Ulice: Wita Stwosza (od ul. Bażyńskiego do przejścia podziemnego), Kubusia Puchatka, Jasia i Małgosi, Kanapariusza, Cystersów oraz Stary Rynek Oliwski - w tych lokalizacjach od 1 października 2018 r. pobierane będą opłaty za parkowanie. Tym samym w Oliwie już 33 ulice objęte są Strefą Płatnego Parkowania (SPP).
Od poniedziałku (24 września) na ulicach świeżo przyłączonych do SPP prowadzona będzie akcja informacyjna. Za wycieraczkami zaparkowanych na nich samochodów kierowcy znajdą ulotki informujące o wprowadzeniu opłat.
Gdański Zarząd Dróg i Zieleni przypomina mieszkańcom SPP, że mogą zakupić Karty Opłaty Zryczałtowanej Mieszkańca, która uprawnia do parkowania na miejscach w Strefie za 10 zł miesięcznie. Szczegołowe informacje oraz druk wniosku znaleźć można na stronie internetowej GZDiZ.
Stawki opłat za postój pojazdów samochodowych w SPP na terenie Miasta Gdańska:
- za pierwszą godzinę parkowania: 3 zł
- za drugą godzinę parkowania: 3,60 zł
- za trzecią godzinę parkowania: 4,30 zł
- za czwartą i kolejne godziny parkowania: 3 zł
- opłata dodatkowa za brak uiszczenia opłaty za parkowanie, jeśli zostanie uiszczona w ciągu 7 dni kalendarzowych (maksymalnie dwa razy w roku kalendarzowym): 30 zł
- opłata dodatkowa za brak uiszczenia opłaty za parkowanie (po przekroczeniu siedmiu dni kalendarzowych lub w trzecim przypadku w roku kalendarzowym): 50 zł
Opłatę za postój samochodu można uiścić gotówką lub kartą płatniczą w parkometrze oznaczonym logo GZDiZ. Opłaty można również dokonać za pośrednictwem systemu opłat mobilnych w Gdańsku (do wyboru): CityParkApp, ePark, moBILET, mPay, Pango, SkyCash. Dzięki aplikacjom mobilnym oszczędza się czas poświęcony na dokonanie opłaty w parkometrze i zaniesienie biletu z powrotem do auta. Korzystając z nich, nie trzeba również martwić się o drobne czy przerywać spotkania, zakupów lub innych spraw, kiedy trzeba przedłużyć opłatę za parkowanie.