- Groty szeptów zawdzięczają swoją nazwę specyficznym właściwościom akustycznym. Składają się one z ustawionych na wprost siebie dwóch półkul. Ze względu na usytuowanie oraz konstrukcję odzwierciedlającą kształt muszli, wzmacniają dźwięk oraz umożliwiają porozumiewanie się szeptem osobom, które są odwrócone do siebie plecami i przebywają w przeciwległych muszlach - tłumaczy Ewa Parafjanowicz-Potuczko z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska. - Dawniej wyposażone były w drewniane ławeczki zachęcające do odpoczynku w chłodzie cienia i odosobnieniu.
W ramach inwestycji wymieniono nawierzchnię ścieżki prowadzącej do grot - zdjęto znajdujący się tu asfalt i położono bruk klinkierowy. Zmieniły się również wejścia do obu zabytków. Zostały one obniżone do stanu pierwotnego o około 15 cm. Poza tym fundamenty kamienne, które były zasypane ziemią i znajdowały się pod powierzchnią gruntu, zostały odsłonięte, co umożliwiło odbudowę rozebranych, brakujących fragmentów murów oporowych i renowację murów ceramicznych grot.
Całość odtworzono na podstawie inwentaryzacji oraz fotografii wykonanych przed renowacją obiektów. Do ich odtworzenia zostały wykorzystane zabytkowe kamienie, układane na sucho, metodami historycznymi, a więc bez zapraw wiążących.
Remont, który rozpoczął się w kwietniu br., przeprowadziła firma Prasbet z Grudziądza. Prace pochłonęły 280 tys. złotych.
Przeczytaj także:
Od czerwca szepczemy po nowemu. Groty w parku Oliwskim przechodzą remont