta wspólna wigilia jest rzeczywiście dla wszystkich mieszkańców, a nie tylko potrzebujących. To okazja do spotkań, przełamania się opłatkiem, zaśpiewania kolęd. 

Na zakończenie Wigilii można było posłuchać polskich kolęd w wykonaniu chóru Empire Music School z Osowej.

Całość zorganizowana została przez Fundację Wspólnota Gdańska

Nie brakowało chętnych do obejrzenia piaskowej szopki, skosztowania potraw z wigilijnego stołu i posłuchania kolęd


SPONSOR WYŁĄCZNY:

ASTE SP. Z O.O.

PARTNERZY:

Classic Restaurant

Oliwa i Wino

Kafe Delfin

Food Art Company

Bar Smaczek

Piekarnia & Cafe Stary Rynek Oliwski

Paszcza Lwa

Fusion Sushi

Kardamon Cafe

Karmażeria

Pinata Mexican Food

Wielka Buła (Foodtruck)

Bistro Pobite Gary

Coffee Perk

Parafia Matki Bożej Królowej Korony Polski

Parafia Archikatedralna pw. Trójcy Świętej

Rada Dzielnicy Oliwa

Korporacja Budowlana Doraco

Empire Music School

TV

Zabawa na miejskim Sylwestrze w Jarze Wilanowskim