• Start
  • Wiadomości
  • Okręgowa Rada Lekarska w Gdańsku apeluje do władz o działania ws. epidemii COVID-19

Okręgowa Rada Lekarska w Gdańsku apeluje do władz o działania ws. epidemii Covid-19

Boimy się, że już wkrótce nie będziemy w stanie pomagać wszystkim chorym, staniemy wobec dramatycznych wyborów. Nie chcemy bezsilnie patrzeć na umierających pacjentów! - napisali do władz województwa pomorskiego przedstawiciele gdańskich lekarzy domagając się konkretnych działań.
14.10.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
korona_24032020_0007_799x533
Nz. Szpital im. M. Kopernika przy Długich Ogrodach w Gdańsku. Oddział Chorób Wewnętrznych i Diabetologii od 12 października 2020 roku przyjmuje wyłącznie chorych z potwierdzonym zachorowaniem na Covid-19 
                                                                                                                                                                                          Fot. Artur Makowski

Swoje stanowisko Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Gdańsku podjęło w związku z szybko rosnąca liczbą osób zarażonych Covid-19.

Środowisko lekarzy i lekarzy dentystów jest głęboko zaniepokojone narastaniem epidemii, obserwując to co się codziennie dzieje w przychodniach, szpitalach, szpitalnych oddziałach ratunkowych. Domagamy się od władz Województwa Pomorskiego natychmiastowych i zdecydowanych działań, które pozwolą opanować dramatycznie narastającą falę epidemii COVID-19"

- czytamy w podjętym w czwartek, 8 października 2020 roku stanowisku Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Gdańsku.   

- Epidemia trwa już bardzo długo - mówi Dariusz Kutella, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Gdańsku. - Stan służby zdrowia sprzed epidemii już był na skraju wydolności, a epidemia koronawirusa obnażyła wszystkie te niedostatki. Lekarze bojąc się o pacjentów, o brak możliwości skutecznej pomocy wystosowali apel do władz województwa, z nadzieją na podjęcie działań które pozwolą skutecznie zajmować się pacjentami w czasie epidemii. 

Lekarze wskazują m.in. na brak jasnego planu działań w pogłębiającym się kryzysie epidemicznym, brak dostępności łóżek szpitalnych dla chorych na Covid-19, brak dostępności do stanowisk respiratorowych. OIL w Gdańsku domaga się też zapewnienia niezbędnej ilości środków ochronnych dla personelu medycznego.

- To co widzimy w oficjalnych statystykach, czyli rosnącą liczbę zachorowań każdego dnia, przekłada się też sytuację w przychodniach, szpitalnych oddziałach ratunkowych, gdzie zaczyna brakować wszystkiego: lekarzy i pielęgniarek którzy są chorzy lub na kwarantannie, sprzętu, łóżek, dostępności do testów dla pacjentów, - tłumaczy Roman Budziński wiceprezes Okręgowej Rady Lekarskiej w  Gdańsku. - Mamy coraz więcej pacjentów, wiemy jak ich leczyć, ale nie możemy tego zrobić z powodu braku miejsca w szpitalu, możliwości wykonania badania, nie mamy środków ochrony. Jeżeli obecny trend się utrzyma, bardzo się obawiamy że pacjenci z Covid-19 i innymi schorzeniami mogą nie mieć szansy na uzyskanie pomocy, byłaby to dla nas sytuacja nie do przyjęcia. Bez opracowania strategii działań administracyjnych, pomocy ze strony władz nie będzie można skutecznie opanować narastającej fali epidemii.    


Poniżej pełna treść stanowiska Prezydium OIL w Gdańsku:

 

                                                                                                   STANOWISKO

                                                                              Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Gdańsku

                                                                                          z dnia 8 października 2020r.

                                                                           w sprawie sytuacji epidemicznej w województwie pomorskim

 

 

Środowisko lekarzy i lekarzy dentystów jest głęboko zaniepokojone narastaniem epidemii, obserwując to co się codziennie dzieje w przychodniach, szpitalach, szpitalnych oddziałach ratunkowych. Domagamy się od władz Województwa Pomorskiego natychmiastowych i zdecydowanych działań, które pozwolą opanować dramatycznie narastającą falę epidemii COVID-19. Koniecznie trzeba zapobiec chaosowi organizacyjnemu, który przyniesie tragiczne skutki.

 

Widoczne są braki w zakresie:

  1. Jasnego planu działań w pogłębiającym się kryzysie epidemicznym.
  2. Dostosowania procedur organizacyjnych i informacyjnych.
  3. Dostępności łóżek szpitalnych dla chorych na COVID19.
  4. Dostępności do stanowisk respiratorowych.
  5. Zapewnienia niezbędnej ilości środków ochronnych dla personelu medycznego.

 

Boimy się, że już wkrótce nie będziemy w stanie pomagać wszystkim chorym, staniemy wobec dramatycznych wyborów. Nie chcemy bezsilnie patrzeć na umierających pacjentów!

Koniecznie potrzebny jest jasny plan i koordynacja działań na najbliższe miesiące z uwzględnieniem wariantów rozwoju epidemii. Niezbędny jest plan finansowania oraz wykorzystania zasobów: ludzi, sprzętu, leków, obiektów, transportu oraz czas na ich dostosowanie. Konieczne jest też jednoznaczne i spójne informowanie społeczeństwa o zasadach prewencji, postępowania i uzyskiwania pomocy. Codziennie ciężko pracujemy, aby w pogarszającej się sytuacji najlepiej jak umiemy pomagać chorym, jednak bez dobrego planu i pomocy ze strony władz nie damy rady.

TV

Budowa basenu we Wrzeszczu jeszcze w tym roku