Zabici na ulicach Odessy
Atak nastąpił w poniedziałek, 18 listopada, przed godz. 11. Rosyjskie pociski balistyczne spadły blisko centrum miasta, wybuchły pożary. W mediach społecznościowych pojawiły się nagrania, na których widać leżące na ulicy ciała zabitych.
Głównym celem ataku był prawdopodobnie pięciopiętrowy hotel-internat. Uszkodzona została infrastruktura cywilna, w szczególności budynki mieszkalne. Rosjanie, za pośrednictwem agencji RIA, usprawiedliwiają atak tym, że mieli tam rzekomo mieszkać ukraińscy żołnierze.
Prezydent Gdańska po ataku Rosjan na Lwów: Wspieramy i będziemy wspierać Ukrainę
Prezydent Ukrainy: Rosję interesuje wojna
Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy, stwierdził, że nie było to przypadkowe uderzenie, ale demonstracja ze strony Rosjan.
W mediach społecznościowych prezydenta Ukrainy czytamy:
Po rozmowach i spotkaniach z Putinem, po wszystkich fałszywych plotkach w mediach o rzekomym „powstrzymaniu się” od ataków. Rosja pokazuje, co ją naprawdę interesuje: tylko wojna. I to przesłanie powinno być słyszalne we wszystkich częściach świata, od sal, w których spotykają się członkowie G20, po wszystkie stolice świata.
1000 dni agresji Rosji. Wtorek, we Wrzeszczu - przyjdź, pokaż solidarność z bohaterską Ukrainą
Prezydent Gdańska apeluje i wzywa
Sytuację w mieście partnerskim Gdańska, skomentowała prezydent Aleksandra Dulkiewicz:
Dramatyczne wieści z Odessy. Rosyjska armia przeprowadziła brutalny atak rakietowy na nasze miasto partnerskie. Życie straciło ośmiu niewinnych cywilów, a co najmniej osiemnaście osób zostało rannych. To kolejny tragiczny dzień w tej niesprawiedliwej wojnie. Pokażmy, że jesteśmy z Ukrainą w tych trudnych chwilach. Spotykajmy się jutro, 19 listopada, o godz. 17:00 na skwerze Bohaterskiego Mariupola we Wrzeszczu, żeby wspólnie upamiętnić 1000 dni bohaterskiej walki Ukrainy o wolność. Niech nasza obecność będzie wyrazem wsparcia i solidarności z narodem ukraińskim. Slava Ukraini!
Miasta nadmorskie i partnerskie
Gdańsk i Odessa są miastami partnerskimi od 1996 roku. Oba ośrodki dzieli od siebie ponad 1200 km, ale od czasu otwartej rosyjskiej agresji na Ukrainę otworzyły się perspektywy współpracy bliższej niż kiedykolwiek. Pod koniec lipca 2023 r. - mimo wojennego zagrożenia - delegacja Gdańska, z zastępcą prezydent miasta Piotrem Grzelakiem, odwiedziła Olega Bryndaka, urzędującego mera Odessy. Ukraińcy doceniają takie gesty, zależy im na zacieśnianiu więzi z państwami Unii Europejskiej.
Rosyjski terror w Ukrainie - delegacja z Gdańska doświadczyła tego razem z mieszkańcami Odessy
Rosjanie od początku inwazji w lutym 2022 roku ostrzeliwują rakietami i bombardują dronami nie tylko port, gdzie odbywa się przeładunek zbóż, ale także dzielnice mieszkalne. Giną mieszkańcy Odessy. Zniszczona została m.in. największa świątynia w mieście.
Odessa oficjalnie liczy około miliona mieszkańców. Wiadomo jednak, że część z nich uciekła przed wojną na wiosnę 2022 roku, gdy wydawało się, że Rosjanie mogą przypuścić bezpośredni atak. To jedno z najpiękniejszych miast regionu Morza Czarnego, wyrosłe pod berłem rosyjskich carów, ale od początku budowane przez mieszkańców, stanowiących fascynujący amalgamat narodowości i kultur.
Jesienią 2023 roku, na swoje 229-lecie, władze samorządowe Odessy przesłały do Gdańska i innych miast partnerskich specjalny filmik. W dołączonym liście napisano: “pragniemy wyrazić szczerą wdzięczność naszym miastom siostrzanym i partnerskim za nieocenione wsparcie i solidarność, jakie okazaliście podczas ciężkiej walki narodu ukraińskiego”.
ZOBACZ FILMIK ADRESOWANY DO GDAŃSZCZAN: