Ul. Ogarna i Skwer Za Murami od czwartku, 21 czerwca prezentują się w nowej odsłonie. Przy Ogarnej zamontowano cztery funkcjonalne platformy z miejscami do siedzenia i donicami z roślinnością. Przy skwerze z kolei powstał pierwszy w Gdańsku Miejski Zielnik. Na żwirowej nawierzchni ustawiono 19 donic i zasadzono w nich rośliny zielne wg. odrębnych zestawów:
- KULINARNY, tu m.in.: bazylia niebieska, lubczyk, mięta, ziele oliwne, oregano, rozmaryn, tymianek, majeranek, koper.
- LECZNICZY, rosną tu m.in.: bazylia, szałwia, kalaminta, mięta w odmianach, Hyzop, czystek i rodzynek brazylijski,
- DO AROMATERAPII: oregano w odmianach, szałwia w odmianach, pelargonia w odmianach, melisa, lawenda w odmianach, tymianek.
Poza zestawami zasadzono także poziomkę i truskawkę. Łącznie w każdej donicy posadzono ok. 20 roślin. O pielęgnację nowego zielnego założenia poproszono lokalną społeczność.
Dodatkowo odświeżenie przeszły meble miejskie stojące od kilku lat przy tym skwerze.
Projekt ożywienia i rekonstrukcji obu przestrzeni został zrealizowany w przekrojowej współpracy Fundacji Gdańskiej, Gminy Miasta Gdańsk, INTEL Technology Poland, Inicjatywy Miasto, Pracowni Podgórczyk /Pobereżny, Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku oraz Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.
- Działania skoncentrowały się na poprawieniu tego, co znajdowało się na skwerze i wymagało odświeżenia po poprzedniej akcji. Drugim elementem była realizacji pomysłu Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni na „Miejski Zielnik” - tłumaczy Milena Mieczkowska z Fundacji Gdańskiej. - Nowością, która powstała z naszej inicjatywy są cztery funkcjonalne platformy-parklety z nasadzeniami przy ul. Ogarnej.
Akcja odbyła się w niecodziennej formule wolontariatu pracowniczego. INTEL Technology Poland zaprosił do projektu swoich pracowników. To oni, w duchu społecznej odpowiedzialności biznesu, odświeżyli i zaaranżowali przestrzeń skweru i zasadzili rośliny w parkletach na ul. Ogarnej.
Warto zaznaczyć, że Intel angażuje się aktywnie w wolontariat nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie. Oddział w Gdańsku od lat wspiera gdańskie hospicja i organizacje zajmujące się opieką nad zwierzętami.
- Wolontariat to wyjątkowy sposób, w jaki możemy przysłużyć się lokalnej społeczności, a jednocześnie budować i wzmacniać integrację naszego zespołu - mówią pracownicy, którzy wzięli udział w akcji w przestrzeni miejskiej. - Tym razem okazja jest wyjątkowa i z okazji 50-lecia istnienia firmy, postanowiliśmy w odmienny niż zazwyczaj sposób zaangażować się w wolontariat na rzecz mieszkańców Gdańska.
Przypomnijmy: jest to kolejna akcja zrealizowana w tej formule. Dwa lata temu w tej części miasta w ramach wolontariatu pracowniczego i zaangażowaniu wielu podmiotów udało się ustawić huśtawki dla dzieci oraz meble miejskie. Organizatorzy akcji zapowiadają kolejne działania w tym miejscu - również w ramach wolontariatu pracowniczego.
- Wolontariat pracowniczy staje się coraz bardziej popularny wśród polskich przedsiębiorstw, także w naszym mieście - mówi Agnieszka Buczyńska, prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku. - Firmy angażują się w różnorodne akcje: od ekologicznych, poprzez pomocowe i kulturalne, aż po sportowe. Jako centrum wolontariatu zajmujemy się współpracą z biznesem, tak aby realizowane akcje, skrojone były pod konkretne potrzeby i miały realne znaczenie dla otoczenia.