• Start
  • Wiadomości
  • Gdańsk inwestuje w szkolnictwo zawodowe - rozbudowa szkoły na ul. Czyżewskiego

Gdańsk inwestuje w szkolnictwo zawodowe - rozbudowa szkoły na ul. Czyżewskiego

Pracownie komputerowe, sala animacji, symulacja pokoju hotelowego oraz recepcji - tak wyposażony będzie nowy budynek warsztatowy powstający przy Zespole Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo - Usługowych. Będą się w nim uczyć zawodu przyszli specjaliści - fachowcy w branży turystycznej oraz technicy architektury krajobrazu.
07.10.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widać budowę nowego budynku szkolnego. Gotowe są już ceglane ściany pierwszego poziomu obiektu. Na zdjęciu widać też leżące wokół budynku materiały budowlane, w tym palety cegieł, a także znajdujące się w sąsiedztwie jasne, kilkupiętrowe budynki.
Trwa budowa nowego budynku warsztatowego przy Zespole Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo - Usługowych
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

 

 

Dalszy ciąg artykułu pod Kalendarzem Wydarzeń

Budynek warsztatowy przy Zespole Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo - Usługowych (ul. J. Czyżewskiego 31 w Oliwie) powstaje na potrzeby kształcenia w zawodach: technik obsługi turystycznej w branży "turystyka, sport i rekreacja" oraz technik architektury krajobrazu w branży "środowisko".

Zapotrzebowanie na specjalistów w tych zawodach jest coraz większe. Gdańsk, podobnie jak całe Pomorze, z roku na rok odwiedza coraz więcej turystów (wyjątkiem jest tegoroczny sezon, co związane jest z trwającą epidemią). Coraz bardziej potrzebne są też osoby, które potrafią zaprojektować dobrą, przyjazną, zieloną przestrzeń.

- W nowym budynku znajdą się dwie pracownie komputerowe, a także sala animacji i symulacja pokoju hotelowego oraz recepcji. Zależy nam, by uczniowie szkolący się w kierunkach z branży turystycznej mogli na miejscu zdobywać jak najwięcej praktycznej wiedzy. Z pracowni komputerowych na pewno korzystać będą uczniowie uczący się w kierunku architektury krajobrazu. By móc zrealizować jakikolwiek "zielony projekt", trzeba wcześniej wykonać dokumentację projektowo-techniczną. I tego właśnie będą się uczyć w tych pracowniach. Z wykonania takich dokumentacji przeprowadzamy też egzaminy - tłumaczy Jadwiga Chys, dyrektor Zespołu Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo - Usługowych w Gdańsku.

Zainteresowanie wśród młodych ludzi nauką w tej szkole nie maleje od lat. Jednym z najpopularniejszych kierunków, choćby w tym roku szkolnym, był "technik reklamy".

- Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc nie możemy też przyjąć wszystkich chętnych. Sytuacja na pewno poprawi się po zakończeniu budowy nowego obiektu - zaznacza dyrektor Chys.

 

 

Budowa nowego szkolnego obiektu rozpoczęła się na przełomie maja i czerwca. Zbudowano już pierwszą kondygnację, a obecnie prowadzone są prace murarskie na poddaszu.

Budynek zaprojektowany został jako dwukondygnacyjny (parter i poddasze użytkowe), niepodpiwniczony, z dachem dwuspadowym pokrytym dachówką ceramiczną. Niektóre ściany imitować będą mur pruski, pozostałe pokryte zostaną okładziną ceramiczną nawiązują do istniejącej zabudowy. W obiekcie znajdować się będzie jedno wejście. Budynek wyposażony zostanie w windę, z myślą o osobach niepełnosprawnych. Dojazd i wejście do budynku zostaną połączone z istniejącym układem komunikacyjnym na terenie szkoły. Zaprojektowano 12 miejsc parkingowych. Dojazd do budynku będzie możliwy poprzez istniejącą wewnętrzną drogę, która jest połączona ze zjazdem z drogi publicznej - ul. Czyżewskiego.

Inwestycję realizuje konsorcjum firm: Mirosław Guzera ZRBIUT oraz Michał Guzera Wypożyczalnia Sprzętu Budowlanego " AGNES". Koszt prac to 4,15 mln złotych. Te zakończą się w lutym 2021 r.

Projekt jest realizowany w ramach zadania: Gdańsk Miastem Zawodowców - rozwój infrastruktury szkół zawodowych: budowa, rozbudowa, przebudowa oraz wyposażenie obiektów szkół zawodowych, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Projekt "Gdańsk Miastem Zawodowców" realizowany jest od października 2016 r. Zakończy się w październiku 2022 r. Jego głównym założeniem jest "odczarowanie" edukacji zawodowej i zachęcenie młodych ludzi do wybierania szkół, które przygotowują do konkretnych zawodów, potrzebnych na rynku pracy. Programem tym objęto dziewięć gdańskich szkół zawodowych: Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich, Zespół Szkół Łączności, Państwowe Szkoły Budownictwa, Zespół Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo-Usługowych, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2, Zespół Szkół Samochodowych, Zespół Szkół Energetycznych oraz Zespół Szkół Morskich oraz Szkół Okrętowych i Technicznych „Conradinum”.

TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Letniewski Klub Seniora już działa i ma 40 pierwszych członków!