Nagroda im. Prezydenta Pawła Adamowicza po raz trzeci. Można zgłaszać kandydatów

Europejski Komitet Regionów wspólnie z Międzynarodową Siecią Miast Schronienia ICORN i Miastem Gdańsk ustanowił w 2021 roku Nagrodę im. Prezydenta Pawła Adamowicza. Prezydent Gdańska zginął 13 stycznia 2019 r. z rąk zamachowca. Nagroda jest upamiętnieniem jego osoby, a także wartości, które wyznawał. Właśnie ruszyła jej 3. edycja. Termin zgłaszania kandydatur został przedłużony do 4 grudnia 2023 r.
20.06.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
sala plenarna, miejsce za pulpitem ze zdjęciem uśmiechniętego mężczyzny w średnim wieku, obok tabliczka z napisem Adamowicz  i kwiaty
Miejsce Pawła Adamowicza w siedzibie Europejskiego Komitetu Regionów przyozdobione po jego śmierci
fot. Fred Guerdin/European Union

Czym jest nagroda im. Pawła Adamowicza?

Nagroda im. Prezydenta Pawła Adamowicza przyznawana jest za odwagę i doskonałość w krzewieniu wolności, solidarności i równości. Ma ona w założeniu być uhonorowaniem osób bądź organizacji, które cechuje poczucie odpowiedzialności za przyszłe pokolenia i które budują mosty oraz burzą mury między ludźmi. Nagroda została ustanowiona z myślą o wszystkich, którzy torują drogę do zmian społecznych na rzecz najsłabszych, promują pokój, równe szanse, integrację społeczną oraz prawa podstawowe. To wyróżnienie dla tych, co walczą o prawa człowieka i obywatela, stając w obronie swobód zarówno na szczeblu lokalnym, jak i krajowym oraz międzynarodowym.

Wszystkie te cechy wyróżniały patrona nagrody, Pawła Adamowicza, tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska. Sekretariat nagrody znajduje się w Gdańsku.

Kto może zgłosić kandydatury?

To już 3. edycja Nagrody im. Prezydenta Pawła Adamowicza. Jej ogłoszenie miało miejsce 20 czerwca podczas obrad CIVEX, czyli Komisji Obywatelstwa, Sprawowania Rządów, Spraw Instytucjonalnych i Zewnętrznych Komitetu Regionów.

Pobierz broszurę  (1.16 MB, pdf)

Nominacje mogą być składane do 4 grudnia 2023 r. przez:

• grupę składającą się łącznie z 10 (dziesięciu) członków KR-u (Komitetu Regionów), zastępców lub posłów do Parlamentu Europejskiego (stosownie do zasad uzgodnionych z Parlamentem Europejskim) 
• miasto należące do ICORN (Międzynarodowa Sieć Miast Schronienia) lub jego organ przedstawicielski (decyzja podpisana przez przewodniczącego zgromadzenia lub burmistrza) 
• organizację międzynarodową (zgłoszenie podpisane przez osobę na kierowniczym stanowisku) 
• radę miejską lub regionalną (decyzja podpisana przez przewodniczącego zgromadzenia lub burmistrza)

 

Wszystkie szczegóły dotyczące zgłaszania kandydatur na stronie Komitetu Regionów.

mężczyzna w średnim wieku na tle zdjęcia Pawła Adamowicza
Nowa edycja nagrody została zainaugurowana na posiedzeniu komisji CIVEX w dniu 20 czerwca 2023 r. przez nowego przewodniczącego CIVEX, Patricka Mollinoza
fot. Daugelaite Giedre/European Union/

Laureaci pierwszych dwóch edycji Nagrody im. Pawła Adamowicza

W pierwszej edycji uhonorowana została burmistrz Kolonii Henriette Reker. Wyróżniono ją za odwagę i determinację, którą pokazywała przez ostatnie 20 lat promując różnorodność, integrację i solidarność jako integralną część tożsamości Kolonii. W 2015 roku burmistrz Reker przeżyła atak nożownika, który spowodowało jej jeszcze większe zaangażowanie w pomoc migrantom i ich integrację.

W tym roku w lutym nagroda trafiła do Michałowa, gminy na Podlasiu, której mieszkańcy i samorząd zaangażowali się w ratowanie uchodźców na polsko-białoruskiej granicy. Specjalne wyróżnienie jury przyznało dla Oleksandra Babycha, burmistrza ukraińskiego miasta Hola Prystan. To symboliczny hołd dla wszystkich ukraińskich samorządowców, którzy po agresji Rosji na Ukrainę są więzieni i torturowani przez najeźdźców.

Zobacz ceremonię ogłoszenia laureatów w styczniu 2023:

TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska