17-kondygnacyjny wysokościowiec, stojący przy al. Grunwaldzkiej 92/98, zaprojektowali architekci Romuald Kokoszko i Stanisław Michel. Wieżowiec powstał jako jeden z elementów powojennej koncepcji Grunwaldzkiej Dzielnicy Mieszkaniowej. Monumentalny, utrzymany w stylistyce socrealistycznej, był pierwotnie przeznaczony na cele administracyjne.
Gdańszczanie szybko zaczęli mu nadawać różne przydomki - Olimp, bo aż do 2011 roku był najwyższy w dzielnicy, Kawalerowiec - bo większość mieszkań stanowiły kawalerki, Dolarowiec - bo mieszkanie w nim można było kupić tylko za deficytowe w PRL dolary, a nawet Burdelowiec - bo ta waluta kojarzyła się z półświatkiem.
Grunwaldzka Dzielnica Mieszkaniowa nigdy nie powstała w formie zgodnej z projektem i Olimp pozostał aż do roku 2011 - jedyną dominantą w dzielnicy.
W latach 70. i 80. był symbolem luksusu. Szczególną jego rolę podkreślał umieszczony na parterze Pewex - czyli sklep z zachodnimi dobrami dostępnymi jedynie za walutę amerykańską, na piętrze znajdował się oddział banku PKO, na drugim - taras rekreacyjny, a na ostatnim piętrze ulokowano kawiarnię i restaurację Olimp, która przyciągała klientów nie tylko wuzetką i innymi smakołykami, ale też hipnotyzującym widokiem na cały Gdańsk.
Poniżej galeria zdjęć Dolarowca zrobionych na przestrzeni 50 lat i współczesnych:
Dziś czasy świetności Olimp ma już za sobą. Ostatni raz odmalowano tu klatkę w 1996 roku, na ścianach kwitną napisy - od wulgaryzmów po miłosne wyznania. Mieszkańcy narzekają na hałas, byli mieszkańcy wspominają otwarte zsypy i biegające po piętrach karaluchy. Inwestycja budząca kiedyś taką ciekawość i zazdrość, po latach budzi raczej nostalgię. Nie zmienia to jednak faktu, że Dolarowiec pozostał jednym z najbardziej charakterystycznych budynków we Wrzeszczu.
Zafascynowani dzielnicą założyciele Fundacji Palma i Instytutu Langfuhr - Natalia Koralewska i Jakub Knera - postanowili więc przywrócić mu należne miejsce w naszej pamięci i przypomnieć dzieje projektu i związane z nim osoby.
“Uważamy że świadczy on o tożsamości Wrzeszcza tak, jak przedwojenne kamienice naszej dzielnicy” - zapewniają w gazetce, którą wydali okazji półwiecza Olimpu. Możemy się z niej dowiedzieć na przykład - dlaczego od 2013 roku budynek utrzymany jest w kolorach bieli i błękitu i poznać historię napisu “Kocham moja Pa” na elewacji. Okolicznościowy numer zawiera też tekst dotyczący historii projektu autorstwa Jarosława Wasilewskiego; analizę architektoniczną obiektu Szymona Kowalskiego, doktoranta na wydziale architektury; reportaż Dawida Chrąchola o budynku pt. Brzydkie kaczątko; wspomnienia mieszkańców. Ilustrowany jest archiwalnymi zdjęciami Zbigniewa Kosycarza i Macieja Kosycarza z KFP.
Gazetę można dostać bezpłatnie w następujących punktach w Gdańsku:
- Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku,
- Biblioteka Manhattan,
- Biblioteka Pod Kotem i Myszą,
- Kurhaus,
- Kolonia Artystów,
- Klub ŻAK,
- Składak,
- Sztuka Wyboru,
- AleBrowar Wajdeloty,
- The Barbers – Wrzeszcz,
- Fukafe,
- House of seitan,
- Nieczapla Coffee Roasters Wrzeszcz,
- Avocado SPOT,
- Pizza Bistro Kuźnia,
- Kwaśniak Wrzeszcz,
- Słony Karmel Wrzeszcz,
- Meat Shack BBQ,
- Marmolada Chleb i Kawa,
- Drukarnia,
- Klatka B,
- Instytut Kultury Miejskiej,
- Cafe Oficyna,
- Wydawnictwo Marpress Kawiarnia Filmowa „W Starym Kadrze”
Urodziny obiektu stały się też znakomitą okazją do zorganizowania warsztatów dla dzieci i wykładu o jego architekturze.
Na sobotnim wykładzie, 28 grudnia 2019 roku w Bibliotece Manhattan, Szymona Kowalskiego, doktoranta wydziału architektury PG sala była pełna. Wśród gości obecny był nawet projektant budynku - Stanisław Michel. Szymon Kowalski opowiadał o dziejach i specyfice architektury Dolarowca. Zaprezentowano też niepublikowane materiały będące w posiadaniu projektanta Stanisława Michela.
Zapis wykładu znajduje się tutaj.
Zaśpiewajmy 100 lat w sylwestra!
- Chcielibyśmy zaprosić mieszkańców Dolarowca i Wrzeszcza do współtworzenia obchodów jego półwiecza - zachęcają Jakub Knera i Natalia Koralewska. - Zaśpiewajmy w Sylwestra, 31 grudnia sto lat z okazji pięćdziesiątych urodzin! Chcemy tego dnia wspólnie z mieszkańcami odpalić symboliczną liczbę półwiecza w oknach wieżowca dokładnie o północy z 31 grudnia 2019 na 1 stycznia 2020, witając nim nowy rok i kolejne 50 lat budynku.
Spotkanie pod Dolarowcem rozpocznie się o godz. 23.45.