Szopka z piasku już zachwyca w Oliwie. Można ją oglądać do 6 stycznia
Świąteczne życzenia, połączone z odsłonięciem i iluminacją szopki z piasku, zaplanowano w piątek, 18 grudnia, o godz. 17.00 przed Oliwskim Ratuszem Kultury przy ul. Opata J. Rybińskiego 25.
Tegoroczna Wigilia Oliwska będzie miała kameralny charakter. Organizator, Fundacja Wspólnota Gdańska, zachęca do wieczornego spaceru tego dnia główną ulicą Oliwy z "przystankiem" w okolicach wspomnianego Ratusza, z zachowaniem bezpiecznego dystansu. W tym czasie pojawią się tam również, w dwojakiej postaci – realnej i wirtualnej - przedstawiciele kościołów i związków wyznaniowych w Gdańsku, by w międzywyznaniowym duchu złożyć gdańszczanom świąteczne życzenia.
- Nie szkodzi, że nie podzielimy się chlebem ani opłatkiem. Tym silniej wybrzmi dobre, życzliwe słowo. Bardzo nam tego potrzeba - zaznacza Jolanta Leśniewska, dyrektor Fundacji Wspólnota Gdańska. – Zamiast ciepłego uścisku, spacerowiczom, którzy trafią w okolice szopki, podarujemy rozgrzewającą niespodziankę.
Tegoroczną rzeźbę przedstawiającą biblijną scenę Bożego Narodzenia zaprojektowała gdańska artystka Ewa Topolan, która wraz z Natalią Frankowską-Chylewską i Bartoszem Chylewskim będzie tworzyć dzieło. Do wykonania rzeźby wykorzystane zostanie około 70 ton piasku. Prace potrwają 10 dni.
Piaskowa szopka będzie prezentowana do 6 stycznia 2021.
Debata o tradycji świąt
Tydzień wcześniej, w piątek 11 grudnia o godz. 18.00, odbędzie się debata online pt. „Różne tradycje - wspólne emocje” o podobieństwach i różnicach w obchodzeniu grudniowych świąt w tradycji rzymsko-katolickiej, prawosławnej, judaistycznej i muzułmańskiej. Dr Barbara Forysiewicz
z Instytutu Badań nad Kulturą na Uniwersytecie Gdańskim będzie rozmawiać z gośćmi m.in. o korzeniach religii i tradycji, kulinariach i zwyczajach, obrzędowości, modlitwie i symbolice. Swój udział zapowiedzieli: Ks. Marcin Hintz, Biskup Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Ks. Krzysztof Niedałtowski, Duszpasterz Środowisk Twórczych w Gdańsku, Karol Kołodziej z Synagogi BEIT Trójmiasto Związku Postępowych Gmin Żydowskich w RP oraz Olgierd Chazbijewicz, przewodniczący Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Gdańsku.
Debata będzie dostępna w wydarzeniu na profilu FB/WspólnotaGdańska i na portalu www.gdansk.pl.
Przedświąteczny konkurs
Kolejny międzykulturowy akcent tegorocznej Wigilii Oliwskiej to konkurs na najciekawsze przepisy świąteczne pochodzące z innych niż polski, kręgów kulturowych. Zabawa, skierowana do wszystkich gdańszczan, zwłaszcza tych, których korzenie sięgają daleko w świat, od Ameryki po Grenlandię, wciąż trwa. Przepisy można nadsyłać pod adres pracownia@wspolnotagdanska.pl do 13 grudnia br. Najciekawsze zostaną opublikowane w wirtualnej książce, dostępnej w internecie po Wigilii Oliwskiej.
Organizatorem Wigilii Oliwskiej jest Fundacja Wspólnota Gdańska, współorganizatorem Rada Dzielnicy Oliwa, sponsorem firma Aste sp. z o.o. Projekt współfinansowano ze środków Miasta Gdańska.