Ozdrowieniec to osoba, u której ustąpiły objawy choroby zakaźnej. Osocze od takich osób zawiera przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie chorych (także na COVID-19) z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami zakażenia.
Mówi dr Anna Jaźwińska-Curyłło, zastępca dyrektora ds. medycznych w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku:
- Do oddania osocza kwalifikują się osoby, które przebyły zakażenie i są obecnie zdrowe. Jeżeli chorowały objawowo, to muszą odczekać przynajmniej 14 dni i też muszą spełniać te wszystkie kryteria, które na co dzień stawiamy dawcom: muszą to być osoby pełnoletnie, do 65. roku życia, zdrowe, bez chorób przewlekłych, w dobrej formie.
Preferowanym sposobem oddania osocza jest zabieg plazmaferezy - pobieramy krew pełną, która płynie w żyłach i korzystamy z urządzeń, które nazywają się separatorami. Krew wpływa do takiego urządzenia, jest tam wirowana i oddzielane jest osocze. Pozostała część, czyli krwinki czerwone, krwinki płytkowe, krwinki białe wracają do dawcy.
Ten zabieg trwa około 30-40 minut i składa się z kilku cykli. Łącznie musimy zebrać 600 ml osocza, z tego mamy trzy porcje, które możemy przeznaczyć dla trzech różnych pacjentów zakażonych SARS-CoV-2.
Miasto Gdańsk, Gdański Ośrodek Sportu oraz Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku zapraszają do udziału w akcji "Moja krew ratuje życie", czyli oddawania krwi na osocze.
Dla pierwszych 300 osób, które w dniach 16 grudnia 2020 - 31 stycznia 2021 przyjdą do gdańskiego oddziału RCK i podzielą się osoczem z krwi czekają karnety na okaziciela na pływalnie Gdańskiego Ośrodka Sportu (Chełm, Orunia, Osowa, Stogi). Z karnetów obejmujących 4 wejścia na dowolną z powyższych pływalni będzie można skorzystać, gdy baseny ponownie zostaną udostępnione.
Więcej informacji na stronie Gdańskiego Ośrodka Sportu.
Gdański szpital czeka na ozdrowieńców. Ich osocze potrzebne do leczenia chorych na koronawirusa
Jak zostać dawcą osocza?
W celu zakwalifikowania dawcy do oddania osocza niezbędne jest potwierdzenie przechorowania, dlatego należy przedstawić co najmniej jeden z dokumentów:
- informację z aplikacji pacjent.gov.pl - IKP (np. zrzut z ekranu w telefonie)
- decyzję Sanepidu o izolacji (z informacją o zachorowaniu)
- informację o dodatnim wyniku wymazu wykonanego metodą PCR
- wynik ilościowy przeciwciał anty-SARS-CoV-2 klasy IgG.
Badania przeciwciał można wykonać bezpłatnie dzięki programowi Urzędu Marszałkowskiego i spółki Copernicus.
Trefl oddaje osocze: - Pierwszy raz w życiu oddawałem krew i czuję się po tym świetnie
Na zabieg pobrania osocza trzeba umawiać się telefonicznie na konkretne godziny:
- RCKiK w Gdańsku tel. 503 651 645 (rejestracja do oddania osocza od poniedziałku do soboty od 7:15 do 12:30)
Kontakt:
- adres e-mail: ozdrowieniec@krew.gda.pl
- telefonicznie 503 651 645 od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-14.30 i soboty w godz. 7.30-13.00
Więcej o zasadach pobierania osocza, kto może być dawcą osocza, w jaki sposób się je pobiera - na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku.