• Start
  • Wiadomości
  • Hevelianum. Ogólnopolski konkurs „W stronę gwiazd” dla uczniów szkół podstawowych

Hevelianum. Ogólnopolski konkurs „W stronę gwiazd” dla uczniów szkół podstawowych

Idea konkursu narodziła się przy okazji Światowego Tygodnia Przestrzeni Kosmicznej w 2019 roku. Do udziału w czwartej edycji konkursu Hevelianum zaprasza do 30 listopada. Ogłoszenie wyników zaplanowano na 27 stycznia 2023 roku, czyli w przeddzień urodzin Jana Heweliusza, patrona Hevelianum.
09.10.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Rysunek przedstawiający raietę kosmiczną, gwiazdę, planety
Do udziału w czwartej edycji konkursu Hevelianum zaprasza od 4 października do 30 listopada 2022 roku
fot. Autorka Zuzanna Sochacka/ Mat. prasowe Hevelianum

II edycja nagrody Prezydenta Pawła Adamowicza. Zgłoszenia kandydatów do końca października

Żyjemy w czasach wielkich misji kosmicznych. Światowe agencje kosmiczne intensywnie pracują, by człowiek wrócił na Księżyc i mógł ruszyć w kierunku czerwonej planety - Marsa. Równolegle wysyłane są w kosmos liczne sondy oraz łaziki, których celem jest odkrycie tajemnic kryjących się w naszym Układzie Słonecznym. Także w Polsce dynamicznie rozwija się sektor kosmiczny. Jest to idealny moment, by przez zainteresowanie wielkimi wydarzeniami w przestrzeni kosmicznej, zwrócić uwagę dzieci i młodzieży na to, co dzieje się w kosmosie, w tym na możliwość pracy, tak przy wielkich, jak i mniejszych misjach kosmicznych.

Konkurs „W stronę gwiazd”. Dostępny i z atrakcyjnymi nagrodami

- Zależy nam, aby konkurs był możliwie szeroko dostępny, dlatego co roku pracujemy nad zwiększeniem tej dostępności - mówi Bogna Pazderska, astronomka Hevelianum. - Dla osób z dysfunkcją wzroku zapewniliśmy dostępność cyfrową strony konkursowej, możliwość stworzenia „plakatu wypukłego” w młodszej kategorii konkursu, gdzie uczestnicy będą realizować prace plastyczne. Jest też przewidziana możliwość wymiany głównych nagród w konkursie, np. lornetki astronomicznej na vouchery. Wśród nagród są również książki „Niewidzialny Wszechświat”, autorstwa Roberta Szaja i Macieja Mikołajewskiego ufundowane przez Fundację Nicolaus Copernicus, które są przeznaczone dla osób niewidzących i niedowidzących.

Tajemnicza historia 24 kapeluszy z terenu Stoczni Gdańskiej. Eksponaty trafiły do konserwatorów

Podczas tegorocznej edycji Hevelianum umożliwiło udział w konkursie uczniom pochodzącym z Ukrainy, którzy uczą się w polskich szkołach. Wszystkie niezbędne informacje przeznaczone dla ucznia i rodzica, są dostępne również w języku ukraińskim. Prace konkursowe można składać w trzech językach: w języku polskim, angielskim i ukraińskim.

Rysunek przedstawiający kulę ziemską widzianą z przestrzeni kosmicznej
Podczas tegorocznej edycji Hevelianum umożliwiło udział w konkursie uczniom pochodzącym z Ukrainy, którzy uczą się w polskich szkołach. Wszystkie niezbędne informacje przeznaczone dla ucznia i rodzica, są dostępne również w języku ukraińskim
Autorka Kinga Kwiatkowska/Mat. prasowe Hevelianum

Jak oczarować jury konkursowe?

Hevelianum zachęca do rozpoczęcia swojej przygody z astronomią od obserwacji nocnego nieba już od najmłodszych lat. Dla uczniów zerówek i klas 1-4 szkół podstawowych Hevelianum przygotowało nagrodę główną w postaci profesjonalnej lornetki astronomicznej. Starsi uczestnicy konkursu, czyli uczniowie klas 5-8 szkół podstawowych mogą wygrać udział w tygodniowym obozie kosmicznym w Rzepienniku Strzyżewskim, nagrodę główna ufundowało Analog Astronaut Training Center. Podczas tego niecodziennego obozu uczestnicy zmagają się z zadaniami podobnymi do tych, jakie realizują prawdziwi astronauci. Tworzą zespół, rozwiązują wspólnie szereg zagadek kosmicznych, a wszelkie działania raportują do Centrum Kontroli Misji zlokalizowanym w Indiach, oczywiście w języku angielskim. Wybrane prace zostaną także opublikowane na łamach dwumiesięcznika „Urania - Postępy Astronomii". W najnowszym numerze można znaleźć prace laureatów poprzedniej edycji konkursu.

Jak zdrowo korzystać z urządzeń cyfrowych. Weź udział w bezpłatnym wykładzie online

Aby oczarować jury konkursowe, trzeba wykazać się wyobraźnią, wiedzą, umiejętnościami plastycznymi i tzw. lekkim piórem. Liczy się przede wszystkim dobry pomysł i kreatywne podejście do jego realizacji poparte twardymi faktami. Jury czeka na zgłoszenia do 30 listopada 2022 roku.

Wszystkie szczegóły konkursu wraz z formularzami zgłoszeniowymi znajdują się na stronie Hevelianum w zakładce: Konkurs dla szkół W stronę gwiazd.

TV

Mniej bruku - więcej drzew!