Pierwszą osobą, która zdecydowała się udostępnić swój skarb i jego historię, jest pan Roman Krzyżanowski, mieszkający w Oliwie od lipca 1945 roku. Na stronie internetowej projektu można już zobaczyć pięć zdjęć z jego pokaźnej kolekcji oraz krótkie historie z nimi związane.
„Ważne jest to, żeby fotografie były, pokazywały, jak żyły poprzednie pokolenia. Przecież sroce spod ogona nie wypadliśmy… (...). Chciałbym, żeby mój album ze zdjęciami przetrwał jak najdłużej. Mam nadzieję, że moje dzieci, wnuki i prawnuki zadbają o to i będą dalej zbierać uwiecznioną historię naszej rodziny” (fragment opowieści pana Romana Krzyżanowskiego).
Zasady udziału w projekcie „Skarby Oliwian” są proste: mieszkaniec przychodzi do siedziby Fundacji Wspólnota Gdańska ze swoimi skarbami, są one fotografowane, historia zostaje spisana po uprzednim nagraniu na dyktafon, cenny przedmiot wraca do właściciela, a opowieści i zdjęcia pamiątek są udostępniane - na razie na stronach internetowych Viva Oliva (tutaj dostępne są wszelkie informacje o projekcie) i Stara Oliwa, a jeśli uda się zebrać przynajmniej 20 skarbów - w albumie książkowym i na wystawie.
Zainteresowanie „Skarbami” jest duże. Codziennie ktoś odwiedza biuro Wspólnoty Gdańskiej, dopytując o szczegóły.
- Zachęcam do szybkich decyzji, bo na opowieści czekamy tylko do końca lutego, maksymalnie do początku marca - mówi koordynatorka projektu Ewa Labenz. - Czas nas goni, bo chcielibyśmy wydać album do 23 kwietnia, kiedy obchodzony jest Światowy Dzień Książki.
Koordynatorka podkreśla, że dla fundacji w tym projekcie istotne jest wszystko, co jest cenne dla mieszkańców Oliwy.
- Skarby wcale nie muszą wywodzić się Oliwy ani nawet z Gdańska - zachęca Ewa Labenz. - Jeśli ktoś zaraz po wojnie przyjechał tutaj z Litwy z piękną filiżanką, która ma dla niego wartość sentymentalną, jego pamiątka również znajdzie swoje miejsce w kolekcji. Nie ograniczamy ani liczby lat spędzonych w Oliwie, ani wieku właścicieli pamiątek. Jeśli ktoś mieszka tu od roku albo ma dopiero 12 lat, jego wspomnienia są dla nas równie cenne, jak te sprzed lat 60.
Ewa Labenz zaprasza chętnych do podzielenia się swoimi skrbami i wspomnieniami od poniedziałku do piątku w godz. 10-16 do biura Fundacji Wspólnota Gdańska w Galerii Warzywniak przy ul. Opata Jacka Rybińskiego 25, tel. 519 166 301, e-mail: e.labenz@wspolnotagdanska.pl