Wchodzący na teren uczelni przez główna bramę od ul. Narutowicza wstępują na rozległy plac z logotypem uczelni wkomponowanym w nową nawierzchnię. Nie ma już brukowanego wjazdu i klombu przeciętego chodnikiem, nie ma miejsc parkingowych naprzeciwko gmachu głównego. Resztki bruku pozostawiono tylko przy bocznych wejściach do tego budynku.
Placowi przywrócono historyczny, eliptyczny kształt. Niecki dwóch symetrycznie wkomponowanych w nawierzchnię fontann w sezonie wypełni płytka lecz widoczna tafla wody. Nowa posadzka wykonana jest z płyt granitowych zróżnicowanych pod względem wymiarów i odcieni szarości.
- Celem naszego projektu było stworzenie przed gmachem głównym współczesnej, reprezentacyjnej przestrzeni korespondującej z powagą i wartością tego budynku - podkreśla prof. Antoni Taraszkiewicz, wiodący projektant przebudowy, były dziekan Wydziału Architektury PG. - Plac przed przebudową nie miał nic wspólnego ani z rozwiązaniami historycznymi dla tego miejsca, ani ze współczesnymi standardami.
Komponując nową przestrzeń pomyślano o potrzebach jej codziennych użytkowników - ustawiono tu jedenaście dosyć długich betonowych siedzisk pokrytych materiałem imitującym granit nawiązujących barwą do najjaśniejszych płyt nawierzchni (część z nich łukowatym kształtem przypomina kamienne ławy stojące w obrębie schodów wejściowych do gmachu głównego).
Siedziska są podświetlane od spodu, ale światła na Politechnice Gdańskiej po zmroku można teraz zobaczyć znacznie więcej. Przed zespołem gmachów historycznej części kampusu zainstalowano iluminację eksponującą piękno zabytkowych obiektów w nocy. Założono około 160 doziemnych naświetlaczy, dzięki którym fasady budynków iluminowane są od dołu.
Oświetlona w ten sposób strefa ciągnie się od Laboratorium Maszynowego z wieżą ciśnień, poprzez siedzibę Wydziału Elektrotechniki i Automatyki oraz gmach główny aż po budynek Chemii A.
Uczelnia wykonała też ukłon w stronę rowerzystów, których nie brakuje zarówno wśród wykładowców jak i studentów PG. Mają teraz do dyspozycji 160 stojaków rowerowych na zadaszonych parkingach urządzonych naprzeciwko gmachu głównego.
W ramach projektu przebudowy strefy wejściowej na kampus PG przeprowadzono także wymianę: sieci wodociągowej, cieplnej i gazu, kanalizacji sanitarnej i deszczowej, kanalizacji technologicznej. Zainwestowano również w nową zieleń.
Wszystkie prace w ramach przebudowy kosztowały ponad 12 mln zł i sfinansowane zostały ze środków własnych Politechniki Gdańskiej.
Czytaj także:
Budżet Obywatelski także na Politechnice Gdańskiej! 500 tys. zł na projekty pracowników i studentów