• Start
  • Wiadomości
  • Oliwa. Powąchaj i dotknij. Zmysłowe doznania w nowym miejskim ogrodzie

Oliwa. Powąchaj i dotknij. Zmysłowe doznania w nowym miejskim ogrodzie

Ziołowe rabaty, różnobarwne kompozycje roślinne i specjalne kompozycje zapachowe. To miejsce, w którym każdy ma się dobrze poczuć i "odzyskać równowagę". W niedzielne popołudnie uroczyście otwarto w Gdańsku, pierwszy w Trójmieście, ogród sensoryczny. Można go znaleźć na terenie parku nad Stawem Młyńskim.
10.07.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

W Oliwie otwarto miejski ogród sensoryczny

Idea hortiterapii, czyli terapii poprzez kontakt z zielenią, znana jest na świecie od XIX wieku.

- Mamy nadzieję, że ogród z elementami sensorycznymi stanie się przestrzenią, w której gdańszczanie chętnie będą spędzać czas. To idealne miejsce do wsparcia terapii, ale również do wypoczynku od codziennego zgiełku – zaznacza Andżelika Cieślowska, prezes zarządu Korporacji Budowlanej Doraco.

To ta firma zainicjowała i sfinansowała budowę nietypowego ogrodu na miejskim gruncie. W ten sposób postanowiła uczcić obchodzone w ubiegłym roku 25-lecie działalności, a jednocześnie 90. urodziny Oliwy. - W tej dzielnicy mamy swoją siedzibę i jesteśmy z nią silnie związani, dlatego lokalizacja przedsięwzięcia wydała się nam oczywista – tłumaczy prezes Cieślowska.

Tutaj wszystko ma wpływać na ludzkie zmysły i dobre samopoczucie...

Zgodnie z porozumieniem, jakie firma zawarła z miastem, opiekę nad ogrodem przejął w momencie jego otwarcia Gdański Zarząd Dróg i Zieleni.

- Cieszy nas, że prywatne przedsiębiorstwa coraz częściej angażują się w działania na rzecz przestrzeni wspólnej, służącej społeczności lokalnej – przyznaje Michał Szymański z Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

W tym ogrodzie roślinność nie jest przypadkowa...

Jeszcze w piątek prowadzone były tu ostatnie prace przed uroczystym otwarciem ogrodu

Na terenie oliwskiego ogrodu, którego powierzchnia liczy blisko 1500 metrów kwadratowych, znalazły się różnorodne elementy pobudzające zmysły. Wśród nich: rabaty obsadzone ziołami wpływające na zmysł węchu, smaku, dotyku i wzroku, zróżnicowana w fakturze i kolorystyce nawierzchnia ciągów komunikacyjnych, elementy małej architektury z drewna czy kompozycje zapachowe i kolorystyczne szaty roślinnej - dostarczające odmiennych doznań w zależności od pory roku. Nie zabrakło tu też tablic edukacyjnych i ścieżki pozwalającej osobiście doświadczać różnych faktur i kształtów.

- Planując ogród z elementami sensorycznymi postawiliśmy na rodzime, wieloroczne gatunki, które stanowią harmonijne uzupełnienie na istniejącej już działce zieleni – mówi Ewa Zienkiewicz, architekt krajobrazu odpowiedzialna za założenie projektowe. – Posadziliśmy tu m.in. bluszcz pospolity, winobluszcz pięciolistkowy, różnorodne rośliny kwitnące i zioła: lawendę, oregano, melisę, rumianek, kocimiętkę, szałwię i jeżówkę.

To miejsce ma oddziaływać na wszystkie zmysły

Wejście do parku nad stawem Młyńskim znajduje się od strony ul. Pomorskiej.

TV

Mikołaj przypłynął do Gdańska i rozświetlił choinkę na Długim Targu