• Start
  • Wiadomości
  • Odnowiony rynek w Oliwie wśród najlepszych przestrzeni publicznych w Polsce

Odnowiony rynek w Oliwie wśród najlepszych przestrzeni publicznych w Polsce

Towarzystwo Urbanistów Polskich wybrało najlepsze przestrzenie publiczne w kraju lat 2020 -22. Wśród 20 zauważonych przez TUP miejsc znalazł się rynek w Oliwie, oddany do użytku w nowej odsłonie w maju 2021 roku.
20.11.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
ludzie robią zakupy idąc między dwoma rzędami stoisk z owocami i warzywami na rynku
Rynek w Oliwie w dzień handlowy
Fot. Monika Krzemińska

Rynek w Oliwie wyróżniony

Rynek w Oliwie otrzymał wyróżnienie w kategorii Rewitalizowana miejska przestrzeń publiczna w konkursie Towarzystwa Urbanistów Polskich za 2022 rok, nagrodę zdobył rynek Łazarski w Poznaniu.

przed halą rozłożone stoisko z towarami do sprzedaży, na pierwszym planie - obraz oparty o nogę stołu z drobiazgami do sprzedaży, w tle odnowiona hala
Pomimo zimowej aury, na Rynku Oliwskim handel nie ustaje
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl
Dalszy ciąg artykułu pod Kalendarzem Wydarzeń

Uzasadnienie: Wyróżnienie przyznano za rewitalizację rynku w Oliwie, pełniącego funkcję targowiska miejskiego, prowadzącą do aktywizacji społecznej i ekonomicznej miejsca. W ramach działań rewitalizacyjnych dokonano modernizacji i remontu hali targowej, a także przebudowy płyty rynku z poszanowaniem elementów zieleni. Rynek stał się miejscem spotkań mieszkańców korzystających z możliwości kupienia lokalnych wyrobów, jak również biorących udział w lokalnych wydarzeniach, takich, jak festyny świąteczne czy pchle targi. Na uwagę zasługuje estetyka miejsca, zarówno w trakcie aktywności handlowej, jak i po jej zakończeniu.

Odmalowana hala z szyldem - logo rynku w Oliwie, widoczna także nowa posadzka przestrzeni handlowej
Odmalowana hala z szyldem - logo rynku w Oliwie, widoczna także nowa posadzka przestrzeni handlowej
Fot. Mateusz Sylwestrzak

Czytaj także: Rynek w Oliwie wraca po modernizacji: więcej stoisk handlowych, vintage i imprezy tematyczne

Odnowiona hala Rynku Oliwskiego w zimowej szacie
A to jej zimowa odsłona - odnowiona hala Rynku Oliwskiego w śnieżnej szacie
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Kto zmienił rynek w Oliwie?

Projekt regeneracji rynku w Oliwie to efekt współpracy zespołu naukowców i projektantów ze Stowarzyszenia Inicjatywa Miasto (lider projektu) oraz Politechniki Gdańskiej i Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Rynek w ramach projektu poddano gruntownemu remontowi - plac został wyłożony kostką brukową, dzięki czemu powiększyła się powierzchnia dostępna dla sprzedawców i kupujących. Zamontowano dodatkowe siedziska i ławki, zachowano wszystkie tutejsze drzewa, dostawiono roślinność w donicach. Przy targowisku powstały też ogrody deszczowe odprowadzające wodę opadową. Będąca częścią rynku hala targowa i działające w niej stoiska zyskały spójną identyfikację wizualną, rynek także zyskał swoje logo.

Autorzy projektu uzgodnili wszystkie zmiany z kupcami, handlującymi w Oliwie często od dziesięcioleci.

dwa sklepy obok siebie, od prawej mięsny oraz dorabianie kluczy
Nowa i spójna identyfikacja stoisk w hali na rynku oliwskim
Fot. Monika Krzemińska

Rynek w Oliwie - aktualna oferta

W nowej odsłonie rynek oliwski zaczął działać od maja 2021 roku, w tym czasie zrealizowano tu szereg tematycznych imprez handlowych, często sezonowych.

Tradycyjne dni rynkowe pozostały bez zmian - handel na placu odbywa się w środy i soboty między godziną 6 a 13, natomiast stoiska w hali czynne są codziennie od poniedziałku do soboty zazwyczaj w godz. 7 - 16. Niedziele w sezonie (czyli od początku maja do końca września) to przestrzeń dla pchlich targów i różnych wydarzeń tematycznych.
Na Facebook`u Rynek w Oliwie cyklicznie przybliżane są sylwetki związanych z nim kupców, piszę się o oferowanym przez nich asortymencie, proponuje sezonowe przepisy kulinarne itp. Warto tam zajrzeć, by lepiej poznać to miejsce.

mnóstwo ludzi chodzi między stoiskami ze starociami, chłopiec puszcza bańki mydlane na pierwszym tle
Pchli Targ to wieloletnia sezonowa tradycja niedzieli na rynku w Oliwie
Fot. Michał Bojanowski
przed odnowionym budynkiem hali targowej stoją rozłożone stosika targowe i handlarze
W dzisiejszą niedzielę również można było zrobić zakupy na targu w Oliwie. Jednak z tęsknotą wypatrujemy lata
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Nie tylko to, co widać

- Sama realizacja, to co widzą ludzie przychodzący na zakupy, to tylko część projektu. W jego trakcie analizowaliśmy sposób korzystania z targowiska, reakcje użytkowników na zmiany i sprawdzaliśmy, jakie działania są skuteczne w procesie ożywiania targowisk - tłumaczy Piotr Czyż prezes stowarzyszenia Inicjatywa Miasto. - Zebrana wiedza pozwoliła nam stwierdzić, że zmiany infrastrukturalne: nowe zagospodarowanie, remonty, zieleń - choć ważne- nie ożywią targowisk. Potrzebna jest zmiana w sposobie ich funkcjonowania, zarządzania nimi, aktywizacja społeczności kupieckiej, współpraca z nowymi partnerami. Targowisko musi być inkluzywne, by znaleźli tam swoje miejsce wszyscy: ci którzy od lat prowadzą działalność na targowisku, od lat tam kupują, jak i nowi - zarówno kupujący jak i sprzedający. Tylko wtedy utrzymamy ciągłość trwania targowisk i tradycji chodzenia na rynek.

Autorzy projektu na podstawie zebranych doświadczeń opracowali "Strategię regeneracji targowisk".

- To dokument opisujący nasze podejście do procesu - tłumaczy Piotr Czyż. - Obecnie rozmawiamy z pracownikami gdańskiego samorządu nad kolejnymi działaniami. Nawiązaliśmy też współpracę z samorządowcami z Olsztyna, czy Katowic.

totem rzeźbiony metalowy z napisem tu jesteś Oliwa
Zmiany na rynku to także bogatsza i zadbana zieleń
Fot. Mateusz Sylwestrzak

Czytaj także: Rusza ryneczek na Oruni. Na Kokoszkach rozkręca się z kolei Zielony Kram

Program pn. „Na Rynek - Strategia Regeneracji Rynków” finansowany jest przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

 

TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Zumba na Ujeścisku. Bezpłatnie, dla każdego